kredi kartı borcu zaman aşımı

Kredi kartı borcu zaman aşımı süreci nasıl işler? Kredi kartları, ülkemizde oldukça yoğun kullanılan bankacılık ürünlerinden yalnızca biridir. Bankalar, kredi kartı yasaları dahilinde müşterilerine kredi kartı sağlayarak alışveriş imkanları sağlamakta. Gerek ödemeler, gerek günlük alışverişler, gerekse de nakit ihtiyaçlarımız için karşımıza çıkan kredi kartları, Türkiye’de borçluluk oranı da ele alındığında oldukça yüksek seviyelerde olan bir banka ürünüdür. Hal böyle olunca müşteriler bankalara olan borçlarını nasıl kapatacağına dair bazı taktikler de aramaktalar. Bunlardan birisi de banka kredi kartı borcu zaman aşımına uğrar mı oluyor. Kredi kartı borçları, zaman aşımından etkileniyor mu? Hep beraber inceleyelim.

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Ne Demektir?

Banka ya da varlık şirketinin borca yönelik başlatmış olduğu yasal takip ve işlem başlatıldığı anlamına gelir. Kredi kartı borcu banka tarafından varlık şirketine devredildiğinde bu durumda zaman aşımı 20 yıldır. Bu bilgiler ışığında kredi kartı borcu zaman aşımına uğrar mı sorusunun cevabı da verilmiş olur. Ancak bazı noktalar var ki, kredi kartı borcu üzerinde yapılan işlemler borcun zaman aşımına uğramasına engel olur.Tavsiye Edilen Makale: Banka Borcu Zaman Aşımı

Kredi kartı borçları, genelde uzun bir tahsilat süresine sahiptir. Bankalar, borcu tahsil edene kadar bir çok kez müşteriyi arar, yasal takip başlamadan önce bir çok ödeme kolaylığını da müşterilerine sunar. Bu süre zarfında borcu ödemek en mantıklı seçenek olacaktır. Sizlere en uygun taksit seçeneklerini değerlendirip, kredi kartı borcunu taksite bağlamalısınız. Peki kredi kartı borcu zaman aşımı süresi nedir?

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Uğrar mı?

Günümüzde milyonlarca kişi kredi kartı kullanmaktadır. Artık, hemen her yerde kredi kartı geçer. Kredi kartının karşılamadığı bir ihtiyaç yoktur. Durum böyle olunca kredi kartı kullanımı ile birlikte kredi kartı borçları da artmaktadır. Yüzlerce insan kredi kartı borçlarından dolayı mağduriyetler yaşamaktadır. Kredi kartı sahiplerinin kredi kartlarıyla ilgili merak ettiği birçok husus var. Örneğin; kredi kartı borcu zaman aşımına uğrar mı konusu dikkat çekmektedir. Öncelikle zaman aşımı ile ilgili bilgilere değinmek gerek.

Kredi Kartı Borcu Hangi Durumlarda Zaman Aşımına Uğrar?

Kredi kartı borçlarının zaman aşımına uğraması bazı durumlarda geçerli olmaktadır. Eğer, kredi kartının bağlı bulunduğu banka borcu olan kişiyi icraya verirse bu durumda zaman aşımı söz konusu olur. Bu zaman aşımı süresi 10 yıl olarak belirtilmiştir.10 yıllık süre bittiği anda kredi kartına ait olan borç zaman aşımına uğradığı için silinir. Ancak; avukat bu süre içerisinde kişiyi ikinci kez icraya verirse zaman aşımı süresi yeniden sıfırlanır. Bir başka ifadeyle; daha önceki zaman aşımı süresi geçerliliğini kaybeder ve yeni zaman aşımı süresi baştan başlar.

kredi kartı borcu zaman aşımı

Bankanın kredi kartı borcuna işlem yapmaması için bankanın kapanmış olması ya da bankanın bu borcu 10 yıllığına unutmuş olması gerekir. Bunların olma olasılığı çok düşüktür. Hiçbir banka tahsil edeceği bir borcu unutmaz. Bunun yanı sıra; bir bankanın kapanma ihtimalinin de düşük olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle; kimsenin kredi kartlarının borçlarını ödememe lüksü yoktur.

Ödeme Yapılmayan Kredi Kartı Borcunun Devredilmesi

Kredi kartı borçlarının tahsili sadece kredi kartının sahibi olan kişiden tahsil edilmektedir. Bu kişi, 18 yaşını tamamlamış ( reşit ) ve aynı zamanda fiili ehliyetine sahip diğer bir deyişle aklı yerinde ise kredi kartı borcunu yalnızca kendisinden tahsil edilir. Kişin ikamet ettiği yer ailesinin yanıysa bu ev içinde kişiye ait eşyalar varsa sadece kişiye ait olan eşya ya da mallar için haciz işlemi yapılabilir. Dolayısıyla, hiç kimsenin kredi kartı borcu başka bir aile yakını ya da akraba olan kimselerden tahsil edilemez. Ancak; kredi kartı borcu olan kişinin vefat etmesi durumunda kredi kartı borcu yakınlarından tahsil edilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Avukatlık Olursa Ne Yapılmalı?

Ödenmeyen kredi kartı borcunun avukatlık olması, söz konusu borcun tahsili için konuya avukatın el koyması anlamına gelir. Yani; kredi kartı borcu varlık şirketine satılmış demektir. Böyle durumlarda kredi kartı borcu sahibinin borçlar için arayan avukat ile görüşme yapması gerekir. Avukat ile borç üzerinden pazarlık yapılması, borcu en makul ve uygun miktarlarda kapatabilmek için anlaşmaya varılması gereklidir. Böylece, uygun miktarlarda borç kapatılabilir. Aksi taktirde borç tahsil edilene kadar icra gibi farklı yollara gidilmektedir.

Kredi Kartı Borçları Nasıl Ödenmeli?

Kredi kartları borçları çok çabuk yükselebilir. Sürekli kullanımda olduğu ve zaman zaman kontrolsüz alış verişler bun sebep olabilmektedir. Dolayısıyla bu borçların zamanında ve düzenli ödenmemesi kişiler için birçok sıkıntılı durumu beraberinde getirir. Kredi kartı sahiplerinin kredi kartı ödemeleri konusunda titiz davranmaları gerekir. Her ay asgari ödemenin yapılması bile olabilecek nahoş durumların önüne geçilmesi anlamına gelir. Ancak; doğru olan her ay dönem borcunu ödemektir. Böylece; faiz gibi ya da anaparanın yükselmesi gibi durumlarla da karşılaşılmaz. Eğer yüklü miktarda bir borç varsa bunun da tamamen kapatılıp daha sonraki dönemlerde kredi kartını kontrollü bir şekilde kullanmak doğru olacaktır.

Tavsiye Edilen Makale: Senet Borcu Zaman Aşımı

Kredi kartı borçlarını yapılandırarak taksitlendirme yaptırılabilir. Böylece bütçeyi sarsmadan ve zorlanmadan belli miktarda taksitlerle bu borç kapatılabilir. Kesinlikle unutulmaması gerekir ki; bütün bankalar kredi kartı borcunu tahsil etmenin peşindedir. Banka borcunu tahsil eden kadar kart sahibini takipte kalacaktır. Kredi kartı borcu ödemelerinin yapılmaması avukatlara ve icraya kadar varan sonuçlara yol açar. Bu noktada; bilinçli tüketim ve alışveriş yapmak baştan tedbir almaktır.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin