Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı? (Ücretsiz!)

Kredi Kartından Havale

Kredi kartından havale işlemi, banka hesapları arasından para transfer işlemi haricinde yoğun olarak kullanılan yöntemlerin başında geliyor. Her birimiz banka işlemlerini günlük hayatımızda oldukça aktif bir şekilde kullanıyoruz. Özellikle de para transferi söz konusu olduğunda EFT yada havale hayatımızın çok önemli bir parçası. Teknolojideki gelişmeler sayesinde ve akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle artık birçok bankacılık işlemi akıllı telefonlar ya da bilgisayar üzerinden halledilebiliyor. Siz de fark etmişsinizdir ki artık bankaya gitmek, işlemlerinizi banka şubesinden halletmek neredeyse tarih oldu. Sonuç olarak birçok işleminizi kendiniz telefonunuzdan, kredi kartınızdan ya da ATM üzerinden halledebilirsiniz. Peki kredi kartından havale ve EFT yapılır mı? Yapılsa ne güzel olurdu dediğinizi duyar gibiyiz. Bu yazıda kredi kartı ve banka kartından havale yapmak mümkün mü, eğer mümkünse para transferi nasıl yapılıyor gibi detaylardan bahsedeceğiz.

Kredi Kartından Havale Yapılır Mı?

Kredi kartları hayatımıza gireli açıkçası çok uzun zaman olmadı ama yine de hem ödeme yaparken hem internet alışverişlerinde hem de başka birçok işlemlerinizde çok önemli bir rol oynamaya başladı. Son birkaç yıldır kredi kartlarına yüklenen temassız ödeme özelliği sayesinde artık kredi kartı kullanımı çok daha kolay hale getirildi. Bu özellik sayesinde alışveriş yaptığınızda şifre girmekle zaman kaybetmiyor, ulaşımda doğrudan kartınızla ödeme yapabiliyorsunuz.  Son zamanların en gözde kredi kartı özelliklerinden biri de kredi kartı ile havale ve EFT. Peki kredi kartından para transferi nasıl gerçekleştiriliyor?

Aslında sorumuzun cevabı oldukça basit. Kredi kartınız ile bir banka hesabına para transferi gerçekleştirmek istiyorsanız, kartınızın bu özelliğinin açık olması gerekiyor. Bunu anlamanın da yine basit bir yöntemi var. İnternet veya mobil bankacılığı kullanarak para transferleri adımına gelmelisiniz, bu adımda “Kredi Kartından Havale” isimli menü yer alıyorsa, para transferi özelliğinin açık olduğunu anlayabilirsiniz.

Kredi Kartından EFT Nasıl Yapılır?

Kredi kartınızı kullanarak aynı bankadaki başka bir müşteriye ya da farklı bankadaki başka bir hesaba para göndermek mümkün. Hatta son derece kolay. Havale ve EFT işleminin arasındaki fark dışında, işlem yükü olarak herhangi bir ilavesi bulunmuyor. Yine üstte tarif ettiğimiz adımları uygulayarak EFT işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

 Buraya dikkat!  Bazı bankalarda ilgili menülerde kredi kartından eft işlemi menüsü bulunmuyor. Bunun yerine EFT veya Havale işleminden birini seçmeli, paranın gönderileceği hesap bölümünden de kredi kartınızı seçmelisiniz. Adımları sırasıyla şöyle listeleyebiliriz.
  • İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık menüleri açılır
  • Para transferleri
  • EFT veya havale işlemi seçilir
  • Kredi kartından havale varsa bu menü seçilir
  • Menü yoksa işlem seçimi ardından paranın gönderileceği hesap kredi kartı olarak belirlenir. Göndereceğiniz para kredi kartınızdan çekilecektir.

Anlayacağınız üzere, banka hesabınızdan EFT yaparken izlediğiniz yollara göre, kredi kartı ile para transferi yapmak istediğinizde daha farklı bir yol izlememiz gerekiyor.  Havale ve EFT arasındaki farkı açıklamakta da fayda var.

Eğer aynı bankadaki bir başka müşteriye yani aynı bankanın farklı bir şubesine para göndermek istiyorsanız buna havale deniyor.  ancak farklı banka hesabı bulunan bir müşteriye para transferi yapmak istiyorsanız bu, EFT olarak adlandırılıyor. Başlamadan önce şunu mutlaka söylememiz gerek: Normal şartlarda banka hesabınızdan havale ya da EFT yaptığınızda işlem ücreti ödemek zorunda olmayabilirsiniz. Ancak kredi kartı üzerinden yapılan işlemlerde EFT ve havale işlem ücretlerinin mevcut olduğunu; hatta diğer yöntemlere kıyasla daha yüksek olduğunu belirtmemiz gerekir.

Kredi Kartından Para Transferi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile havale ya da EFT yapabilmek için kredi kartının özelliğinden ziyade sizin bir banka müşterisi olarak geçmiş işlemleriniz önem arz eder. Yani önceki kredi kartı ekstrelerinizi düzenli ödemişseniz, kredi kartı ya da kredi taksit borçlarınız yoksa banka sizin kredi kartı üzerinden para transferi yapmanıza izin verir. Eğer kartınız üzerinde herhangi bir para transferi blokesi var ise bu işlemi yapmanız mümkün olmayacaktır.

İşlemi başarıyla gerçekleştirseniz bile para karşı tarafa ulaşamayacaktır. Bu işlemin kredi kartında nakit avans limiti kullanılarak yapıldığını hatırlatmak gerekir. Dolayısıyla nakit avans limitiniz EFT yada havale transferi yapmak için yeterli olmalıdır. Örneğin nakit avans limitiniz 500 TL ise ancak siz kredi kartınızı kullanarak 750 TL havale etmeye çalışıyorsanız işlem başarısız olacaktır. Dahası işlem sırasında alınacak olan komisyon ücreti de nakit avans limitinden düşülecektir. Sonuç olarak bunu da hesaba katmanız gerekmektedir.

Kartla Para Transferinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı durumlarda, kredi kartından havale işlemi yanıltıcı olabiliyor. Bu yanıltıcı durum, EFT ve havale ücretleri ile karşımıza çıkıyor. Bankanız, yapacağınız işlemlerde sizden ücret talep etmiyor olsa da, kredi kartında bu durum aynı değildir. Hangi işlemi yapıyorsanız yapın, kredi kartları komisyon oranını ekstrenize yansıtacaktır.

  • Yüksek ücretler olduğunu unutmayın
  • Yapacağınız işlemler nakit avans limitinizden kesilir
  • Para transferleri o an veya sonradan taksitlendirilemez
  • Bu tutarlar ertelenemez, ekstre atlat işlemine tabi tutulamaz

Kredi Kartından Havale ve EFT Ücretleri

Ücretlerin normal mobil bankacılık internet bankacılığı üzerinden yapacağınız para transferlerinden daha yüksek olacağını söylemiştik. Bunu bir örnekle açıklayarak kıyaslamak gerekirse mesela 1.000 liraya kadar olan para gönderme işlemlerinizde normalde 2 ya da 3 lira gibi bir işlem ücreti öderken kredi kartı ile EFT yada havale yapmak istediğinizde komisyon oranı 20 ile 25 lira arasında olacaktır. Bu tutarın bu kadar yüksek olmasının en büyük sebebi bankanızın nakit avans kredisi çekmişsiniz gibi işlem yapıyor olmasıdır. Yani kredi kartından havale ya da EFT yapmak ATM’den nakit para çekmeye eşdeğerdir ve oldukça maliyetlidir.

Bu gibi işlemlerde, komisyon ücretleri de bankaya göre değişiyor. Hatta sadece banka değil, aynı bankada farklı özellikli kredi kartları arasında bile ücretin değişikliğe uğradığını söylemek mümkün. Kredi kartınız ile havale yapmak istediğiniz sırada zaten ekranda ne kadar komisyon ödeyeceğiniz de yazacağı için endişe etmenize gerek kalmıyor.

Bu işlemlerin normal EFT ve havale işleminden tek farkı komisyon ücretleridir. Yine de kredi kartı ile yaptığım havale ne zaman hesaba geçer diye merak ediyorsanız, ilgili makalemizi okuyarak sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın