kredi çıkmıyor

Kredi çıkmıyor, ne yapmalıyım mı diyorsunuz? Üzülmeyin, artık siz de kredi çekebilirsiniz! Bankalara kredi başvurusunda bulunup, kredi çıkmıyor cevabı alanların sayısı oldukça fazla. Gerek sicil, gerek kredi notu, gerekse de bankalara olan ödeme düzeniniz, bankalardan kredi kullanabilmeniz için en büyük rolü oynayan etkilerden. Bu durum yalnızca krediler için değil, bankanın ödemeli ürünlerinden herhangi birisini kullanırken de başınıza gelebilecek bir durumdur. Bankalar, müşterilerine ürün sunarken ilk baktıkları kriter, kişinin kredi notudur. Eğer kredi notunuz normal seviyenin altındaysa, kredi çekemiyor oluşunuz da gayet normal bir durumdur. Ancak üzülmeye gerek yok, kredi çıkmıyor diyenlerin çoğu çok kısa süre içinde sicilini düzelterek bankalardan kredi kullanabiliyor, kredilerinin onaylanması şansını arttırabiliyor. Kredi çıkmıyor, ne yapmalıyım?

Kredi Çıkmıyor, Ne Yapmalıyım?

Bankalardan kredi kullanmak isteyen ancak krediniz reddedildi cevabı alan kişiler, öncelikle bazı değerlendirmeleri göz önünde bulundurmalıdır. Bilinçsiz olarak yapılan başvurular, kesin suretle reddedilebilir. Bu sebeple de kredi çekerken ne şartlarda kredi kullanabileceğinizi ve kredinin onaylanması için neler gerektiğini iyi bilmelisiniz.



Bankalardan kredi çekemiyor oluşunuzun bir çok sebebi olabilir. Genel olarak yaptığımız araştırmalarda ise, kredi çekemeyen kişilerin genellikle etkilendiği bazı durumları göz önüne alarak, sizlerin neden kredi çekemediği üzerine tahminler yürüteceğiz. Üstten bir değerlendirme yaptığımızda ise kredi çekemeyen kişilerin genellikle bilinçsiz şekilde başvuru yapmalarından dolayı kredi çekemediklerini görüyoruz. Kredi çıkmıyor diyen kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalar şunlar;

  1. Kredi Notu: Kredi notu, kredi değerlendirmesi yapılırken dikkat edilen en önemli değerlendirme unsurudur. Eğer kredi notunuz yoksa, düşükse veya ödeme problemleri yaşadıysanız kredi çekme ihtimaliniz giderek düşüyor. Kredi notunu hızlı bir şekilde arttırmak istiyorsanız kredi kartı kullanmalı, düzenli ödemeler yapmalısınız.
  2. Aylık Gelir: Kredi kullandırırken bankalar bazı yasalar çerçevesinde değerlendirme yapıyor. Bu yasalar kişinin aylık geliri, aylık maksimum ödeme yapabileceği rakamlar üzerinden bazı hesaplamalara dayanıyor. Çekeceğiniz kredinin taksitinin en az iki katı kadar bir aylık geliriniz olması gerekiyor.

Bu unsurlara dikkat etmeden yapılan başvurular, bankalar tarafından doğrudan reddediliyor. Eğer bu gibi durumlarla karşı karşıya kaldıysanız, yazımızın ilerleyen bölümlerinde nasıl kredi çekebileceğinize dair taktikler vereceğiz.

Kredi Çıkması İçin Ne Yapmalıyım?

kredi çıkmıyor

Bankalardan kredi çıkması için yapmam gerekenler nedir diyorsanız, bu taktikler gayet basit taktiklerdir. Bankalar, aylık gelirinizi daha önceden sunduysanız, değerlendirmeleri bunun üzerinden yapmaktadır. Örnek vermek gerekirse, bankada belgelenen aylık geliriniz 2.000 TL ise, bu tutar göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılır.

Aylık gelirinizin yeterli gelmediği tutarlara kredi başvurusu yaparsanız, aylık ödeme gücü bahane gösterilerek krediniz reddedilir. Bunun için kredi başvurusu yapmadan önce planlama yapmalı, başvuru sırasında banka çalışanı ile görüşmeler yapmalısınız. Aynı zamanda aynı bankada veya diğer bankalarda bulunan kredileri de göz önüne almalı, onların da bu tutarlara dahil edildiğini unutmamalısınız.

Kredi notunuz da en büyük etkilerden birisi. Eğer kredi notunuz düşükse, ilk odaklanmanız gereken noktanın bu olduğunu bilmelisiniz. Kredi notu basit bir yöntem olarak görülse de, düşük kredi notu tüm başvurularımızın reddedilmesine sebep olabilir. Bankalarda mevcut kredi kartınız varsa bu kart ile harcamalar yapmalı, ekstre kesim ve son ödeme tarihlerinde düzenli ödemeler yaparak sicilinizi yüksek tutmalısınız. Kredi kartları, kredi notunu yükseltmek için en değerli aracılardır.

Kredi Çekemiyorum, Nereden Para Bulabilirim?

Nereden para bulabilirim diyorsanız, bunun ile alakalı senetle kredi isimli bölümlerimizi ziyaret ederek senetle kredi veren bazı kuruluşları araştırabilirsiniz. Sitemizde yer alan hiçbir bilgi tavsiye niteliği taşımadığı gibi, sorumluluk da kabul etmemekteyiz.

Acil para ihtiyacınız bulunuyorsa, öncelikle kredi çekemiyor oluşunuzun sebeplerine odaklanmalısınız. Eğer bankalara başvuru yapmış ve reddedilmişse, ret sebebini bankalardan öğrenmeli ve bunu düzeltmeye odaklanmalısınız. Eğer aylık geliriniz yetersiz gelmişse, daha düşük tutarlı başvurular yapabilirsiniz. Ancak sık sık başvuru yapmakta kredi notunu düşüreceği için, hesapsız başvurular yapmamalısınız.

Tavsiye Makale: Başvuru Sayısı Fazla Olanlara Kredi

Kredi Çıkması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

nereden para bulabilirim?

Kredi çekebilmek için gerekli olan şartlar gerek banka politikaları, gerekse BDDK tarafından belirlenen şartlar ve devlet tarafından uygulanan yasalar ile belirlenmiştir. Eğer siz de kredi çekmek istiyorsanız, öncelikle bu şartları yerine getiriyor olmalısınız.

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Bankalar ile çalışıyor olmak,
  • Kredi notunun oluşmuş ve olumlu düzeyde olması,
  • Aylık gelir ve kredi tutarının dengeli olması,

aranan şartlardan bazılarıdır. Eğer siz de kredi çekebilmek için şartları yerine getirdiğinizi düşünüyorsanız hemen bir başvuru yapabilirsiniz. Ancak daha önce çalıştığınız ve ürünlerini kullandığınız bankaları tercih etmek, kredinin onaylanma şansını daha da arttıracaktır. Eğer farklı bankalarda daha uygun faiz oranları olduğunu düşünüyorsanız başka bankalara da birebir başvuru yapabilirsiniz.

Kredi Çıkmıyor, Sebebi Nedir?

Eğer tüm bu yöntemleri denemiş ve halen kredi çıkmıyor diyorsanız, bunun bir çok sebebi daha olacağını unutmayın. Çok geçmişten gelen bir banka borcu, kredi kartı borcu veya mevcut ürünlerinizden birinin gecikmeye girmiş olması olabilir. Bankada kara listede olabilir, bankaların kredi vermeyeceği kişiler arasına girmiş olabilirsiniz. Bunu için kara listeden çıkma yöntemlerini araştırmalı veya 5 yıl bekleyerek sicilin düzelmesini beklemelisiniz.

1 Yorum

  1. ben kredi çekemiyorum ve acilen nakit 13000 ne ihtiyacım var sizlere nasıl ulaşacağımı bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin