kredi kartı ödeme erteleme

Dünya’da son derece yaygın olan kredi kartı, ülkemizde bir çok ülkeden daha fazla kullanılıyor. Kredi kartlarını bu kadar fazla kullandığımız için de bu tuzağa düşebiliyor ve ödemelerde problem yaşayabiliyoruz. Kart harcamalarımız ne kadar yükselirse, aylık ödeme yükümüz de bir o kadar artacak ve ödemelerde problem yaşama olsalığımız daha da yüksek olacaktır. Peki Kredi Kartı Ödeme Erteleme nasıl yapılır? Ödeme ertelerken nelere dikkat edilmelidir? Bu noktada dikkat etmemiz gereken nokta, kredi kartı ödeme gününü kesinlikle geçirmemek. Eğer ki kredi kartınızın son ödeme tarihi geçerse bu durumda sicilinizde olumsuz yönde bir etkisi olacak ve kredi notunu düşecektir. Onun için ödeme atlatma, ekstre atlatma gibi ek işlemler devreye girecektir. Kart ödemelerinizi de son gününe kadar bekletebilirsiniz. AncakKredi Kartı Ödeme Erteleme ödeme yaptığınız esnada başınıza gelebilecek teknik problemler sebebiyle ödemenize engel olan durumlarda bu riskli bir seçenek olacaktır. Ödemelerinizi son günden 1 gün öncesinde yapmış olmanız daha mantıklı olacaktır.

Kredi Kartı Ödeme Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Ödeme Erteleme yapmadan önce kartınızın tüm borç bilgilerini iyi öğrenmelisiniz. Borcunuzun tamamını ödeyecek durumda değilseniz, kartınızın asgari ödeme tutarını ve asgari ödeme oranlarınızı öğrenebilirsiniz. Asgari tutarı ödemek de borcunuzu o ay için ertelemiş sayılacağından, bu işlemi de örnek olarak verebiliriz. Asgari ödeme tutarı limit gözetmeksizin tüm kredi kartları için %30, ticari kredi kartları için de %10 olarak belirlenmiştir. Tüm kredi kartı ekstrenizi ödeyecek durumunuz yoksa asgari ödeme tutarını ödeme seçeneğini de değerlendirmeye alabilirsiniz.Kredi kartı borcu ertelemek için başvuruda bulunulması gerekir. Başvuru, kredi kartının bağlı olduğu bankaya yapılabilir. Kredi kartı borcunun ertelenmesi için söz konusu olan kredi kartının hesap ekstresinin kesilmemiş olması gerekmektedir. Hatta bazı bankalar, ekstrenin kesileceği günün 1 gün öncesinden bu işlemi yapmanızı istemektedir. Bazı bankalar başvuruları internet üzerinden, bazıları şubeden talep etmektedir. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız giriş yaparak kredi kartları menüsünden erteleme işlemlerinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Eğer asgari tutarı da ödemekte zorluk yaşıyorsanız, ekstre atlatma seçeneklerine göz atmanız faydalı olacaktır. Çünkü asgari ödeme tutarını da ödeyememeniz durumunda siciliniz olumsuz etkilenecek ve gelecekte yapacağınız işlemler sıkıntıya girecektir.

kredi kartı ödeme erteleme

Öncelikle internet bankacılığı kullanıyorsanız, kredi kartları menüsünden ilgili kredi kartının ödeme ekranında ekstre atlat seçeneğini bulup bu adımları uygulayabilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden yapılan işlemler farklılık göstermez şube ile aynı çalışır. Bu ekranda devam ettiğinizde önümüzdeki ayın kaçında ödeme yapacağınız ve ne kadar faiz yansıyacağı dahil bir çok bilgi de yer alacak. Kararınızı bir sonraki ekranda verebilirsiniz.

İnternet bankacılığı ürününü kullanmıyorsanız, direkt şubeye giderek de işlem yaptırabilirsiniz. Şubeniz öncelikle kabul etmeyebilir, ödemenizi isteyebilir. Bazı kredi kartları ekstre atlat özelliğini bulundurmadığı için şubeniz geri çevirebilir ancak ısrarcı olmanızda da fayda var.

Örnek vermek gerekirse kredi kartı aidatı ve herhangi bir masrafı olmayan kredi kartları genelde ekstre atlatma özelliğini bulundurmuyor. Telefon bankacılığı ve şubelerinizden bu özelliğin olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi Kartı Ödeme Erteleme Nasıl Yapılır?

kredi kartı borç erteleme

Kredi kartları ile ilgili en önemli konulardan biri de borç erteleme konusudur. Birçok kredi kartı kullanıcısı borç erteleme işlemini tercih etmektedir. Kredi kartı borcu erteleme işlemiyle, mevcut olan borcun ödemesi belirlenen başka bir tarihe ertelenir. Kredi kartı kullanıcısı belirlenen tarihte kredi kartı borcunu öder. Her kredi kartı kullanıcı bu işlemi yaptırabilir. Elbette, bu işlem için aranan şartlar bankalara göre değişebilir. Her birey kredi kartının bağlı olduğu bankanın taleplerine göre işlemini yaptırmak durumundadır. Bu işlemin hızlı ve kolay olabilmesi için kredi kartı ödeme erteleme nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Kredi kartı borcunuzu ertelemek istiyorsanız, bu erteleme işlemi içinde bazı şartlar olduğunu unutmamanız gerekiyor. Kredi kartı ekstre atlatma özelliği kredi notunuz ile doğrudan ilişkiye sahiptir. Bankalarla sürekli iletişim içinde olan bireyler için kredi notu büyük öneme sahiptir.

  • Bankalarla ilgili hemen her işlemde kredi notu etkisi mevcuttur.
  • Bireyin kredi notu bankaların işlemlerini doğrudan etkiler. Bu durum kredi kartı borcu ertelemelerinde de geçerliliğini korumaktadır.
  • Kredi kartı borçlarının tutarı ve erteleme süresi genel anlamda kredilerden daha düşüktür. Bu nedenle kredi notu çok fazla dikkate alınmaz.
  • Ancak; kişinin kredi kartı geç ödemelerinden dolayı nakit çekimine ve aktif kullanıma kapatıldıysa durum değişir. Böyle durumlarda banka borç erteleme taleplerine onay vermeyebilir.

Banka müşterinin kredi notunun düşüklüğüne ve borç ödemede gecikmelerine bakar. Bu durum, banka için risk anlamı taşır. Dolayısıyla, borç ertelemesi yapmayı tercih etmez.

Kredi Kartı Borcu Ne Kadar Süre için Ertelenir?

Kredi kartı borcu ertelemeleri belli süreler dahilinde gerçekleşmektedir. Bu işlemde süre, genellikle bir ay ile dokuz ay arasında değişmektedir. Ancak; bazı bankalarda bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişiklik genellikle dönemsel kampanyalara göre şekil almaktadır. Bir başka deyişle; o banka bu işleme dair bir kampanya yaptı ise bu kampanya süresince verilen süre geçerli olur. Ancak; genel itibari ile en fazla dokuz aya kadar kredi kartı borcu ertelemek mümkündür.

Borç Erteleme için Faiz Uygulanır Mı?

Banka, kredi kartı borcu ertelendiğinde belirlenen süre kadar beklemek durumundadır. Dolayısıyla, banka alacağını zamanında alamadığı için belli bir faiz uygular. Bu faiz oranı her bankada değişiklik gösterdiği için, kredi kartı borcunu ertelemek istediğiniz banka ile iletişime geçerek ekstre atlatma faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.

Erteleme için Ne Kadar Faiz Uygulanır?

Erteleme için uygulanan faiz oranları farklılıklar gösterir. Hangi bankanın ne kadar faiz uyguladığı o bankanın resmi web sitesinden öğrenilebilir. Bunun yanı sıra; kullanılan kredi kartının internet siteleri üzerinden de bilgi alınması mümkün.

Kredi kartı borcu ertelemelerinin faiz oranları piyasa faiz oranlarının çok üzerinde olabilmektedir. Ancak; eğer ertelenen kredi kartı borcunun miktarı küçükse uygulanacak faiz oranı da az olacaktır. Yüksek miktarlı borçlar için uygulanacak faiz oranlarının incelenmesi ve buna göre karar verilmesi faydalı olacaktır.

Geciken Kredi Kartı Borcu Ertelenir Mi?

Öncelikle geciken kredi kartı borçları müşterinin kredi notunu olumsuz etkiler. Bunun yanı sıra; borç erteleme talebinde bulunulduğunda ekranda gecikmiş kredi kartı borçları banka için son derece olumsuz bir durumdur. Banka bu durumda kredi kartı borcunu ertelemeyebilir. Elbette, bu durum bankaların inisiyatifindedir. Bazı bankalar bu durumu önemser ve talebi reddeder. Bazı bankalarsa geciken borçları göz önüne alarak müşterisine borç ertelemesi gibi bir kolaylık sağlayabilir.

Gecikmeye giren kredi kartı borcunuz varsa ve halen ödemekte zorluk çekiyorsanız, bankanız ile iletişime geçerek kredi kartı borcu yapılandırma seçeneklerine de göz atabilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki, yapılandırma işlemi yaptığınızda borcunuz taksitlendirildiği gibi, kartınız kullanıma kapatılmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Erteleme İşlemi Nereden Yapılır?

garanti bankası ekstre atlatma

Kredi kartı borcumu ertelemek istiyorum diyorsanız, bu seçeneği uygulamak için karşınızda bir çok seçenek bulunuyor. Bankanıza göre bu seçenekler değişiklik gösterebilse de, hemen hemen mantık her bankada aynıdır. Peki erteleme işlemleri nasıl yapılır?

Tavsiye Edilen Makale: Kredi Kartı Borç Transferi Nasıl Yapılır?

  • Kredi kartı borcu erteleme işlemi farklı metotlarla yapılabilmektedir. Genel olarak üç farklı yerden yapılabilir.
  • Kredi kartı borcu erteleme işlemi banka şubelerinden yapılabilmektedir. Kartın bağlı olduğu banka şubesine gidilerek erteleme talebinde bulunulabilir.
  • Bu işlem internet siteleri üzerinden yapılabilir. İnternet şifresi girilerek kredi kartı borcu erteleme talebi verilebilir.
  • Çağrı merkezleri aracılığıyla yapılabilir. Bankanın müşteri hizmetleri hattı aranır. Gerekli tuşlamalar yapılarak müşteri temsilcisine bağlanılır ve borç erteleme talebi iletilir. Müşteri temsilcileri talebi işleme alır.

Bu yöntemlerden her hangi biri seçilebilir. Ancak; talebin en hızlı şekilde değerlendirilmesi için şubelere gidilip talepte bulunulması gerekir. Banka şubesinde memur bu talebi hemen işleme alır. Böylece çok zaman kaybetmeden işlem gerçekleştirilir.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin