Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

kredi kartı iptali nasıl yapılır

Kredi kartı iptali! Kredi kartları, ülkemizde çok yaygın olarak kullanılan, borçluluk bakımından oldukça yüksek konumlarda olduğumuz bir bankacılık ürünüdür. Gerek maaş müşterisi olduğumuz, gerek ticaret amacıyla kullandığımız bankalardan talep ettiğimiz kredi kartları ile bir çok alışverişimizi yapabiliyor, harcamalarımızı düzenleyebiliyoruz. Kredi kartları, düzgün kullanıldığında gerçekten bütçemize destek olan bir araçtır. Fakat bütçemizi aşarak harcama yapmak, ödeme gücümüzün olmadığı halde yüksek harcamalar yapmak kredi kartı borçlanmasını oldukça olumsuz etkileyen faktörlerden birisidir. Bazı sorunlar da var ki, bankalar bazen müşteri istemeden de kredi kartı gönderebiliyor. Örneğin maaş müşterisi olan birisi, bir gün adresine gönderilmiş bir kredi kartı ile karşı karşıya kalabiliyor. Emekliler de aynı şekilde, talep etmese bile bankanın uygun görmesi durumunda kredi kartı hizmetine dahil edilebiliyor. Elbette bu kredi kartlarını kullanma zorunluluğunuz bulunmuyor. Dilerseniz iptal etmeden elinizde bulundurabilir, kredi kartını kullanmayabilirsiniz. Fakat bu durumda kredi kartına aidat gibi masraflar işlemeye devam edecektir. Dilerseniz kuryeden kartı teslim almayabilir, dilerseniz de teslim aldıktan sonra banka ile görüşerek kartı iptal edebilirsiniz. Peki kredi kartı iptali nasıl yapılır?

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Günümüzde plastik kartlar hayatımıza iyice yerleşmiş durumdadır. Bu kartların başında kredi kartları gelir. Kredi kartı alış veriş kolaylığı sağlamakla birlikte her alanda kullanılması ile bizleri para taşıma derdinden kurtarmaktadır. Kredi kartı kullanılmasında karşılaşılan problemler de vardır. Bu problemlerle karşılaşan kullanıcılar kredi kartlarını kapatmak istemekte ve bunun için çok uğraşmak zorunda kalmaktadır. Kredi kartını iptal etmek sandığınız kadar da zor bir işlem değildir.Tavsiye Edilen Makale: Kredi Kartı Ek Kart İptali

Elbette bankalar müşteri kaybetmek istemezler. Müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaya çalışarak, bankadaki ürünlerini fesh etmek isteyen müşterilerine ek teklifler sunarak onların bankadan ayrılmamalarını sağlamaya çalışır. Kredi kartını iptal ettirmek istediğiniz sırada bankanın bu gibi teklifleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tabiki bu tekliflerin hiçbirini kabul etme zorunluluğunuz yok. Bu teklifleri dinleyebilir, ister kabul edebilir, isterseniz reddedip kartın iptali işlemine geçebilirsiniz. Peki kredi kartı nasıl iptal edilir, kredi kartı iptal ettirmek zor mudur?

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartınızı tamamen kullanıma kapatmak istiyorsanız, bu işlem kredi kartının iptal işlemi olarak adlandırılır. Bu gibi işlemleri online yöntemleri kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartları, kredili ürünler olarak adlandırıldığı için elbette internet bankacılığı veya mobil uygulama üzerinden iptal edilemiyor. Bunun için çağrı merkezini arayabilir, dilerseniz şubeleri ziyaret edebilirsiniz.

  • Müşteri hizmetleri ile kredi kartı iptal işlemi,
  • Çağrı merkezi, telefon bankacılığı ile kredi kartı iptali,
  • Şubelerden dilekçe doldurarak kredi kartı iptali.

Kredi kartını iptal ettirmek için bazı şartlar bulunuyor. Öncelikle kartınızda herhangi bir borç, alacak durumu kesinlikle olmamalı. Bu gibi durumlarda bankalar kart iptal işlemini kabul etmemektedir. Kredi kartı limitinin kullanılmamış olması ilk kuraldır.

Kredi Kartı Kapatma Nasıl Yapılır?

kredi kartı kapatma

Kart kapatma; Kredi kartını kapatıp karttan kurtulmak isteyen kullanıcılar telefon bankacılığı aracılığıyla banka müşteri temsilcilerine ulaşırlar. Müşteri temsilcisine kartı kapatmak istediklerini belirtirler. Burada yanlış yapılan nokta kartın iptal edilmesini değil kapatılmasını talep etmeleridir. Çünkü kapatma talebi kredi kartının kısmen, geçici bir süre veya uzun bir süre kullanıma kapatılması demektir. Yani siz sadece kredi kartının geçici olarak kapatılmasını talep etmekle kartı feshetmiş olmazsınız. Bu süre zarfında banka tarafından kredi kartınıza uygulanan aidat, işletim ücreti, kredi kartı hizmet ücreti uygulanmaya devam edecek ve bir süre sonra size bu ücretlerin yansıdığı bir borç ekstresi gelecektir. Bu durumla karşılaşmamak için kredi kartınızın iptalini, fesh edilmesini istemelisiniz.

Kredi kartı feshi; Kredi kartından kurtulmak istiyorsanız önce telefon bankacılığı ile banka müşteri temsilcisine ulaşarak kartınızın iptal edilip, kredi kartı sözleşmenizin fesh edilmesini istemelisiniz. Müşteri temsilcisi sizi ikna etmeye çalışacak ve fesih işlemini yapmamak için bankaya başvurmanızı söyleyecektir. Bu durumda bir dilekçe yazarak; banka müşterisinin 5464 sayılı banka kartları kanunu çerçevesinde kredi kartı iptali isteme hakkına sahip olduğunu belirtip kartınızın bu madde kapsamında iptal edilmesini istemelisiniz. Dilekçenin bir örneğini banka genel müdürlüğüne iadeli taahhütlü olarak postalayıp 7 iş günü beklemeniz gereklidir. 7 iş günü içerisinde internet bankacılığı veya banka şubelerinden kredi kartınızın akıbetini öğrenmelisiniz Eğer iptal edilmemiş ise kredi kartınızın iptal edilmediğine dair belgeleri temin ederek bankanızı BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kuruluna ) şikayet ederek banka hakkında işlem yapılmasını isteyebilirsiniz.

Bu yolları uygulayarak BDDK başvurusuna gerek kalmadan kredi kartınız kapatılmış olacaktır. BDDK ya başvurma gereği doğarsa BDDK’nın daha önce vermiş olduğu emsal karar gereğince siz haklı olacak ve kredi kartınız kapatılacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın