Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir? Ne Kadar Sürer?

kredi kartı bekleyen provizyon ne demek

Kredi kartı bekleyen provizyon, kredi kartı ile alışveriş yaptıktan sonra genellikle internet bankacılığı veya mobil uygulamada kart hareketlerinde görünen bir ibaredir. Herhangi bir pos cihazından geçtiğiniz işlemlerde veya internetten yaptığınız işlemlerden bir süre sonra, hesap hareketlerini kontrol ettiğinizde “Bekleyen Provizyon” uyarısını görmeniz gayet mümkün. Kredi kartı kullanıcıları da çoğu zaman kafa karıştırıcı olan bu uyarıyı gördüklerinde bankalarının müşteri hizmetlerini arayarak provizyondaki işlemler ne demek gibi sorular sorabiliyor. Bankalar, siz işlem gerçekleştirdikten sonra bu işlemi denetliyor demek doğru olacaktır. Bu denetleme süreci tamamlanana kadar da yaptığınız işlemler provizyondaki işlemler olarak adlandırılabilir.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Provizyon, ön onay anlamına gelen bir kelimedir. Bankalar, kredi kartı ile yapılan alışveriş sonrasında bir çok aşamada bu işlemi onaydan geçirir. Daha çok kredi kartını doğrulamak, çalıntı olup olmadığın anlamak gibi bazı güvenlik gerekçeleri ile yaptığımız işlemler bekleyen provizyon statüsüne alınıyor. Kart numarası, işlemin yapıldığı pos cihazı ve iş yeri bilgileri gibi bir çok kriter onaydan geçiriliyor.

Kartınızda ciddi bir problem bulunmuyorsa, bu konuya hiç de takılmanıza gerek yok. Ki zaten provizyondaki işlemler de öyle uzun süren işlemler değil. Kartın çalıntı olup olmadığını da araştırması oldukça kısa sürdüğü için, çok kısa süre içinde yapılan işlemin hesap hareketlerine yansıyacağını söylemek mümkün olacaktır.

Provizyondaki işlemler ne demek diyorsanız büyük ölçüde anlamış olmanız gerekiyor. Kredi kartınızda şüpheli bir durum yoksa bu işlem gün sonuna kadar bekletilir ve ardından onaylanır. Tabii bir işlemin provizyonda bekliyor olması, tutarın kart limitinden düşmediği anlamına da gelmiyor. Tutar limitten düşüyor ve provizyon bitinde hesap özetine yansıyor.

Provizyonda Bekleyen İşlemler Ne Kadar Sürer?

Provizyonda bekleyen işlemlerin onay sürecinin tamamlanması 1 günü bulur. Yani buradan ışıkla kredi kartında bekleyen provizyon işleminin 1 gün sürdüğünü söylemek mümkün olacaktır. Bunun için de mobil uygulama veya internet bankacılığı kullanarak provizyonda bekleyen herhangi bir işleminiz olup olmadığına bakabilirsiniz.

Provizyon süresi hakkında daha detaylı bilgi almak için de bankanız ile iletişim kurabilirsiniz. Eğer yapmış olduğunuz işlemlerde herhangi bir şüpheli durum görüyorsanız, bunu da bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak iptal edebilirsiniz. Ayrıca işlemin yapıldığı pos cihazı, sizin kartınızın ait olduğu bankadan farklıysa provizyonda bekleme süresi 2 güne kadar çıkabiliyor.

Provizyondaki İşlem İptal Edilir Mi?

Kredi kartı bekleyen provizyon, yazımızda bahsettiğimiz gibi bir ön onay işlemidir. Bu işlemin tamamlanması 1 günü bulabiliyor. Kredi kartınızda size ait olmayan bir işlem gördüyseniz, bu işlem provizyondayken iptal edebilirsiniz. Bunun için bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilir, şüpheli işlem bildirimi menüsünü kullanarak kredi kartı bekleyen provizyondaki işlemin size ait olmadığını müşteri temsilcisine aktarabilirsiniz. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra yapılan çekim iptal edilecektir.

Provizyonda Bekleyen İşlem Ne Demek?

Provizyonda bekleyen işlem, bir onay sürecinden geçen işlem anlamına geliyor. Bu işlemler gerek kredi kartı, gerek işlemin yapıldığı pos cihazına kadar bir çok süzgeçten geçiriliyor. Hem kredi kartı güvenliği hem de müşteri güvenliğini üst düzeyde tutan bankalar bu gibi yöntemler ile çalıntı ve şüpheli işlemlerin önüne geçebiliyor. Genelde kredi kartı bekleyen provizyon süresi 1-2 iş gününü bulabildiği için, şüpheli bir işlem farkettiğinizde bunun iptali için üstteki adımları izleyerek işlemi iptal edebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Kan avatarı
  Kan

  İşlem yapıldı. Provizyon düştü gün bitmeden karti iptal ettim.yine odeyeçekmişim. ? Hırsızlık?

 2. Teslime avatarı
  Teslime

  Bekleyen provizyon sorunumu aştım. teşekkürler

  1. can avatarı
   can

   Bekleyen provizyonun işyeri ile ilgisi var
   İşyeri kart cihazına kapat komutu gönderene kadar provizyonda kalıyor.
   Türk milleti karta bakıyor ki borç görünmüyor alışverişe devam halbuki provizyonda bir borç sonra provizyon borca dönüşünce nasıl öderim diye kara kara düşünmeye başlıyor

 3. Turhan avatarı
  Turhan

  sadece kredi kartında mı oluyor provizyon.

  1. Busra avatarı
   Busra

   Hayır benim ki banka kartı ama bende de oldu

Yorum yapın