Kredi Çektim Kredi Notum Düştü Neden? 

kredi çektim kredi notum düştü neden

Bankalardan kredi çeken her kişi, kendisine bir kredi notu oluşturmuş olur. Çekeceğiniz kredilerin geri ödemesinde göstereceğiniz performansa göre bankanız sizlere bir puan verir. Kredi notu adını verdiğimiz bu puan, sizlerin finans sektöründeki yerinizi belirliyor. Kredi başvurularınızdan önce bankalar bu puana bakarak kredi başvurularınızı değerlendirir. Kredi çektim kredi notum düştü diyen herkesin sorusuna yanıt vereceğiz.

Kredi çektikten sonra bu puanın düştüğünü gördüyseniz, ödemelerde aksamalar yapmışsınız demektir. Elbette yalnızca bir ayı kapsayan bir gecikmede kredi notu direkt olarak düşmez. Ancak bu durumu diğer aylarda da devam ettirmeniz durumunda kredi notu düşecektir. Bankalar her zaman için kredi notunun, sözleşmede yer alan günlerde ödenmesini ister. 

Tavsiye Bağlantı: İnternetten Kredi Notu Sorgulama

Kredi Çektim Kredi Notum Düştü Neden?

Kredi notu düşük olan kişilerin başvurabileceği iki yöntem vardır. İlk yöntem olarak Findeks kredi notu düşükse, bu notu yükseltmenin yollarına başvurabilirsiniz. Diğer yöntemde ise başvuru şeklini değiştirerek kredi alabilmeniz mümkün olacaktır. Kredi notu düşük olanlar geri ödemede güvensiz görüldüğü için, bu konuda bankaya teminatlar belirtebilirsiniz. Yüz yüze yapacağınız başvurularda bankaya bir ipotek ya da kefil belirterek istediğiniz gibi kredi alabilirsiniz. İpotekli ve kefilli başvurulara karşı bankalar her zaman olumlu yaklaşır. Kredi çektim kredi notum düştü sorumuza cevap bulduysak şimdi nasıl yükselteceğimize dair taktikler alalım.

Kredi Notum Nasıl Yükselir?

Kredi notunun düşmesinin temel sebebi, bankaya kredi ödemelerinin düzensiz olarak yapılmış olmasıdır. Bu bakımdan kredi notu yükseltme için tekrardan ödeme düzeni sağlamak gerekiyor. Bu durumu düşük miktarda kredi kartı ya da kredi kullanarak yapabilirsiniz. Ayrıca otomatik ödeme talimatı verme, internet bankacılığını aktif olarak kullanma ve ödemeleri zamanında yapma sonucunda kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. 

Tavsiye Bağlantı: Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notunuzu öğrenmek için kullanabileceğiniz birçok farklı yöntem vardır. Kredi notunu öğrenmenin en garanti ve hızlı yolu Findeks sistemidir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan bu internet sistemine kayıt olarak hızlıca kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Ayrıca Findeks sistemi sizlere diğer kredi bilgilerini de aktaracaktır. Bu yöntem dışında internet bankacılığı üzerinden ya da SMS üzerinden kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Çok fazla tercih edilmese de kredi notunu banka şubelerinden öğrenmek de mümkündür. 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın