Kredi Kartı Limiti Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı limiti nasıl düşürülür

Kredi kartı limiti nasıl düşürülür diyorsanız, plansız harcamalar ile ödeme problemleri ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Kredi kartları, düzenli ve planlı olarak kullanıldığında oldukça faydalı araçlar olabilir. Ancak kartlar ile yaptığımız harcamaların düzenine dikkat etmez ve bütçemizden daha fazla harcamalar yaparsak ödeme problemleri belimizi bükebilir. Bu gibi durumlarda ise, kredi kartı limit düşürme işlemine başvurarak geliriniz ile kredi kartı limitinizi dengeleyebilirsiniz. Ödeme güçlüğü yaşadığınız limitin büyük çoğunluğunu ortadan kaldırarak, sadece ödeyebileceğiniz kadarını bırakabilirsiniz. Aylık gelirinizin çok üzerinde kredi kartı limitine sahipseniz, bunun sorun açabileceğini de unutmamalı ve işlemlerinizi buna uygun şekilde ilerletmelisiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi kartı limiti, zaten gelir düzeyimize göre belirlenen bir seçenek. Yani, kredi kartı başvurusu yaparken gelirinizin çok üzerinde bir limite başvuru yapmanız yasalar gereği de mümkün değil. Yapsanız bile, aylık gelir bunu karşılamayacağı için limit başvurunuz reddedilecektir. Yine de bankalardan yüksek limitli kredi kartı kullanıyorsanız bunu düşürmek için bazı yöntemlere başvurmanız gerekebilir.

Kart limiti düşürme işlemleri yapabileceğiniz yöntemler;

 • İnternet bankacılığı ve mobil uygulama
 • Müşteri hizmetleri
 • Şubeler

Bu yöntemleri kullanarak kredi kartı limit düşürme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartları, tüm bankalar için internetten yönetilebilir olarak gelmiyor. Yani bazı bankalar internetten limit değişikliği yapmanıza izin verirken, bazı bankalar sadece limit yükseltme başvurusu yapmanıza izin veriyor. Bu konu hakkında bilgi almak için de kredi kartı limit yükseltme isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

İnternetten Kredi Kartı Limiti Düşürme

İnternetten kredi kartınızın limitini düşürmek istiyorsanız, bu durum her banka için geçerli olmayabilir. Neden diyecek olursanız, bankalar limit kullanımını sizin doğrudan müdahale edebileceğiniz şekilde kullanmanıza izin vermez. Limit yükseltmek veya düşürmek istediğinizde bunun için bir başvuru oluşturmanız gerekir.

Limit başvurusu yapmak için;

 • İnternet bankacılığına giriş yapılır
 • Menüden “Başvurular” sekmesi tercih edilir
 • “Kredi Kartı Başvurusu” sayfasına giriş yapılır
 • “Limit Artış Başvurusu” seçeneğine basılır

Gördüğünüz üzere limitinizi yükseltme seçeneği varken, kart limiti düşürme seçeneği bulunmuyor. Doğal olarak aklınıza şu soru geliyor; kredi kartı limiti nasıl düşürülür?

Müşteri Hizmetlerinden Kart Limiti Düşürme Nasıl Yapılır?

En bilinen ve geçerli kabul edilen yöntemlerin başında müşteri hizmetlerini aramak geliyor. Müşteri hizmetlerini aradığınızda kredi kartınız ile alakalı tüm işlemleri sorunsuz olarak halledebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken müşteri hizmetlerini aradığınzıda “Kredi Kartı İşlemleri” menüsüne giriş yapmaktır. Eğer sizi karşılayan sayfa sesli yanıt sistemi olursa, burada “Kredi kartı limitimi düşürmek istiyorum” demeniz yeterli.

Daha sonra temsilci ile yapacağınız görüşmede, kredi kartı limitiniz sizin belirleyeceğiniz tutara çekilecektir. Borcunuz bulunuyorsa son ödeme tarihinde ödenmesini gerektiğini de belirtmeliyiz.

Şubelerden Kart Limiti Değişikliği Yapılır Mı?

Şubelerden de limit düşürme işlemi yapılıyor olsa da, bu oldukça zahmetlidir. Çünkü limit başvuruları, genellikle pratik yöntemler olduğu için şubelerde sıra beklemeniz pek de mantıklı kabul edilmiyor. Bunun yerine çağrı merkezini aramanız daha hızlı olacaktır.

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenmelidir?

Kredi kartı başvurusu sırasında doğru kredi kartı limiti talep ederseniz, daha sonrasında kart limiti düşürme gibi ihtiyaçlarınız olmaz. Zaten devletin getirdiği yasalar doğrultusunda, gelirinizi geçecek düzeyde kredi veya kart kullanamıyorsunuz.

Gelirinizin çok çok üzerinde kredi kartı limiti talep ederseniz, zaten otomatik sistemler tarafından reddedilecektir. Geliriniz daha sonra düşmüş ve kart borcunuzu karşılayamayacak duruma gelmişseniz de bunun için özellikle üstte vermiş olduğumuz “Kredi kartı limiti nasıl düşürülür?” yöntemlerini uygulamalısınız.

Dikkat: Otomatik Limit Artışı Devrede Olabilir!

Bankalar, kredi kartlarının birçok özelliğini açık bir şekilde teslim ediyor. İnternet alışverişi gibi birçok özellik, kredi kartını ilk teslim aldığınızda açık bir şekilde geliyor olsa da, siz bunu daha sonra internetten veya çağrı merkezinden kapatabiliyorsunuz. Bunun gibi özelliklerden biri de otomatik limit artış özelliği! Buraya dikkat.

Otomatik limit artışı, siz talep etmeseniz de bankanın düzenli olarak limitinizi arttıracağı anlamına geliyor. Böylece, kredi notunuz yükseldikçe ve kartınıza düzenli ödemeler yaptıkça kart limitinin artacağını söyleyebiliriz. Eğer size sorulmadan kart limitinin artmasını istemiyorsanız, bu özelliği kapatmanız gerekiyor.

 • Otomatik limit artışını kapatmak için;
 • İnternet bankacılığından kredi kartları bölümüne girilir
 • Kredi kartları sayfasından “Kart Detayları” bölümüne geçilir
 • Burada Kart Ayarları sekmesinin altında otomatik limit artışı bulunur
 • Bu özellik devre dışı bırakılır

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Damla avatarı
  Damla

  Kredi kartı limitini dusurmek arti bir durum mu yoksa eksi bir durum mu kredi puanını yükseltmek için teşekküler

  1. Mert avatarı
   Mert

   Yaptığınız ödemeler sonucunda kredi notu oluşur. Düzenli ödemeler yaparak kredi kartı limiti farketmeksizin kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Gereksiz başvurular yapmak da kredi notunu düşürür.

 2. Murat avatarı
  Murat

  Ben Murat, kredi kartı limitini düşürmek istiyorum.

 3. Hüseyin A avatarı
  Hüseyin A

  Kredi kartı limitimi yanlışlıkla düşürmüşüm, tekrar nasıl yükseltirim?

  1. Mert avatarı
   Mert

   Kredi Kartı Limit Arttırma isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

 4. Ahmet avatarı
  Ahmet

  Kredi kartı limiti düşürmek konusunda iş kolay oluyor ama o limitin tekrar artması bazen zor olabiliyor. Başarılı bir yazı kardeşim, tebrik ederim.

Yorum yapın