Kredi Kartı Asgari Ödeme

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, kredi kartınızdan yaptığınız harcamaları ekstre kesildikten sonra ödemeniz gereken minimum tutarı gösteren bir uygulamadır. Kredi kartını yoğun kullanan ülkelerden biri olmamız sebebiyle de bazı durumlarda bizim için kabusa dönüşebilecek haller alabiliyor. Kredi kartının, en az asgari tutarının her ay son ödeme tarihinde ödenmesi gerekiyor. Plansız yapılan harcamalar, ihtiyaç fazlası harcamalar, ay sonunda ödeme yapmamızda zorluk yaşamamıza sebep oluyor. Kredi kartının asgari ödeme tutarı ödenmediğinde ise kredi kartı borcumuz ödenmemiş olarak kabul ediyor. Bu durum da, kredi notumuzun ciddi olarak düşmesine sebep oluyor. Kredi kartının minimum tutarını ödemek de aslında çözüm değil. Çünkü minimum tutara ödeme yapılması, geri kalan kredi kartı borcuna faiz işlemesi anlamını taşıyor. Peki bu durumun sakıncası var mıdır? Asgari tutara ödeme yapmak ne gibi problem çıkarır?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Asgari Ödeme Tutarı, kartınızın ödeme günü geldiğinde kartakredi kartı asgari ödeme tutarı ödemeniz gereken en düşük miktarı gösteren bir tutardır. Kart borcunuzun tamamını ödemek yerine asgari tutar üzerinden ödeme yapma seçeneğiniz var ancak ödemediğiniz diğer tutar üzerine faiz eklenerek diğer aya devreder. Ayrıca asgari tutar ödedikten sonra yapacağınız her alışveriş için de alışveriş faizi uygulaması mümkün. Asgari tutar ödemesini alışkanlık haline getirirseniz bu durum içinden çıkılmaz bir hal alacak ve farketmeseniz de kart borcunuz günden güne artarak çığ gibi büyüyecektir. Kredi kartı asgari ödeme tutarı genel tanımı ile budur.

Kredi Kartı Asgari Ödeme TutarıKredi Kartı Asgari Ödeme Faiz Hesaplama

Asgari ödeme faiz hesaplama, kartınızın limitine göre değişiklik gösteren bir tutardır. Limitiniz ne kadar yüksek ise, bu tutar da o kadar yüksek olur. Bu durum son çıkarılan yasa ile tamamen değişti. 2019 yılının başına kadar asgari ödeme tutarı 20.000 TL ve üzeri için %40 olarak belirlenmiştir. 15.000 TL’ye kadar olan limitler ise %30 olarak kabul ediliyordu. Fakat bu durum değiştirilerek, tüm kredi kartı limitlerinde geçerli olmak üzere %30 olarak belirlendi. Yani artık tüm bireysel kartların ödeme oranı %30.

  • Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranı: Tüm kartlar için %30‘dur.

Örneğin 1.000 TL limitli kredi kartınızdan 1.000 TL tutarında yaptığınız alışverişlerin son ödeme tarihinde çıkacak olan asgari ödeme tutarı 300 TL olacaktır. 1.000 TL limitli kredi kartından 500 TL harcamanız durumunda da asgari ödeme tutarı 150 TL olacaktır.

Asgari tutar olan 300 TL’yi ödemeniz durumunda kredi kartına faiz işletilecektir. Ödeme yapmadığınız ekstreden kalan 700 TL’lik tutar, bir sonraki aya kadar faiz işletilecektir.

Hesap KesimSon ÖdemeBorçAsgari Ödemeİşleyecek Faiz
10 Haziran 201920 Haziran 20191000 TL300 TL700 TL

Fakat bu hesaplama, faizler ile beraber yapıldığında değişiklik gösterecektir. Bunun için de bankanız ile iletişim kurabilirsiniz. Yani doğrudan 1.000 TL’lik bir kredi kartı borcunun ödeme oranı 300 TL olacaktır demek zor olacaktır.

Asgari Tutar Alışveriş Faiz Oranı

Belirttiğimiz gibi, asgari tutarı ödedikten sonra geriye kalan ekstre borcu, faiz işleyerek devam edecektir. Tam olarak yukarıdaki hesaplamaya göre %2,25 faiz oranı işletilerek hesaplanmış bir örneği aşağıda görebilirsiniz.

HarcamaAsgari ÖdemeÖdeme TutarıÖdenmeyen
Tutar
Alışveriş FaiziToplam Faiz
Tutarı
1.000 TL300 TL300 TL700 TL%2,2515,75 TL

Tabloya göre, 700 TL’lik ödeme yapmadığınız tutar için bir sonraki ekstre tarihinded 15.75 TL’lik bir faiz ödemesi yapmanız gerekecektir.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?

Örnek ödeme planında verdiğimiz gibi çıkan 150 TL veya 300 TL’lik asgari tutarı ödememeniz durumunda kart borcunuz gecikmeye girmiş olacak ve siciliniz olumsuz yönde etkilenecektir. Kart borcunuzu ödeyecek gücünüz yoksa bile asgari ödeme tutarını ödemenizde fayda var. Borcunuzu 90 gün boyunca geciktirir, asgari tutarı dahil ödemezseniz hakkınızda yasal takip başlatılır. Durum bu hale gelmeden önce kart borcunu yapılandırma seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Kredi Kartı Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kart Asgarinin Altında Ödeme Yapmak

Asgari tutar ödemesi yaptığınızda sürekli olarak faiz ödersiniz. Geriden gelen borcunuza T.C. Merkez Bankası tarafından belirlenen faizler uygulanır. Aynı zamanda asgari tutar ödemesi yaptığınızda da yapacağınız diğer alışverişlere de alışveriş faizi uygulanır. Siciliniz açısından bakıldığında herhangi bir sakınca görünmese de, kart borcunuz katlanarak arkanızdan geleceği için gelecek dönemlerde risk oluşturabilir.

Kredi kartınıza asgari tutarın 1 TL bile altında ödeme yaparsanız, bu ödemeniz geç ödeme olarak kaydedilir. En az bu tutar kadar ödeme yapmak zorunda olduğunuz için, bu tutarın altında kalan tüm tutarlar geçersiz kalacaktır. Kredi notunuzun da düşmesi muhtemeldir.

Kredi Kartı 3 Kez Asgari Ödeme Yapmak

Aslında bu durumun ciddi bir sakıncası yoktur. Bilinenin aksine bu durum doğrudan kredi notunuzu düşürür diyemeyiz. Çünkü asgari ödemeyi yaptığınız için herhangi bir geç ödeme söz konusu olmayacaktır. Elbette kredi notunu oluşturan elementler arasında risk durumu da bulunduğu için, sürekli asgari ödeme yapmak sizi riskli gruba atabilir.

Asgari ödeme yapmak, sürekli geriden gelen bir borç anlamı taşıdığından, bu borç üzerinden sürekli olarak risk durumunuz analiz edilir. Borç sizi devamlı takip edeceğinden de risk analizlerinden sınıfta kalabilirsiniz. İmkanınız oldukça tam ekstre tutarına ödeme yapmak sizin için daha faydalı olacaktır.

1 Yorum

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin