Ana Sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

4
316.950
kredi kartı bekleyen provizyon

Kredi kartı bekleyen provizyon, bekleyen provizyon nedir, kredi kartı işlemlerinde bekleyen provizyonda kalması, işlemin bekleyen provizyonda kalması ne demektir? Ülkemizde kredi kartları oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Güncel verilere göre günümüzde 190 milyon civarında kredi kartı olduğu ve kullanıldığı söyleniyor. Durum böyle olunca da bazı sorunlar beraberinde gelebiliyor. Kredi kartı kullanan herkes yaptığı işlemlerden sonra Bekleyen Provizyon ifadesini görmüştür. Peki nedir bu provizyon? Genel olarak baktığımızda Provizyon kelimesi, ön onay anlamına geliyor. Yani bankanız işleminizi denetliyor da diyebiliriz. Peki kredi kartı bekleyen provizyon nedir? Bekleyen provizyon işlemlerde bir sorun yaratır mı?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi Provizyon, ön onay anlamı taşıyan bir kelimedir. Kredi kartı ile yapmış olduğunuz işlemler ilk etapta kart hareketlerine Bekleyen Provizyon olarak yansımaktadır. Onay aşamasında bulunan harcamalar, kart hareketlerinde bekleyen provizyon olarak görünür. Bankanız bu aşamada harcamanın doğruluğunu, çekim yapılan yerin doğruluğunu, kartın çalıntı olup olmadığını araştırır. Bu ve bunun gibi bazı durumlar meydana gelirse kartın iptaline kadar uzanabilir.Provizyonda bekleyen işlemler, gün sonuna kadar devam eder. Yani gün içerisinde yapacağınız işlemler, gün sonuna kadar bekleyen provizyon olarak görünecektir. Gün sonunda ise diğer güne geçildiğinde herhangi bir problem yoksa harcama kartınıza kaydedilecektir. Böylelikle dolandırıcılıkların da önüne geçildiği yüzeysel olarak söylenebilir. Peki bekleyen provizyon bir sorun mudur? Bekleyen provizyon işlemleri iptal edilebilir mi?

Provizyondaki İşlemler Ne Kadar Süreyle Bekler?

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi, harcamanızda ve kredi kartında herhangi bir problem yaşanmadığı taktirde provizyon süresi 1 gündür. Bazı durumlarda bu işlemler farklılık gösterebilir. 1 günü aşan provizyon süreleri için de bankanız ile iletişim kurabilir ve detayları öğrenebilirsiniz. Eğer çekim yapılan pos ile kartınızın bağlı olduğu banka aynı ise bu işlemlerin provizyon süresi 1 gündür. Ancak durum tersini gösteriyorsa, kart ve posun bağlı olduğu bankalar farklı ise provizyon işleminin 2 gün bile sürdüğü söylenebilir.

Provizyondaki İşlem İptal Edilir Mi?

kredi kartı bekleyen provizyonProvizyon işlemi, küçük bir onay işlemi olarak da adlandırılabilir. Bu sebeple harcamanın doğruluğu teyit edilmeden de bu harcama limitinizden düşer. Yani harcama yapılmış sayılacağı için provizyonun iptali pek fazla söz konusu olmayabilir. Yine de bu tarz bir durumla karşılaştığınızda, kartınız ve harcama ile alakalı bir problem olduğunu düşündüğünüzde bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak şüpheli işlem bildirimi menüsünden yardım alabilirsiniz.


4 YORUMLAR

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin