Kredi Çekmek Kaç Gün Sürer?

Kredi çekmek kaç gün sürer? Banka kredileri, acil nakit ihtiyaçlarımız sonrasında karşımıza çıkan en büyük nimetlerden birisidir. Eğer nakit sıkıntısı yaşıyorsanız şüphesiz aklınıza gelen ilk kurum bankalar olacaktır. Bankalara yapacağınız kredi başvurularının birden çok başvuru seçeneği bulunmaktadır. Konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi olarak gruplara ayrılan bu krediler, ihtiyacınıza göre şekillenmektedir. Konut almak istiyorsanız ilgili kredi, taşıt almak istiyorsanız ilgili kredi veya normal bir nakit ihtiyacınız varsa da ihtiyaç kredilerine başvuru yapabilirsiniz. Her kredinin kendi içinde vade seçenekleri ve faiz oranları bulunmakta, hepsinin seçenekleri ise değişiklik göstermektedir. Elbette durum böyle olunca da kredi çekmenin de belirli bir süresi bulunuyor. Peki kredi çekmek kaç gün sürer? Anında kredi alabilmek için ne yapmalıyım?

Kredi Çekmek Kaç Gün Sürer?

Kredi başvurusu sonuçlanma süresi KKB (Kredi Kayıt Bürosu) puanı ve başka banka borçlanmalarına istinaden aynı gün sonuçlanabilmektedir. KKB puanı düşük veya başka banka borçlanması yüksek ise başvuru sonuçlanması 2 – 3 iş gününü bulabilmektedir. Çekebileceğiniz miktardan fazla bir tutarda kredi başvurusu yapıyorsanız, bu kredinin onaylanma süreci çok daha hızlı olacaktır. Bankalar bu limite onay vermeyeceği için, anında red cevabı almanız da kaçınılmaz olacaktır.Tavsiye Edilen Makale: Başvuru Sayısı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda, bankalarda kredi başvurusu yaparken mutlaka çekebileceğiniz tutarları denemelisiniz. Keza bankanın onaylamayacağı bir limite başvuru yaparsanız gereksiz yere kredi notunuzu da düşürmüş olursunuz. Kredi başvurularının olumsuz olması durumunda kredi notu düşürülmektedir. Birden fazla, gereksiz yere yapılan başvurular kredi notunu doğrudan etkiler. Bu sebeple banka çalışanı ile görüşmeli, çekebileceğiniz kredi limitilerini öğrenmelisiniz.

Kredi Çekmek Ne Kadar Sürer?

Kredi Kayıt Bürosu bankalar tarafından yapılacak her türlü bilgi, belge alışverişini sağlamak ve müşterilere ait kredi bilgilerini paylaşmak amacıyla kurulmuştur. Dokuz ortaklıdır. Bunlar; Akbank, Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı Kredi Bankası’dır. 

Bu bankalardan yapacağınız kredi başvurularının kesin onaylanacağını anlamını taşımıyor. Çünkü KKB, tamamen bağımsız çalışan tarafsız bir kuruluştur. Sizlerin bankalar arasındaki sicilinizi ortaya çıkarıp, BDDK onaylı tüm bankalar ile paylaşmaktadır. Yani X bankasından yapacağınız bir başvuru da yine KKB kanalı ile yapılacak, KKB durumunuzun uygun olması durumunda aynı gün kredi çekebileceksiniz.

Mesai saatinin bitimine yakın yapılan kredi başvuruları onaylanmış olsa bile bir gün sonraya da sarkabiliyor. Örneğin saat 16.00’da yapacağınız bir kredi başvurusu 1-2 saat içinde onaylansa bile, mesai saatlerine yetişmediği için kredi kullandırma işlemi bir gün sonraya sarkacaktır. Bu sebeple ihtiyacınız acil ise, bu durumu göz önüne almalısınız.

Kredi Değerlendirmesi Kaç Gün Sürer?

kredi çekmek kaç saat sürer

Bankalarla olan çalışmalar ve bankaya olan borçların zamanında ödenmesi kredi notunu belirleyen temel faktördür. Kredi notunun %30’unu bireysel kredi ve kredi kartları oluşturmaktadır. Daha önce kullandığınız ve zamanında ödeyip kapattığınız krediniz puanınıza olumlu etkiler. Aynı şekilde kredi kartı kullanım alışkanlığı ve ödeme düzeni de puanı arttıran unsurlardandır. Hiç kredi çekmemiş ve kredi kartı kullanmamış bir insana göre kredi çıkma olasılığı daha yüksektir. Kredi notunun %25’ini mevcut hesap ve borç durumu etkiler. Banka da mevcut paranız olması ya da bankaya olan borçlanmanın az olması kredi notunu arttırır. Puanı %15 oranında da kredi kullanım yoğunluğu etkiler. Eğer kredi kullanıp zamanında ödeme yapan bir müşteri iseniz sadık müşteri kapsamına girersiniz. Bu sayede KKB puanınız yükselir ve kredi onaylanma süreci daha çabuk olur.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Kredi başvurusu yaptığınız sırada banka çalışanı online sistem üzerinden kredi notunuzu sorgulayabilir. Fakat öncesinde bunun için sizden yazılı onay formu alması gerekir. Kredi başvurusu yapmadan kredi notunuzu sorgulamak isterseniz bunun birkaç yolu var. Öncelikle bankaların kendi internet siteleri üzerinden almış olduğunuz bireysel bankacılık şifresi ile cüzi bir miktar karşılığı kendiniz sorgulama yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı kullanmıyor iseniz internette findeks (kredi notu sorgulama sitesi) üzerinden veya e-devlet şifresine sahip iseniz e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Yalnız kredi notu sorgulaması ayda sadece bir defa yapılabilmektedir. Kredi notu sorgulamak puanınızı düşürmez fakat kredi başvurusunda bulunup onaylanan krediyi kullanmamak ya da kredi başvurusunda red cevabı geldikten sonra birkaç bankadan daha başvuruda bulunmak kredi notunu düşürmektedir.

Tavsiye Edilen Makale: e-Devlet Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Puan Aralıkları Nedir?

Kredi notu aralığınız 1 – 699 aralığında ise en riskli grupta değerlendirilirsiniz. Kredinin onaylanması için banka kefil veya ipotek isteyebilir. 700 – 1099 aralığında ise orta riskli grupta değerlendirilirsiniz. Gelirinizi belgeleyebildiğiniz ve başka bankaya yüksek borçlanmanız olmadığı sürece krediniz onaylanır. 1100 – 1499 aralığında ise az riskli grupta değerlendirilirsiniz. Sadece gelir belgeniz kredi çekmek için yeterlidir. 1500 – 1699 puan aralığında ise iyi kategorisinde değerlendirilir ve sorunsuz kredi kullanabilirsiniz. 1700 – 1900 puan aralığında iseniz çok iyi kategorisinde kredi başvurunuz aynı gün sonuçlanır.

Kredi Çekmek Kaç Gün Sürer?

Bireysel kredi türleri İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi ve Taşıt Kredisi olmak üzere 3’e ayrılır. İhtiyaç kredisi en çok kullanılan ve hızlı onaylanan kredi türüdür. Tutarı aylık gelirinize oranla belirlenerek çıkmaktadır. 36 ay sınırlaması olan ihtiyaç kredileri Şubat 2019 yılındaki düzenleme ile 60 aya çıkarılmıştır. Taşıt kredisinde LTV sınırlaması vardır. 0 veya 2.el araçlarda taşıt bedelinin 100.000TL ve altı olması durumunda bedelin %70’i, 100.000TL ve üstü olanlarda ise bedelin %50’si kadarı taşıt kredisi olarak çıkmaktadır. Konut kredilerinde ise evin bedeli ekspertiz raporu ile belirlenmektedir. Ekspertiz raporu ile belirlenen bedelin %80’i kadar kredi çıkmaktadır.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin