Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Kredi kartı borcu taksitlendirme, ödeme zorluğu çektiğiniz kredi kartlarınıza uygulayabileceğiniz bir yapılandırma hizmetidir. Bankalar, ödeme zorluğu çeken müşterilerine sunduğu bu yapılandırma hizmetini 12 ayla sınırlı olarak verebiliyor. Bu sınır, ilgili mevzuatlar gereği uygulandığı için her banka en fazla 12 aya kadar taksitlendirme yapabiliyor. Aynı zamanda kredi kartı borcunun tamamı veya bir kısmı olacak şekilde ayrılabiliyor olsa da, bankalar buna pek sıcak bakmıyor. Genelde kart borcunun tamamını yapılandırma yoluna giderek sıfırdan işlem yapmayı tercih edebiliyorlar. Kredi kartı borç taksitlendirme işlemi anlayacağınız üzere bir yapılandırma işlemi olduğu için müşteriler kredi kartlarını kullanıp kullanamayacağını da merak ediyor. Bu yazımızla birlikte tüm soru işlaretlerini giderecek ve kredi kartı yapılandırma konusuna detaylı olarak değineceğiz.

 

Kredi Kartı Borç Taksitlendirme Nedir?

Kredi kartı borcumu taksitlendirmek istiyorum diyen banka müşterileri, genellikle bankalara başvuru yaparak bu işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun resmi gazetede yayımladığı bildiriye göre bankalar, kredi kart borçlarını üzerine koyacağı kâr ve faiz oranları ile tüm kredi kartı borçlarını taksitlendirme ve yeniden yapılandırma hakkına sahiptir. Buradan anlayacağınız üzere kredi kartı borcunuz yapılandırılırken, elbette üzerine bir faiz işletilecektir.

Buradan yola çıkarak, her bankanın kendine has şartlar belirleyebileceğini anlayabiliriz. Yani bankalar kredi kartı borçlarının taksitlendirilmesi esasına göre kendi belirledikleri faiz ve kâr oranları ile müşterilerine bu hizmeti verebiliyor. Yani bu durumda hangi bankanın hangi kredi kartını kullandığınız farketmeksizin, borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi için de bankaların şubelerine başvuru yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda bazı bankalar müşteri hizmetleri üzerinden de talep alabiliyor. İnternet bankacılığı veya mobil uygulamalar üzerinden de bu tarz işlemleri gerçekleştirmeniz mümkün olmuyor. Yani şubeden dilekçe/talep usulü çalışıyor.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartı borç yapılandırma işlemlerini başlatabilmek için yapmanız gereken ilk işlem şubeye gitmektir. Banka şubelerinde bu işlem hakkında gerekli bilgiyi alarak işlemleri başlatabilir, aynı zamanda ödeme planı da talep edebilirsiniz.

Eğer kredi kartı yapılandırması için bilgi almak istiyorsanız bunun için müşteri hizmetlerini arayabilir, faiz oranlarını veya aylık taksit tutarlarını hesaplayabilirsiniz. Eğer bu aşamadan sonra aklınıza yatarsa şubeleri ziyaret ederek işlemleri başlatabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Öncelikle kredi kartı borçlarını 12 aya kadar taksitlendirebileceğinizi söyleyelim. Elbette bu vade, yalnızca kredi kartının taksitlendirilmesi amacıyla işleme koyulan bir vade seçeneğidir. Bunun yanı sıra banka ile görüşerek ihtiyaç kredisi kullanabilir ve bu sayede de 60 aya varan taksitlendirme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Eğer VakıfBank kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi yapmak istiyorsanız bunun için doğrudan VakıfBank ile iletişim kurmalısınız. Bunun yanı sıra farklı bir seçeneğiniz daha bulunuyor. Eğer VakıfBank faiz oranları size faiz geliyorsa, Ziraat Bankasına ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilir ve VakıfBank kredi kartınızın borcunu kapatabilirsiniz.

Yine Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırma işleminiz için de bilgi almak istiyorsanız ilk olarak Ziraat Bankasını aramalısınız. Eğer Ziraat Bankası kredi kartınızı başka bankadan yapılandırmak istiyorsanız ihtiyaç kredisi çekmek istediğiniz banka ile görüşmelisiniz.

Kredi Kartı Borcu Kaç Ay Taksitlendirilir?

Bankalar mevcut yasalara göre kredi kartlarını en fazla 12 aya kadar taksitlendirebilir. Yani kart borcunu taksitlendirmek istiyorum diyorsanız, mevzuat gereği 12 ayın dışına çıkamayacağınızı belirtmek isteriz. Elbette diğer seçenekler değerlendirilerek 60 aya varan vade seçenekleri ile de kart borcunuzu taksitlendirebilirsiniz.

Kart borcunuz olan banka veya tercih edeceğiniz farklı bir bankaya ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak kart borçlarınızı 12, 24, 36, 48 ve 60 aya varan vade seçenekleri ile taksitlendirebilirsiniz. Düşük kredi kartı borçlarınız için de aynı şekilde taksit oranı düşük olsun diyorsanız bu yöntemden faydalanabilirsiniz.

Kredi kartı yapılandırması için çekebileceğiniz örnek ihtiyaç kredileri, faiz oranları ve aylık taksit tutarlarını içeren örnek tabloya göz atabilirsiniz.

BankaAylık TaksitToplam Ödeme
ING Bank %0.99434 TL / 24 Ay11,602 TL
Türkiye İş Bankası %1,09488 TL / 24 Ay11,766 TL

Taksitli Nakit Avans Kullanarak Kart Borcu Yapılandırma

Bir diğer seçeneklerin başında da taksitli nakit avans kullanımı geliyor. Bankalar, düşük faiz oranları ile çeşitli kampanyalar yaparak taksitli nakit avans kullanımı sağlıyor. Bu sayede de bankalara olan kart borçlarınızı taksitli nakit avans çekerek yapılandırabiliyorsunuz. Sadece kart borçları değil, diğer borçlarınızı da bu şekilde taksitlendirme yoluna gidebilirsiniz.

Bazı bankalar günlük işlemleri limitlendirdiği için, taksitli nakit avans kullanmak istediğinizde bunu şube veya müşteri hizmetlerinden yapmanızı istiyor. Bu şekilde de çekmek istediğiniz tutarı kartınızdan hesabınıza aktarabiliyor. Faizsiz nakit avans isimli içeriğimize göz atarak diğer banka kampanyalarına da bakabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

Özellikle yüksek kart borcu olan veya aylık ödemelerinde zorlanan banka müşterilerinin aklına gelen sorulardan birisidir. Bankalar, borçların düzenli ödenmesi konusunda oldukça hassas davranan kurumların başında geliyor. Bu borçların gecikmesi durumunda da hiçbir şekilde tolerans göstermeden borcunu geciktiren kişilerin kredi notu düşürülüyor.

Elbette sadece kredi notu düşürmekle de kalmıyor. Üst üste yapacağınız 3 düzensiz ödeme, bankanın yasal takip işlemlerini başlatmasına neden olabiliyor. 3 dönem kart borcunun son ödeme tarihinde ödeme yapmazsanız banka borcunuzu avukata verebiliyor. Bu süre zarfında sizleri defalarca arayarak uyarıyor ve borçlarınızı ödemeniz konusunda bir çok hatırlatmada bulunuyor.

Tüm bu sebepler ele alındığında eğer kredi kartı borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız yapılandırma yoluna gitmeli, taksitlendirme seçeneklerinden birine başvurmalısınız. Çok daha uygun taksitlendirme seçeneklerinden faydalanmak için de ihtiyaç kredilerine başvurabilirsiniz.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin