Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar? Kart Numarası Nedir?

kredi kartı numarası

Kredi kartı numarası nerede yazar diyen kişiler, kart üzerindeki numaraları genelde karıştıran, özellikle kartın üzerinde müşteri numarası yazan kredi kartları için daha çok karıştırılan bir durumdur. Kredi kartları, belirli standartlar çerçevesinde basılır ve kullanıma sunulur. Kart üzerinde belli başlı numaralar bulunduğu gibi, bu numaralar standart olarak tüm kredi kartlarında bulunur. Bazı kartlarda isim yazmaması durumu, o kartın aslında banka kartı olduğu anlamını da taşıyor. Bu sebeple yazımız içerisinde vereceğimiz bilgiler standart olup, tüm bankaların tüm kartları için de geçerli olacaktır. Gerek resimli anlatımlar, gerekse de maddelere bölerek yapacağımız tarifler sonucu kredi kartı numarası nedir, nerde yazar gibi tüm soruların cevabını öğreneceksiniz.

Kredi Kartı Numarası Nedir?

Kredi kartı numarası, kartın ön yüzünde yer alan ve en uzun karakterli rakamlar dizisidir. Kredi kartının ön yüzünde banka logosunun altında yer alan ve 16 haneden oluşan numaralar, kredi kartınızın numarasıdır. Aslında bir nevi yerini de tarif etmiş oluyoruz.

Kart Numarası16 Haneli, Ön Yüz
Ad – SoyadKart Numarası Altında, Ön Yüz
Son Kullanma Tarihi4 Haneli, Ön Yüz (01/01)
CVV Kodu3 Haneli (Arka Yüz)

Kart numarası, kredi kartının üzerinde bulunan en önemli rakamlardan biridir ve internet alışverişlerinde de kullandığımız bir rakamdır. Elbette tek başına kredi kartı numarası alışveriş yapmak için yeterli değildir. O kredi kartını doğrulayabilmek için üst tabloda verdiğimiz Kart No, Ad Soyad, SKT, CVV Kodu aynı anda girilmelidir.

Bu kodların aynı anda girilmemesi veya yanlış girilmesi durumunda banka kartınızı doğrulayamaz ve alışveriş sırasında da hata verir. Bu sebeple kredi kartı numarası tek başına işe yarayacak bir özellik değildir.

Kart Numarası Kaç Hanelidir?

kredi kartı numarası kaç hanelidir

Kart numarası bir üstte de belirttiğimiz gibi 16 hanelidir. Kart numarasının 16 haneli olmasının bir çok sebebi vardır çünkü bu numara üzerindeki her bir rakamın ayrı ayrı anlamları bulunuyor. Kart numarasının sağında yer alan kredi kartı logosu (marka) Visa ve Mastercard kredi kartının ilk hanesi ile belirleniyor. Kart numaranız 4 ile başlıyorsa Visa, 5 ile başlıyorsa Mastercard olduğu ödeme sistemlerince algılanıyor.

Devamında yer alan 6 hane ise bu kredi kartının hangi bankaya ait olduğunu tespit etmek için kullanılıyor. Burada yer alan rakamlar genelde banka kodları oluyor.

Geriye kalan 9 hane ise bankanın müşterisine vermiş olduğu özel numaradır. Gerek hesap numarası, gerek müşteri numarası olarak tanımlanabilir. Bu da banka içinde müşterilerin tanımlanmasına yardımcı olur.

Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar?

Kredi kartı numarası, bir üst resimde de tarih ettiğimiz gibi kredi kartı veya banka kartınızın ön yüzünde yazar ve toplamda 16 hanelidir. Kredi kartı numarasını öğrenmek için bir çok yöntem bulunuyor olsa da bunlardan en güvenilir olanı bankalar ile iletişim kurmaktır. Eğer bankanızın internet bankacılığını kullanıyorsanız, kredi kartlarım menüsünden de sorgulama yapabilirsiniz.

Kredi kartı numarası nerede yazar diyorsanız, ön yüzün hariç başka bir yerde yazmaz. Kart numarası 16 hanelidir ve tüm bankalar için aynıdır. Değişiklik söz konusu değildir. Tam da bu sebeple aslında kolay kabul edilebilecek bir durumdur.

Kartın üzerinde yazan diğer bilgiler ise şöyle;

  • Ad Soyad,
  • Kredi kartı numarası,
  • Son kullanma tarihi,
  • CVV (güvenlik kodu),
  • Marka logosu (master, visa).
  • CVV Kodu Nedir?

CVV Kodu Nedir?

CVV kodu, kredi veya banka kartının arka yüzünde yer alan rakamların son 3 hanesi olarak kabul edilir. Genelde kredi kartının arka yüzünde yer alan imza şeridinin üzerindeki rakamların son 3 hanesi CVV kodudur ve bu da evrenseldir. Tüm bankalarda aynıdır.

Kart Numarası Öğrenme

Kredi kartı numarası öğrenme yöntemlerinin en başında elbette kredi kartının üzerini okumak geliyor. Size tarih ettiğimiz gibi kredi veya banka kartınızın ön yüzünde yer alan 16 haneli rakamı kontrol ederek kart numaranıza ulaşabilirsiniz.

Bunun haricinde kredi kartı numarasını öğrenmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de şunlardır;

  • Müşteri hizmetleri
  • Banka şubeleri
  • ATM veya internet bankacılığı
  • Banka mobil uygulaması

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın