Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Nedir, Nasıl Değiştirilir?

kredi kartı son ödeme tarihi

Kredi kartı son ödeme tarihi, kart kullanıcılarının ödeme yapması gereken tarihi bildirir. Bu tarih, kredi kartı başvurusu sırasında dönem olarak seçilebilir ve daha sonrasında uygun gelmemesi halinde değişiklik yapılabilir. Elbette bu değişiklik için şubeler veya müşteri hizmetlerine başvurmak gerekiyor. Kredi kartları, başvuru sırasında bir form doldurularak başvuru aşamasından geçilir. Talep ettiğiniz limit, hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi bu form aracılığı ile sizlere sorulur ve tercihlerinize göre kartınız hazırlanır. Daha sonrasında ödemelerinize ters gelmesi sebebiyle bu tarihlerde değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Keza geç ödeme yapmak, kredi notunu oldukça etkiler. Peki kredi kartı son ödeme tarihi 1 gün geçerse ne olur, son ödeme tarihi nasıl değiştirilir?

Son Ödeme Tarihi Nedir?

Kredi kartı son ödeme tarihi, kullanıcılar tarafından tercih edilerek oluşturulan bir tarihtir. Kredi kartından iki hesap kesim tarihi arasında yaptığımız harcamalar, hesap kesim tarihi sonrasında hesaplanır ve ekstre borcu oluşturulur. Son ödeme tarihi de genellikle hesap kesim tarihinden 10 gün sonra olmaktadır. Bu tarih geldiğinde veya gelmeden en az asgari tutar kadar kredi kartına ödeme yapılmalıdır. Ödeme yapılmaması durumunda kredi notu düşürülür, 3 ay üst üste ödeme yapılmaması halinde yasal takip işlemleri başlar.Kredi kartının son ödeme tarihi de aynı şekilde hesap kesim tarihi gibi değiştirilebilir. Bu değişiklik işlemleri yapıldığı tarihe göre farklı uygulamalara tabi tutulabilir. Örneğin hesabınız kesilmiş, ödeme tarihiniz yaklaşmışken bir değişiklik yapmanız durumunda, bu değişiklik bir sonraki ay için geçerli olacaktır. Hesap kesim tarihi veya son ödeme tarihlerinden birinin değişmesi durumunda, diğer tarih otomatik olarak değişir.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Değiştirme

Kredi kartınızın son ödeme tarihini değiştirmek istiyorsanız, öncelikle bankanızın müşteri hizmetleri numarasını aramayı tercih edebilirsiniz. Son ödeme ve hesap kesim tarihini değiştirmenin en kolay ve hızlı yolu bu olarak gösterilebilir. Bankanız müşteri hizmetlerini arayarak son ödeme tarihini değiştirmek istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Yazımızın giriş bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi, son ödeme tarihi yaklaşırken yapacağınız bir tarih değişikliği o ay için geçerli olmayacaktır. Değiştirme işlemi yapsanız bile o ay eski tarihler üzerinden ödeme yapmalı, bir dahaki ay yeni tarih üzerinden ödeme yapmalısınız. Zaten değişiklik işlemlerinden sonra banka gerekli bildirimleri yapacaktır.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi 1 Gün Geçerse Ne Olur?

Kredi kartı borcunu ödememeniz durumunda, bankanız geciken her gün için kredi kartına gecikme akdi faizini uygulayacaktır. Aynı zamanda bu faizin dışında, geç ödeme yaptığınız için de kredi notunuz ciddi anlamda olumsuz etkilenecektir. Kredi kartı borcu, günü geldiğinde en az asgari tutar kadar ödeme yapılmalıdır.

Kredi Kartı 30 Gün Gecikirse Ne Olur?

Kredi kartı borcuna 30 gün boyunca ödeme yapmamak, kredi kartı ödemesinin 1 dönem geciktiği anlamına gelecektir. 30 gün boyunca ödeme yapmadığınız için faiz işleyecek, ödemeniz gereken tutar daha da yükselecektir. 30 gün boyunca borcunuzu ödememek herhangi bir hukuksal problem doğurmasa da, kredi notunuz ciddi anlamda düşüş gösterecektir. Bankalardan kredi çekmenize de engel olabilir.

Kredi Kartı Borcu 90 Gün Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu 90 gün boyunca ödenmezse, banka bu kredi kartı borcu için yasal takip işlemlerini başlatacaktır. 3 dönem boyunca kredi kartına ödeme yapmamış olarak görünmek, banka tarafından sık sık aranacağınız anlamına da gelir. Banka, tarafınıza telefon ederek borcunuzu hatırlatır ve ödeme yapmanızı ister. 90 günü geçen kredi kartı borçlarında ise banka yasal takip işlemlerini başlatabilir.

Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Belirlenir?

Kredi kartlarında asgari ödeme tutarı, BDDK tarafından belirlenmiş olup tüm bankalar için aynı orana sahiptir. O ay yaptığınız nakit harcamalar, taksitli harcamalar üzerinden bireysel kredi kartları için %30 üzerinden hesaplama yapılır. Net rakam hesaplamanın ardından faizlerden sonra çıkacaktır. Fakat 10.000 TL’lik bir kredi kartında asgari ödeme tutarı aşağı yukarı 3.000 TL civarında çıkacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın