kredi kartı bloke kaldırma

Kredi kartı bloke kaldırma, kart blokesi kaldırma nasıl yapılır? Kredi kartları, ülkemizde çok yaygın olarak kullanılıyor olsa da, başımıza gelmeyen bazı durumlar sebebiyle de bizleri anlık olarak paniklere sürükleyebiliyor. Bazen alışveriş esnasında, bazen otururken telefonumuza gelen bir SMS ile kredi kartının bloke olduğunu öğrenebiliyoruz. Kredi kartım neden bloke oldu diyorsanız bunun bir çok sebebi olabilir. Şifrenizi arka arkaya yanlış girmek, kredi kartınızdan şüpheli işlem gerçekleştirilmesi, son kullanma tarihinin dolması ve daha bir çok sebep buna neden olmuş olabilir. Ancak her bloke işleminin ayrı ayrı sebepleri olduğu gibi, bloke kaldırma işlemi için de bir çok farklı işlem sırası bulunabiliyor. Bu yazımızda tüm bloke nedenlerini ve kredi kartı bloke kaldırma işlemi nasıl yapılır hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Bloke hakkında bir diğer husus ise, bloke işleminin kredi kartı kullanıcı tarafından da yapıldığıdır. Şimdi bu durumları inceleyecek ve kredi kartı blokesi kaldırma yöntemlerine değineceğiz.

Kredi Kartı Bloke Nedir?

Kredi kartı blokesi, bir çok durum karşısında başımıza gelecek sorunlardan birisidir. Kredi kartının çalınması, kopyalanması gibi durumlarda bloke işlemi müşteri tarafından da yapılabilir. Kredi kartını bloke ederek kartın güvenliğini sağlamış olur, yeni bir kredi kartı talebi oluşturarak da güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Kredi kartı bloke işlemleri kullanıcı tarafından yapılabiliyor olsa da, banka bazı durumlarda da kredi kartına bloke koyabiliyor. Kredi kartı blokesi ve sebepleri şunlardır; • Kayıp ve çalıntı durumunda kredi kartının bloke olması,
 • Kredi kartının kopyalanması durumunda bloke olması,
 • Şifreyi 3 defa arka arkaya yanlış girerek kartın bloke olması,
 • Kredi kartının ATM’de unutulması,
 • Kredi kartı borcunun ödenmemesi.

Tavsiye Edilen Makale: Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kalkar?

Gibi sebepler başınıza geldiyse, kredi kartının bu sebeple bloke olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer durup dururken, ortada hiçbir sebep yokken kartınızın bloke olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle müşteri hizmetlerini arayarak bloke işleminin içeriğini öğrenmelisiniz. Bazı durumlarda yanlış anlamalar sebebiyle, yaptığınız işlemlerin şüpheli bulunmasıyla da kartınıza bloke işlemi uygulanabiliyor. Peki kredi kartına koyulan bloke nasıl kalkar? Kredi kartı bloke kaldırma nasıl yapılır?

Kredi Kartı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

kredi kartı geçici bloke kaldırma

Kredi kartı bloke kaldırma işlemi, bazı durumlarda kolay olsa da, bazen de içinden çıkılmayacak bir hal alabiliyor. Bazı bloke sebepleri, işlemleri kolay halletmemize sebep olurken, borç yüzünden kredi kartının bloke olması durumunda bizi daha zor adımlar bekliyor olabilir. Hatta borç miktarı ve borcun gecikme süresi de göz önünde bulundurularak, sicilin bozulduğunu düşünebilir ve kart blokesinin kalkmayacağını da söyleyebiliriz. Peki borç yüzünden kredi kartının bloke olması durumunda bloke kaldırma işlemi nasıl yapılmalıdır?

Borç Yüzünden Bloke Olan Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kalkar?

Eğer kredi kartınız borcu ödenmediği için bloke olmuşsa, kredi kartınızı kullanmaya devam edebilmek için yapmanız gereken tek şey kredi kartı borcunuzun tamamını kapatmaktır. Kredi kartı borcu ortalama 3 aylık bir gecikmeye uğramışsa limitiniz durdurularak kartı kullanmanız banka tarafından otomatik olarak iptal edilir. Bu aşamadan sonra kredi kartı borcunu ödemeden blokenin kalkmayacağını net olarak söyleyebiliriz.

Tavsiye Edilen Makale: Bloke Teminatlı Kredi Kartı   KESİN ONAY  

Ancak kredi kartı borcunuzu uzun süre ödemediyseniz, bloke işleminin hemen ardından takip eden aylarda bu borç için bankanın yasal yollara da başlayabileceğini hatırlatmalıyız. Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda yasal takip işlemleri başlatılarak bu borcun tahsil yoluna gidilir. Bu sebeple siciliniz de olumsuz etkileneceğinden, borcunuzu ödeseniz dahi hem geçerli kart, hem de yeni kart başvurularınızın olumsuz değerlendirilebileceğini hatırlatmalıyız.

Kredi Kartı Geçici Bloke Kaldırma Nedir?

Kredi kartı geçici bloke, kart şifresinin arka arkaya 3 defa yanlış girilmesi sebebiyle meydana gelen bir bloke uygulamasıdır. Kredi kartının güvenliği açısından, banka tarafından başka kişilerce kullanılmaya çalışıldığı düşünülerek kredi kartı bloke edilir. Bu bloke işlemi geçici olduğu gibi, gerekli güvenlik adımlarını tamamladıktan hemen sonra kart blokesini rahatlıkla kaldırabilirsiniz. Gelin bloke kaldırma nasıl yapılır birlikte inceleyelim.

Hatalı Şifre Kredi Kartı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Eğer ATM veya alışveriş esnasında kredi kartı şifresini 3 defa arka arkaya yanlış giriş yaparsanız kredi kartınız geçici olarak bloke edilir. Üstte de belirttiğimiz gibi kredi kartı bloke işlemi geçici olduğu gibi, müşteri hizmetlerini arayarak kart blokesini kaldırabilirsiniz. Kredi kartınız güvenlik sebebiyle bloke edildiğinden, müşteri hizmetlerini aradığınızda banka çalışanı sizlerden güvenlik amacıyla bazı bilgiler talep edecektir. Eğer güvenlik adımlarını tamamlayamazsanız kartınız tamamen bloke olacak, yeni bir kart numarası ve sıfırlanmış bir şifre ile tarafınıza yeniden kargo edilecektir.

Kayıp ve Çalıntı Durumunda Kredi Kartının Bloke Olması

kredi kartı bloke nasıl kalkar

Kayıp ve çalıntı durumunda kredi kartınızı güvenlik sebebiyle kendiniz bloke etmiş olabilirsiniz. Müşteri hizmetlerinin şüpheli işlemler menüsünden yapacağınız kısa işlemler sonrasında kredi kartınızı bloke ederek, nerede olduğu belli olmayan kredi kartınızın kullanılmasının önüne geçebilirsiniz. Günümüzde bir çok kredi kartı temassız ödeme özelliğine sahip olduğundan, çalınması durumunda şifre gerekmeden işlem yapılabilir ve istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Kredi kartının blokesini daha sonra kaldırmak için müşteri hizmetleri ile görüşebilir, yeni kart talebinde bulunarak kaybolan kartınızın iptal edilmesini sağlayabilirsiniz.

Kimlerin Kredi Kartı Blokesi Kaldırılmaz?

Yazımızın ilk bölümlerinde de belirttiğimiz gibi, eğer kredi kartı borcunuzu uzun bir süre ödememişseniz banka bu borç için yasal takip işlemlerini başlatacaktır. Kredi kartı borcu yasal takibe düşen kişilerin kartları geçici değil, tamamen bloke edilerek kullanıma kapatılır. Bu gibi durumlarda ödeme düzensizliği sebebiyle kredi notunuz da düşeceğinden, yeni bir kart başvurunuz da olumsuz değerlendirilecektir.

Ancak borcunuz gecikmeye girmiş olsa da, borç yasal takibe düşmeden hemen önce ödeme yaparsanız, kredi kartınızın kalıcı olarak bloke edilmesinin önüne geçebilirsiniz. Daha sonrasında yapacağınız düzenli ödemeler sayesinde de kredi notunuzu tekrar düzene sokabilir, yükselmesini sağlayabilirsiniz.  Unutmayın , kredi kartı, kredi notunun yükselmesi için en büyük etkiye sahip bankacılık ürünlerindendir.

16 YORUMLAR

 1. Kredi kartima gecikmeden dolayı bloke koyuldu.Bankayı aradım değerlendirmeye alındı talep oluşturduk falan dedi hiç bir ses yok.İki üç defa temassız işlem yaptım sıkıntı olmadı ama şuan temassız da da red veriyor nedeni nedir veya ne zaman açılır bilgilendirirseniz sevinirim

 2. Başka bir bankanın kredisi yüzünden maaşımda 4/1 oranında icra var. Bu her ay maaşımdan kesilmekte. Fakat maaş bankamın kredi kartına da bloke konulmuş, böyle birşey olabilir mi? Blokenin kalkması için ne yapmam gerekiyor?

 3. Ben kredi kartımı yapılandırdım. Borcumu bitirdim. Blokeyi nasıl kaldırabilirim. Nasıl kullanıma açtırabilirim.

 4. Ben kredi kartı yapılandırması yaptığım kartın borcunun tamamını kapattım ama kullanamıyorum. Hiç borcu yok. Hiç aksatma falan da yokmadım. Neden bloke olmuş olabilir? Müşteri hizmetlerine de ulaşamıyorum, Denizbonus kredi kartı nasıl açtıraiblirim?

 5. Merhaba bizim kredi kartı vardı. 34 gün gecikti. Sonra tamamını ödedik açılmadı 5 gündür ama ara sıra alışveriş yaptırttı. Banka duruma göre açılır diyor bu saçmalık nedir sizce?

 6. Ben epic store dan bir oyun alacaktım içinde para da vardı fakat geçici bloke yedim geri açılır mı yoksa banka ya mı gidecem

 7. Merhaba benim 4 kartım vardı 43 gün gecikme oldu yasal işlem başlamadı hepsini yatırsam geriye açılır mı limitler

  • Merhabalar,
   ödemeyi yaptıktan sonra limiti açtırabilirsiniz. Kredi notunuz da burada önemli bir kriter. Eğer borç yasal takibe düşerse kredi kartınız tamamen iptal edilir.

 8. kredi kartı bloke kaldırma işlemini basitçe hallettim. hızlıca kart blokesi kaldırmak istiyorsanız banka ulaşabilirsiniz elimden geldiği kadar sizlere de yardımcı olmak isterim.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin