kredi kartı borç transferi

Kredi kartı borç transferi nasıl yapılır? Kullanım oranı ve borçluluk olarak ele alındığında Kredi Kartları, en yaygın olarak Türkiye’de kullanıldığı sayısal veriler ile doğrulanmıştır. Günlük hayatta bir çok ödemede, alışveriş ve hatta nakit işlemlerimizde dahi kredi kartlarını kullanarak harcamalarımızı 1 ay kadar erteliyor, ödeme zorluğu çeksek bile asgari tutar ödemesi yaparak nakit akışımızı biraz daha olağan duruma getiriyoruz. Kredi kartlarının ülkemizde yaygın olarak kullanılıyor olması da, kişi başına düşen kart sayısı üzerinden belirlenmiş haldedir. Bu durumda da yapılan analizler sonucunda ciddi bir kredi kartı borcu batağında olan müşteri sayısı da oldukça fazladır. Bu gibi durumlarda kredi kartı kullanıcıları, birden çok kredi kartına borçlanmaktan ziyade, borçlarını tek bir banka çatısı altında birleştirmek ve ödemelerini tek bir kanaldan yaparak düzene sokmak isteyebiliyor. Durum böyle olunca da karşımıza çıkan seçenek, Kredi Kartı Borç Transferi işlemi oluyor! Gelin bu işlemi tüm detayları ile inceleyelim.

Kredi Kartı Borç Transferi Nedir?

Kredi kartı borç transferi, bankaların vermeyi sevdiği hizmetler arasında yerini almaktadır. Çünkü bu verilen hizmet sayesinde bankalar, gelirlerini oldukça arttırmaktadır. Bankaların gelirini arttırması dışında ayrıca yeni müşteri kazanımı nedeniyle de oldukça sevilmektedir. Kredi kartı borcunuzu transfer etmek üzere sizlere yeni bir kredi kartı veya kredi kullandıracakları için, bankalar için yeni bir müşteri, yeni bir kazanç kapısı olacaktır.Kredi kartı borç transferi sistemi, kredi kartı borçlusu olan kişilerin, bütün borçlarını tek bir çatı altında; tek bir bankada toplaması işlemidir. Günümüzde, kredi kartı kullanımı oldukça yaygındır ve neredeyse her bireyden birden fazla kredi kartı bulunmaktadır. Bu durum, bilinçsiz harcamalar söz konusu olduğunda olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Olumsuz sonuçlardan biri ise; borçların ödenemeyecek meblağlara ulaşmasıdır. Kredi kartı kullanıcıları, çeşitli bankalara olan borcunu ödemenin bir yolu olarak kredi kartı borç transferi sistemini görmektedir. Çünkü işlem ile birlikte, dağınık halde bulunan borçlar tek bir bankada toplanır ve uygun ödeme planları müşteriye göre ayarlanır.

Tavsiye Edilen Makale: Faizsiz Kredi Kartı !!!

Kredi Kartı Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borç transferi, çeşitli banka kartları nedeniyle çeşitli bankalara borçlanan kişinin, borçlarını toplamak istediği bankaya müracaat etmesi ile başlamaktadır. Bu başvurunun onay alması ile birlikte, borçlu olunan bankadan aktarılan tutar eşit taksitlere bölünür. Daha sonra hesap kesim tarihi müşteri tarafından belirlenir ve ödenmesi beklenir.

kredi kartı borç transferi

Bu sistemde müşteri açısından avantajlı olan kısım; borçlu olunan farklı farklı bankalara faiz ödemesinin yapılmayacak oluşudur. Çünkü bu işlemin gerçekleştirilmesi ile birlikte borçlu olunan banka tek banka olmuştur. Üstelik banka müşterileri, ödemesini gerçekleştiremediği borçlarına faiz ödemeyecek olmanın dışında hakkında yasal takip başlatılması durumundan da kurtulmuş olur. Dolayısı ile icra ve haciz işlemlerine gerek kalmaz, müşteri hakkında dava açılmaz ve Merkez Bankası’nın kara listesine girmez, kredi notu düşüşe uğramaz. Bu açılardan bakıldığında kartlar için borç transferi yaptırmak avantajlı bir işlemdir.

Tavsiye Edilen Makale: Anında 10 Bin TL Kredi Başvurusu

Borç transferi işlemleri, başvurulan banka tarafından onaylandığında işlem iki şekilde gerçekleştirilebilir ve bu uygulamalar bankadan bankaya göre değişkenlik gösterebilir. Bu uygulamalardan ilkinde; banka müşterisine toplam borç tutarındaki meblağı nakit olarak öder ve borçlu kişi gerekli ödemeleri kendisi yapar. Bazen bankalar, bu yol ile borç ödenmesi sağlandığında, müşterilerinden borçlarının ödendiğine dair, borcu yoktur belgesini kendi bankalrına ibraz etmesini isterler. Diğerinde ise; bankalar kendileri arasında borç durumunu halleder ve devreye müşteri girmez.

Kredi Kartı Borcunu Transfer Etmenin Dezavantajları Nelerdir?

Kredi kartı borç transferi işlemleri genellikle avantaj olarak borçlu banka müşterilerine sunulan bir hizmettir fakat bu işlem içerisinde yine müşteri açısından olumsuzlukları da barındırmaktadır. Bu işlem, bankaların sevdiği, sürekli olarak verdiği bir hizmettir çünkü uygulamanın temelinde direkt olarak banka çıkarlarına hizmet etmektedir. Kredi kartı borç transferinde kişiler, borçlarını tek bir bankada toplama avantajını yaşarlarken aynı zamanda bu toplu borca yüksek faiz oranı öderler. Yani, diğer bankalardan aktarılan toplam borç; üzerine yüksek faiz uygulanarak bankaya geri ödenir.

Kredi kartı borç transferi işlemleri de ek bir gidere sebebiyet vermektedir. İşlem ücreti adı altında, başvuru işlemleri sonrasında müşteriden belli bir miktar ücret istenir. Bu ücret, borçların yapılandırılmasının ardında ilk ekstreye yansıtılır ve banka müşterisi, ilk gelen ekstresi ile birlikte bu işlem ücretini de öder.

Kredi Kartı Borç Transferi Şartları Nelerdir?

borç transferi kredisi

Kartlarda borç transferinin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle, kişilerin birden fazla kredi kartına sahip olması ve bu kredi kartlarının borcunun bulunması gerekmektedir. Bir diğer etkili unsur ise; kişinin sahip olduğu kredi notunun yeterli olmasıdır. Çünkü kredi notu, bankaların gözünde kişilerin güvenirlilik derecesi olmaktadır. Bu nedenle, birden fazla kart aracılığı ile çeşitli bankalara borcunuz varsa, kredi kartı borç transferi yapmayı planlıyorsanız, kredi notunuzun düşük olmaması gerekmektedir. 

Kartlar için borç transferi yaparken, kredi sicilinizin de düzgün olması, kredi notunuzun yeterli seviyede olması gerekiyor. Çünkü borcunuzu transfer edeceğiniz banka da size güvenmeli ve transfer edeceğiniz borcu ödeyip ödemeyeceğinizi analiz etmelidir. Kredi kartı borcunu ödeme gücünüz yoksa, önceki ödemeleriniz düzensiz ve kredi notunu düşürecek cinsten yapılmışsa, borç transfer işleminiz reddedilebilir.

  • Kredi notunun yüksek olması,
  • Kredi sicilinin düzgün olması,
  • Daha önceki borç ödemelerinin düzenli yapılması,
  • Ödemelerde herhangi bir aksama olmaması

Üstte yer alan şartlar, bankalar tarafından en çok dikkat edilen şartlar arasında yer almaktadır. Bu şartları yerine getiren, kredi sicili uygun, kredi notu yüksek olan kişiler tarafından borç transfer işlemi rahatlıkla yapılabilir. Eğer sizler de kredi kartı borcunuzu başka bankalara transfer etmek istiyorsanız bu kriterler ile beraber başvurabilirsiniz.

Borç Transfer Kredisi Nasıl Çekilir?

Üstte bahsetmiş olduğumuz şartları yerine getirdiğinizi düşünüyorsanız, daha önce belirli çalışmalarınız olan bankaların kampanyalarını inceleyebilirsiniz. Hali hazırda hemen hemen tüm bankalar çeşitli dönemlerde borç transfer kredisi adı altında kampanyalar yapmaktadır. Bu kampanyaları takip edebilir, uygun faiz oranları ile borçlarınızı yeni bankalara transfer edebilirsiniz. Borç transfer kredisi veren bankalar şunlardır;

  • Vakıfbank,
  • QNB Finansbank,
  • Şekerbank,
  • Akbank,
  • TEB.

Üstte yer alan bankaların güncel kampanyalarını inceleyerek, borç transfer kredisine başvurabilirsiniz. Kredi kartı borç transfer kredisi almak için bankaların sunmuş olduğu kampanyalar çeşitli ve değişik faiz oranları ile olacağından, her bankanın müşterilerine sunacağı imkanlar değişiklik gösterebilir. Yine de daha önce çalıştığınız bankaları tercih ederek kredinin anında onaylanmasını sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin