kredi kartımdan fazla para çekilmiş

Kredi kartımdan fazla para çekilmiş, ne yapmalıyım? Kredi kartları, özellikle ülkemizde yoğun olarak kullandığımız banka araçlarından birisidir. Bankalar, müşterilerine kredi kullandırırken veya maaş hesabı açarken otomatik olarak kredi kartı başvurusu yapabiliyor. Bu sayede kredi kartı sahibi olabiliyorsunuz. Elbette kredi sicilinizin yani kredi notunuzun da kredi kartı kullanmaya elverişli olması gerekiyor. Elbette isteğiniz dışında gerçekleşen bir kredi kartı başvurusunu iptal etme hakkına da sahipsiniz. Haberiniz olmazsa da, kredi kartı geldikten sonra iptal edebilir veya teslim almayabilirsiniz. Kredi kartları, kullanırken bir çok güzel özelliğin yanı sıra sorunlarla da beraber gelebiliyor. Bu sorunlardan kimisi banka taraflı, kimisi de kullanım kaynaklı olabiliyor. Kredi kartını kullanırken, çekim yaptığımız tutarlar kendi sorumluluğumuzda oluyor. Kredi kartını kullanırken kartınızdan bilginiz dışında fazla para çekildiğiniz düşünüyorsanız, bu işlemleri düzeltmek için izlemeniz gereken bazı adımlar mevcut. Kredi kartımdan fazla para çekilmiş, ne yapmalıyım diyorsanız adımlarımızı takip edebilirsiniz.

Kartımdan Fazla Para Çekilmiş, Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı veya banka kartı kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları sorunların başında, karttan fazla çekim yapılması veya çifte çekim yapılması yer alıyor. Bu işlemin bir dolandırıcılık yöntemi olabileceği gibi, ödeme noktalarında gerçekleşen bir teknik sorun yüzünden olabileceği dikkate alınmalıdır. Fazla çekim veya çifte çekim işlemlerinin nedenini belirlemek, işlem iptali veya işlem itirazları aşamasında sizlere kolaylık sağlayacaktır. Bunun içinde işlem sırasında çekilen tutarı kontrol etmek, şifrenizi girmeden önce yazılı tutarı doğrulamak, sorunların önlenmesinde büyük rol oynar.Tavsiye Edilen Makale: ATM Kartımı Yuttu, Ne Yapmalıyım?

Özellikle de pos cihazlarından kaynaklanan fazla çekim yapılması durumunda, aynı gün içinde problemi farketmeniz durumunda iptal şansınız bulunuyor. Pos cihazlarından çekilen yanlış tutar, aynı gün içinde kredi kartınız ile çekim yapılan yere gitmeniz durumunda yine pos cihazı üzerinden düzeltilebiliyor. İptal edildiği anda hesaba yansımasa da, 1-2 gün içinde yanlış çekilen tutar kredi kartınıza iade ediliyor. Peki sonradan farkedilen fazla çekimler, daha sonra nasıl düzeltilir?

Kredi Kartımdan 2 Kere Para Çekilmiş

Kartınızdan iki defa para çekimi yapılması durumunda, harcamalarınızın dökümünü inceleyerek bu işlemin hangi harcamanızda gerçekleştiğini tespit edebilirsiniz. Eğer fiziki bir noktada POS cihazından fazla çekilen para işlemleriyle karşılaşıyorsanız, o zaman bu fiziki noktaya başvuruda bulunarak çekimin incelenmesini talep edebilirsiniz.

İnternet ödemelerindeki fazla çekimlerde, internet alışverişlerinizi gerçekleştirdiğiniz sanal sisteme başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer yapılan fazla veya çifte çekim işlemi kasti sebepler içeriyorsa, bu durumda yasal yöntemler başvurmanız gerekecektir. Fakat internet üzerinde yapılan işlemlerde, onay butonuna 2 kez basılması, bağlantının kesilmesi gibi etkiler de fazla çekim yapılmasına sebep olabiliyor. Bu gibi durumlarda alışveriş yaptığınız firma ile görüşme yapabilirsiniz.

POS Cihazından Fazla Çekilen Para Nasıl Anlaşılır?

pos cihazından 2 kere para çekilmesi

POS cihazlarından fazla para çekildiğini anlamanızın birkaç yolu bulunuyor. Bunlardan en başta gelen yöntem, şifrenizi girmeden önce pinpad üzerinden girilen tutarı kontrol etmek olacaktır. Tutarı kontrol ederek şifre girmek, yapılacak bir hatayı engelleyecektir. Elbette diğer bazı yöntemler de bulunmakta.

Bunları ele alacak olursak;

 • Para çekim işlemi sonucunda aldığınız kart işlem slipini kontrol edin. Ödemeniz hatalıysa, iptal işlemi gerçekleştirmek istediğinizi belirtin.
 • Kartınıza ilişkin ödeme dökümlerini internet bankacılığı aracılığıyla kontrol edin.
 • Müşteri hizmetlerinden ödeme dökümlerinizin gönderimini talep edin.
 • ATM noktalarından ödeme dökümlerinize ulaşın.

Kredi Kartımdan Fazla Para Çekilmiş, Nasıl Geri Alınır?

POS cihazları, bankalara bağlı para ödeme noktaları olarak hizmet vermektedirler. POS cihazı 2 kere para çekti işlemlerinde, belirli adımlar ödeme noktasındaki yetkili birimler tarafından uygulanarak işlem iptali gerçekleştirilebilir. 

Bunun için;

Tavsiye Edilen Makale: Yanlış Hesaba Yatan Para Nasıl Geri Alınır?

 • Çekimlerde oluşan hatalar için aynı gün içerisinde ödeme noktanıza başvurmanız gerekir.
 • Aynı gün içerisinde yaptığınız ödeme iptali başvurunuz ödeme noktası tarafından değerlendirilir ve çekilen tutarda bir hata varsa, POS cihazında işlem yapılır.
 • Müşteri bilgileriniz aracılığıyla yapılan bu işlemde, POStan çekilen para iptali adımları izlenir.
 • POS cihazı yapılan işlemin iptal edildiğine ilişkin bir slip basar ve bu slip işlem iptali başvurusunda bulunan müşteriye teslim edilir.

Hatalı Çekimler İçin Şikayetler Nereye Yapılır?

Yapmadığınızı düşündüğünüz veya hatalı yapıldığını belirlediğiniz harcamalarınıza ilişkin şikayetlerinizi bankanız ile görüşerek düzelttirebilirsiniz. Çalıştığınız bankaya şahsi veya müşteri hizmetleri ile yapacağınız banka kartımdan 2 kere çekim yapılmış bildirimleri sonucunda, banka yapılan işlemlerin esaslarını değerlendirir ve ödeme noktasıyla iletişime geçerek size yapılan hatalı işlemin geri ödemesi gerçekleştirilir.

Kredi Kartı Harcama İtirazı Nereye Yapılır?

Kredi kartından yapılan fazla veya hatalı çekimlerde, harcamalarınıza itiraz etme hakkınız bulunuyor. Eğer problem pos cihazı kaynaklı değilse alttaki adımları takip ederek itiraz işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

kredi kartından 2 kere para çekilmesi

Kartınızda hatalı yapılan harcamalara ilişkin itirazlarınızda izleyeceğiniz adımlara değinirsek;

 • Kart sahibinin şahsi olarak bankaya itiraz başvurusunda bulunması gerekiyor.
 • Banka, kart sahibi tarafından yapılan bu itirazı değerlendirir ve hatalı yapılan ödemenin gerçekleştiği iş yerinin bankasıyla irtibata geçer.
 • İş yeri, kendisinden talep edilen belirli belgeleri itiraz sahibinin bankasına göndermediği zaman, iş yerinin çalıştığı banka itiraz sahibine kredi kartından fazla çekilen paranın iadesi işlemini gerçekleştirir.

Kartınızdan Neden Fazla Çekim Yapılmış Olabilir?

Kredi kartı veya banka kartınızdan fazla çekim yapılması ya da çifte çekim yapılmasının iki farklı nedeni olabilir. Bu nedenlerden ilki, ödeme yaptığınız herhangi bir noktada teknik bir işlem arızası gerçekleşmiştir ve ödeme yapılan cihaz kartınızdan fazla çekim yapmıştır. Bu işlemin ödeme noktalarında geri alınma imkanı bulunabiliyor.

Kartınızdan fazla veya çifte çekim yapılmasının bir diğer nedeni ise, dolandırıcılık ihtimaline vurgu yapmaktadır. Karttan 2 kere para çekilmiş olarak görünüyorsa ve kartınızla yakın zaman içerisinde yaptığınız ödemeler içerisinde bu işlemi görüntüleyebiliyorsanız, ödeme yaptığınız noktanın güvenilirliğini sorgulayabilirsiniz.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin