kredi kartı temassız ödeme kapatma

Kredi kartı temassız ödeme kapatma, müşterilerin en sık aradığı özelliklerin başında geliyor. Bankalar, varsayılan olarak temassız ödeme özellikli kredi kartlarını müşterilerine sunmaya başladı. Artık siz istemeseniz bile kartınız varsayılan olarak temassız ödeme özelliğine sahip olarak geliyor. Elbette bunu dilediğiniz zaman açıp, dilediğiniz zaman kapatabileceğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Kredi ve banka kartlarının günlük hayatta önemli bir konuma sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle de kredi kartları, düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde kişilerin maddi açıdan daha verimli dönemler geçirmesine olanaklar tanımaktadır. Bununla birlikte de son zamanlarda birçok vatandaşın kredi kartlarına dair kafalarında birçok soru işareti oluşmuş durumda. Özellikle de kredi kartlarının temassız olma özellikleri bu sorular arasında baş sıraya yerleşmiş durumda. Temassız kredi kartının güvenilirliği konusunda sizlere bu sistemin hemen hemen tüm bankalarda aynı güven durumunu arz ettiğini belirtmek isteriz. Fakat yine de bu kartların genel sistemine adapte olma konusunda akıllarınızda soru işaretleri var ise, iptal ettireceğini de bilmenizi isteriz. Peki kredi kartı temassız ödeme kapatma nasıl yapılır, neden yapılmalıdır?

Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma

Temassız kredi kartı hizmetinden yararlanmak istemiyorsanız eğer, öncelikle kart başvurusu yapmadan evvel bunu belirtmeniz yeterli olacaktır. Ancak bunun yanı sıra sizler temassız kart özelliğine dahil olduysanız da, bu özelliği rahatlıkla kapatma şansı bulacaksınız. Bunun için tek yapmanız gereken şey bankaların müşteri hizmetlerine bağlanarak kart ve kendi bilgilerinizi iletip, temassız kredi kartı başvurusunun iptalini istemek olmalı. Bu hamlenin hemen ardından zaten banka çalışanları da kart iptalini kısa süre içerisinde gerçekleştirmiş olacaklardır. Bu etkileşimin yanı sıra, az önce de belirttiğimiz gibi birçok bankanın kredi kartlarında temassız özellik bulundurduğunu unutmayın.

Aynı zamanda kredi kartlarının temassız ödeme özellikleri bazı bankalarda online hizmetler kullanılarak da kapatılabiliyor. Bu sayede bankalara gitmenize gerek kalmadan veya müşteri hizmetlerini aramadan da bu özelliği kapatma imkanınız olabiliyor. Kredi kartı kullanan herkesin hemen hemen hepsinin internet bankacılığını kullandığını da göz önünde bulundurursak, kredi kartı temassız ödeme kapatma konusunda oldukça basit yöntemler izleyeceğini de söylememiz mümkün olabilir. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık farketmeksizin, kredi kartınızın özellikler menüsüne girerek (Kart Detayları) kredi kartınızın temassız ödeme özelliğini kısa yoldan kapatabilirsiniz. Ancak her banka için geçerli olmadığını belirtmekte fayda var. Bu menü sayesinde kredi kartınızın online ödeme özelliğine de kısıtlama getirebilirsiniz. Örneğin internet alışverişi yapmadan önce bu özelliği açabilir, alışveriş sonrasında güvenlik sebebiyle bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma

Şimdi sıra geldi bankalara göre temassız ödeme özelliğinin nasıl kapatılacağına dair bilgiler vermeye. Hemen hemen her banka, dijital anlamda oldukça çağ atlamış durumda. Özellikle internet üzerinden yapabileceğimiz işlemlerin sayısı oldukça arttı. Eskiden sadece şubeden yapılan işlemler, cep telefonları sayesinde saniyeler içinde yapılabiliyor.

Kredi kartı temassız özelliğini nasıl kapatırım diyorsanız alttaki videolardan faydalanabilir, mobil uygulamalara giriş yaparak rahatlıkla iptal edebilirsiniz.

Yapı Kredi Temassız Ödeme Özelliğini Kapatmak

Yapı Kredi bankasının temassız ödeme özelliğini kapatmak ve açmak için mobil uygulama ve internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra, sırasıyla alttaki işlemleri yerine getirmeniz durumunda temassız özelliğini kapatabilirsiniz.

 • Mobil uygulama veya internet bankacılığına girilir,
 • Soldan kredi kartlarım menüsü seçilir,
 • Kredi kartı ayarları menüsüne girilir,
 • İnternet alışverişi ve temassız ödeme ayarları kontrol edilir.
 • Yapı Kredi World Temassız Özelliği

Eğer bu menüde temassız ödeme ile alakalı bir işlem yapamıyorsanız, yine sol taraftaki menüden Diğer işlemleri ve arkasından Yapı Krediyi Ara seçeneğini tuşlayarak işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Temassız Kart Güvenilir Mi?

kredi kartı temassız ödeme kapatma

Aslına bakacak olursak temassız kart banka kart ve kredi kartı sistemleri için bire bir uyum sağlayan bir oluşumdur. Normal bir kredi kartında olduğu gibi bu sistemde de sadece sisin kontrolünüz altında gerçekleşen işlemler söz konusu olmaktadır. Bu sebepten dolayı mevcut kartın güvenilir ve herhangi bir sorun yaşatmayacak şekilde ilerleyebildiğini bilmenizi isteriz. Bu sistem dahilinde sizler anlaşmalı olduğunuz herhangi bir bankaya talep ettiğiniz andan itibaren temassız sistem özelliğinden yararlanmaya başlamış olacaksınız. Bu sistem her açıdan sizlere verimli sonuçlar çıkararak ilerleyecek. Ki bu etkileşim, günlük nakit düzenlerinizde ve ödemelerde sizin işinize yararmış olacak. Kredi kartınızı kaybetmediğiniz sürece de bu sistemin bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyoruz.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma

Son olarak kredi kartı temassız ödeme kapatma konusunda herhangi bir sorunun yaşanmayacağını da eklemek isteriz. Aksine ülkemizdeki tüm bankalar edinmiş olduğu ilkeler içerisinde müşteri memnuniyetini göz önüne alarak ilerlemektedir. Bu da temassız kart özelliğini kapatma talepleriniz de sizlere herhangi bir sorun yaşatmamaktadır. Sıkıntısız bir şekilde bu özelliği kapatabilir, istediğiniz zamanda da yeniden aktif hale taşıyabilirsiniz. Bu konuda her zaman banka müşteri hizmetleri ile iletişimde kalma şansı da bulmuş olacaksınız. Şunu da kesinlikle unutmamak gerekir ki, banka sistemlerinde bu tarz kart hamlelerinde sizler her zaman güvenilir bir şekilde ilerleme ve sonuca ulaşma şansı bulabilirsiniz. Bunun için banka yönetiminizle günün her anında iletişim kurabilir, destek alabilirsiniz.

4 YORUMLAR

 1. Bilgiler tamamen eksik ve yanlış yönlendirme olarak görüyorum.
  Kart kayboldu ve fark edemediniz. Birisi aldı ufak ufak temassız kullandı ? Şifre sorun yok ?

  • Merhabalar,

   Hemen hemen tüm bankalarda işlem sonrası SMS uyarısı alabiliyorsunuz. Kartınızdan 1 TL bile çekilse SMS alırsınız ve işlem size ait değilse kartınızı kapatabilirsiniz.

   • vakıfbank kartımla yemek siparişi verdiğimde kapıda bu özelliği kullanıyorum ve ödemeden sonra herhangi bir bilgilendirme sms’si almıyorum. bence hayat kolaylaştıran ama çok da güvenilir olmayan bir sistem. sizin dediğiniz durum da herkesi kapsamıyor maalesef.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin