kredi kartı limiti nasıl düşürülür

Kredi kartı kullanımı dünyada ve ülkemizde oldukça yaygındır. Yapılan istatistiklere göre de en fazla kredi kartı kullanımı olan ülkeler arasında ülkemiz de listelenmektedir. Durum böyle olunca kredi kartı kullanımının yaygın olması, istatistiklere göre kredi kartı borçlanmasının da fazla olduğunu gösteriyor. Kredi kartları düzenli kullanılmazsa ödeme problemleri ile birlikte gelebiliyor. Burada yapmamız gereken ise kredi kartı limitimizi planlı olarak kullanmaktır. Gelir-gider analizi yaparak kredi kartı limitini düşürmek sizin için çok faydalı bir yol olacaktır. Peki kredi kartı limiti nasıl düşürülür? Kredi kartı limiti hemen düşürülür mü? Kredi kartı limitini düşürmek için neler yapılmalıdır? Yazımızın devamını okuyarak tüm bu sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenmelidir?

Kredi kartı limiti bankalar tarafından otomatik olarak, gelir dengenize göre belirlenmektedir. Eğer isterseniz ek teminatlar göstererek kredi kartı limitinizi yükseltebilirsiniz ancak gelir modelinizden daha fazla limit talep etmeniz, ilerde ödeme problemleri ile karşı karşıya kalmanıza da sebep olacağından dolayı bu yöntemi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Yazımızın devamında kredi kartı limiti nasıl düşürülür hakkında bilgiler vereceğiz.

Kredi kartınızın limitini çeşitli yöntemlerle düşürebilirsiniz. Teknolojinin yaygın olarak kullanıldığı günümüzde kredi kartı limiti düşürme işlemi oldukça basit sayılabilecek bir yöntemdir. Yükseltmek için ekstra bilgiler gerekebileceğini unutmayın!

kredi kartı limiti nasıl düşürülür

Düzenli ve planlı harcamalar, bilinçli tüketimin temellerindendir. Kredi kartlarınızı ve limitlerinizi gelirinize göre ayarlarsanız ödeme problemi yaşamaz ve kredi notunuzu yüksek tutabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi kartı limitini düşürebilmek için bir çok yöntem vardır. Bunların hepsini yazımızda sizlere anlatacağız. Öncelikle kredi kartınızın bağlı bulunduğu şubeye giderek, bireysel banka danışmanınız ile iletişim kurabilirsiniz. Kart limitinizi düşürme talebinizi alacaktır ve önünüzdeki bir kaç gün içinde de kart limitinizin düştüğünü göreceksiniz. Bankanız ise kart limitinizi düşürürken sizlerden ekstra bilgi ve teminat istemezler. Ancak aynı şekilde kredi kartı limitinizi yükseltmek için başvuru yapacağınız zaman banka sizlerden o an ki güncel banka siciliniz üzerinden ek bilgi ve teminatlar isteyebilirler. Peki diğer yöntemlerle kredi kartı limiti nasıl düşürülür?

Diğer bir yöntem ise internet bankacılığıdır. Banka şubesine gitmeden de kredi kartı limitinizi düşürebilirsiniz. Telefon bankacılığı, mobil bankacılık ve internet bankacılığı sayesinde internet üzerinden ilgili menülerden kart limitinizi düşürebilirsiniz. Kredi kartı bilgileri ve kredi kartı ayarları menülerinde yer alan Kredi Kartı Limitini Düşürme menüsünden ilerleyebilirsiniz. Ancak bazı bankalar kredi kartı ayarları bölümünde bu tarz bir ayarı sizlere sunmuyor. Eğer bu menüde kart limitinizi düşürme özelliğini bulamıyorsanız bankanız ile iletişime geçmek en mantıklı yöntem olacaktır.

Tavsiye Bağlantı: Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Dikkat: Otomatik Limit Artış Özelliği Devrede Olabilir!

Tüm bunların dışında da kredi kartınızın otomatik limit artış özelliğini kapatmanız yine sizin faydanıza olacaktır. Kredi kartınızın otomatik limit artış özelliği ile banka size sormadan kredi kartı limitinizi yükseltebilir. Durum böyle olunca da haberiniz olmadan nasılsa limitim var diyerek alışveriş yapabilir ve planlamadığınız harcamaların altına girebilir, ekstre kesim tarihinden sonra ödemekte zorluk çekebilirsiniz. Yine bankanızı arayarak otomatik limit artış özelliğini kapatabilir, internet bankacılığında kredi kartı ayarları, limit ayarları bölümünden otomatik limit artışı özelliğini kalıcı olarak kapabilirsiniz.

Eğer kredi kartı limitinizi banka kanalıyla düşürdüyseniz, otomatik limit artış özelliğini de açarak önünüzdeki 3-4 ay içinde tekrar yükselmesini sağlayabilirsiniz. Kredi kartı limitiniz az geldiğinde otomatik olarak yükselmesini istiyorsanız bu özellik devrede kalabilir ancak kart limitinizi belirli aralıklarla takip etmek kesinlikle sizin faydanıza olacaktır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler, aklınıza takılan tüm soruları altta bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Kredi kartı limiti nasıl düşürülür?

4 YORUMLAR

  1. Kredi kartı limiti düşürmek konusunda iş kolay oluyor ama o limitin tekrar artması bazen zor olabiliyor. Başarılı bir yazı kardeşim, tebrik ederim.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin