Kredi Kartı Ek Kart İptali Nasıl Yapılır?

ek kart iptali

Ek kart İptali nasıl yapılır? Kredi kartları, günlük hayatımızda yoğun olarak kullandığımız banka ürünlerinin başında geliyor. Hatta ülkemiz, kredi kartı kullanımı konusunda dünyada liste başlarında yer alıyor. Bu kadar yoğun olan kullanım, borç yükünü de beraberinde getirebiliyor. Kredi kartları, bankalardan başvuru sırasında bir çok özellik ile beraber geliyor. Puan özellikleri, taksit özellikleri gibi başlıca özelliklerin yanı sıra, Ek Kart özelliği de bankaların sunmuş olduğunu nimetlerden birisi. Ek kartlar, asıl karta bağlı olarak, tamamen sizin belirleyeceğiniz limitler dahilinde kullanılabiliyor. Yani çocuğunuza, kardeşinize, eşinize kullanma imkanı tanıyarak, limitlerini ise kendi elinizde tutabiliyorsunuz. Ancak ek kart kapatma da aranan sorgulardan birisi haline gelmiş durumda. Eğer ek kredi kartı iptali hakkında bilgi almak istiyorsanız, yazımızın devamındaki adımları takip edebilir ve uygulayabilirsiniz. Ek kart iptali;

Ek Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Ek kredi kartı, asıl kart hamilinin talimatı doğrultusunda, limiti asıl kart sahibine tanınan limiti geçmemek üzere ve bu limitten karşılanmak üzere belirli bir limit veya oranla, asıl kart sahibinin hane halkında 15 yaş üzerindeki kişilere alışveriş ve harcamalarında kullanılmak üzere tahsis edilen kredi kartı olarak tanımlanmaktadır. Kredi kartlarının günümüzde yaygın halde kullanılması nakit para taşıma ihtiyacını ortadan kaldırmış ve buda kart sahibinin hane halkına da sirayet etmiş bulunmaktadır. Kart sahibinin hane halkı alış veriş ve harcamalarında kullanmaları için çıkarılan ek kredi kartları asıl kart sahibinin üzerinde maddi sıkıntılar doğurmaktadır. Bu nedenden dolayı asıl kart sahipleri ek kredi kartları nasıl kapatılır araştırma yapmaktadır.Ek kredi kartı iptali, aslında oldukça basit bir işlemdir. Ek kart başvurusunu internet üzerinden rahatlıkla yapabileceğiniz gibi, ek kart iptalini de yine İnternet üzerinden veya çağrı merkezi aracılığı ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Dilerseniz daha sonra yeniden ek kart çıkartabilir, farklı limitler tanımlayabilirsiniz. Peki ek kart kapatma nasıl yapılır?

Ek Kart İptali Nasıl Yapılır?

Ek kredi kartlarını kapatmak için uygulanması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunları sıralamak gerekmektedir. Banka şubesine gidip kapatmak, çağrı merkezini arayıp kapatmak, internet şubesinden kapatmak olarak alt başlıklar halinde incelenmektedir.

Ek kartınızı iptal etmek için ilk olarak banka şubesine gidebilirsiniz. Ancak bu yorucu ve zahmetli bir işlem olduğundan, İnternet Bankacılığı veya Çağrı Merkezi aracılığı ile de ek kart kapanış işlemlerini başlatabilirsiniz. Teker teker adımları takip ederek ek kart iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz;

Çağrı Merkezini Arayarak Ek Kartı Kapatmak

Ek kredi kartının bağlı bulunduğu banka çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcilerinden yardım istenmektedir. Müşteri temsilcileri sizlere kapatma işlemi için neler yapılması gerektiğini anlatmaktadır. Onaylama işlemleri yapıldıktan sonra kapatma işleminize başlamaktadır. Bu işlemler esnasında banka sizlerden şifre talep etmez. Sözlü olarak şifre taleplerini banka ile paylaşmamalı, yalnızca tuşlamalı işlemler yapmalısınız!

Tavsiye Edilen Bağlantı: Müşteri Hizmetleri

İnternet Şubesinden Ek Kredi Kartı İptal

ek kart nasıl kapatılır

Ek kartın bağlı olduğu bankanın internet bankacılığı şubesine müşteri numarası ve şifresi ile giriş yapılıp, tüm kartlarım sekmesi tıklanmalıdır. Daha sonra açılacak sekmede ek kredi kartı seçilip hesap kapat sekmesine tıklanır ve hesabınız kapatılmış olur. Eğer ek kredi kartınız, açılış sırasında İnternet Bankacılığı kullanımına tanımlanmamışsa, öncelikle bu kartınızı müşteri hizmetlerini arayarak İnternet Bankacılığına tanımlamalısınız.

Banka Şubesi ile Ek Kredi Kartını Kapatmak

Ek kredi kartının gönderilmiş olduğu banka şubesine giderek, bireysel müşteri temsilcilerinden sıra alınmaktadır. Sıranız gelince bireysel müşteri temsilcisine ek kartımı iptal ettirmek istiyorum dediğiniz zaman sizlere dilekçe yazdırılarak iptal etme işleminize başlanmaktadır. Ancak bu zahmetli ve yorucu bir işlem olduğundan, İnternet Bankacılığı veya Çağrı merkezi adımlarını izleyerek çok daha kolay iptal işlemi yapabilirsiniz.

Ek Kart İptali Neden Yapılır?

Ek kart, bazen bizim isteğimiz üzerine ya da bankaların kredi kartlarının yanında göndermesi ile ek kart sahibi olunabilmektedir. Ek kart demek ekstra limit demek, ekstra limit ise ekstra harcama bu da hane reisi üzerinde maddi sıkıntılar yaratması nedeniyle ek kredi kartları kapatılmak istenmektedir. Banka istemediğimiz halde ek kredi kartı göndererek kullanmak istemediğimiz için ek kredi kartını kapatmak gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Tavsiye Edilen Makale: Kredi Kartı Yenileme

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın