Kredi Kartı Limit Arttırma Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Limit Arttırma

Kredi kartı limit arttırma işlemi, bir alışveriş sırasında bile ihtiyaç duyabileceğimiz başvuru türlerinden birisidir. Bir mağazada alışveriş sırasında veya internetten alışveriş yaparken, fatura ödemeye çalışırken limitin yeterli gelmemesi durumunda bankaya başvuru yaparak kredi kartı limit yükseltme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Elbette bu işlem yalnızca bir başvuru anlamı taşıyacağı için limitin yükseleceği konusunda net bir şey söylemek mümkün değil. Yine de genel hatlarıyla bakıldığında kart limiti aylık gelir ve diğer bankalardaki kredi kartları ile beraber toplam kart limitinize göre değişebilir. Aylık gelirinize oranla belirli bir miktarda kredi kartı limitine sahip olabileceğiniz için bankalar bunu göz önüne alarak bir değerlendirme yapacaktır. Türkiye’de de bakıldığında 200 milyona yakın kredi kartı bulunuyor ve bunların da büyük bir çoğunluğu aktif olarak kullanılıyor. Durum böyle olunca da kredi kartlarının limitleri oldukça önemli bir yer taşıyor.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

İlk olarak ele almamız gereken konulardan birisi kredi kartı limitinin nasıl belirlendiğidir. Buradan yola çıkarak zaten limit başvurunuzun onaylanıp onaylanmayacağı hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz. Kredi kartı limiti yükseltme işlemi yapılırken bu limiti belirleyen bir çok kriter bulunuyor. Bunların en önemlisi aylık belgelenebilir gelir ve diğer limitlerin toplamıdır. Yani X bankasından başvuru yaparken, diğer bir bankadaki kredi kartınızın limiti de mevcut kartın limitine doğrudan etki edebiliyor.

Aylık gelir, diğer limitler ile beraber borç durumu da oldukça önemlidir. Diğer bankalara olan kredi borcunuz, kredi kartı borcunuz da kredi kartı limit arttırma başvurusu için oldukça önemlidir. Herhangi bir olumsuzluk kredi notunu düşüreceği için bankalar bu talebinize olumsuz yanıt verebilir.

Kredi notu, tüm bu kriterlerin en başıdır. Aylık geliriniz yüksek, diğer bankalardaki limitleriniz ve borcunuz ortalama seviyede olsa bile, kredi notunuz düşükse maalesef başvurunuz yine de olumsuz değerlendirilir. Bunun için de kredi kartı limiti belirlenirken bakılan kriterlerin en başında kredi notu gelir.

Asgari Ücretli Kredi Kartı Limiti Hesaplama

Asgari ücretli bir çalışan 2020 yılında 2.324 TL maaş alıyor. Bu maaş ile bir kredi kartı limiti hesaplaması yaptığımızda bunun 2 katı kadar bir limit alabileceğinizi söyleyebiliriz. Yani 2.324 TL x 2 = 4.648 TL limitiniz olabilir. Elbette bu durumda daha sonra daha da yükseltilebilir, gelirin 4 katına kadar çıkabilir. Bunun için de ödemeler düzenli olmalı.

 

Kredi Kartı Limit Arttırma Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Limit Arttırma

Kredi kartı limit yükseltme başvurusu yapmak için önünüzde bir çok seçenek bulunuyor. Bunların hepsi aynı değerlendirme kriterlerine sahip. Size en kolay gelen başvuru tipini seçerek işlemleri başlatabilirsiniz. Başvuru seçenekleri şöyle;

  • Banka şubelerinden limit arttırımı,
  • Müşteri hizmetleri ile limit arttırımı,
  • İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık ile limit arttırımı,
  • SMS ile limit arttırımı.

Kredi Kartı Limit Yükseltme

Şubelerden Kart Limiti Yükseltme

Banka şubeleri, kart limiti arttırma başvurusu yapmak için uygun başvuru kanallarından birisi. Şubeye herhangi bir işlem için gittiğinizde bile banka çalışanının kart limitiniz yeterli geliyor mu sorusu ile karşılaşabilirsiniz. Eğer böyle bir ihtiyacınız bulunuyorsa işlemleri başlatabilir, sonunucu da anında orada öğrenebilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerinden Kredi Kartı Limit Arttırma

Müşteri hizmetleri, en sık tercih edilen yöntemlerden birisidir. Hangi bankada limit arttırımı yapmak istiyorsanız ilgili müşteri hizmetlerini arayarak işleme başlayabilirsiniz. Bu aşamada banka sizden en belge talep ederse, şubelere davet edebilir.

İnternet Bankacılığı ve SMS ile Kart Limiti Arttırma

En çok tercih edilen yöntemlerden bir diğeri ise internet ve mobil bankacılık olarak karşımıza çıkıyor. İlgili bankanın internet veya mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra menülerden Ürünler – Başvurular – Kredi Kartı Limit Arttırma adımlarını seçerek işlemlere devam edebilirsiniz. Aynı zamanda kredi kartlarınızın yer aldığı menüden de Kredi Kartı Limit Başvurusu ekranına devam edebilirsiniz.

Bankanızın resmi internet sitesini ziyaret ederek de SMS ile limit başvurusu kabul edip etmediğini öğrenebilir, bu aşamalar hakkında bilgi alabilirsiniz. İnternette resmi olmayan sitelerde yer alan SMS numaraları tercih etmemelisiniz. Bankanın numaraları için müşteri hizmetlerini de arayabilirsiniz.

Kredi Kartı Otomatik Limit Artışı

Kredi kartlarının tartışmalı özelliklerinden birisi de otomatik artış özelliğidir. Bazı müşteriler bu özelliği yararlı bulmasa da, bazıları da yararlı kabul ediyor. Sicilinizin uygun olması durumunda banka belirli periyotlarla bazı kontroller yapar. Bu kontroller sonucunda eğer uygun olursa limitiniz bankanın belirleyeceği tutar kadar yükselir.

Bu özelliği yine banka ile görüşerek veya internet üzerinden kapatabilir, dilediğiniz zaman yeniden kullanıma açabilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Başvurusu Sonucu Ne Zaman Gelir?

Kredi kartı limit artış başvurusu genellikle anında sonuçlanır. Banka kredi notunu ve diğer durumları kontrol ettikten sonra eğer uygun olursa dakikalar içinde kart limitini yükselterek tarafınıza bilgi SMS’i gönderecektir. Olumsuz olması durumunda da aynı şekilde bir mesaj ile bilgilendirecek, sebebini de iletecektir.

Eğer gelen red mesajında herhangi bir sebep yazmıyorsa, başvurunuzun neden reddedildiğini yine müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın