Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

kredi borcu olan biri kefil olabilir mi

Kredi borcu olan biri kefil olabilir mi diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Bankalar, birçok şart altında kredi verebiliyor ve bu şartları belirlerken de birçok kriteri göz önünde bulunduruyor. Tahmin ettiğiniz üzere bu şartlardan en önemlisi ve kredinin onay sürecine en büyük etkisi olan kriter kredi notudur. Eğer kredi notunuzda olumsuzluklar varsa, geçmiş borçlarınızda ödeme problemleri yaşamışsanız kredinin onaylanma ihtimali de oldukça düşük olacaktır. Bu durumda, paniğe kapılmanıza gerek yok. Bankalar, kefil talep ederek kredinin onaylanma ihtimalini oldukça arttırabilir. Bu sayede siz de kredi çekebilirsiniz. Hatta sizin kefil bulmanıza gerek kalmadan, banka gerekli görürse doğrudan bu talebi size iletebilir. Bu durum altında kefil arayışına girdiyseniz, başka bankada borcu olan birinin kefil olup olamayacağını da merak etmeniz oldukça doğal. Gelin kefillik şartlarına bir göz atalım.

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

Başka bir bankada borcu olan birisi, kredi borcuna kefil olabilir mi diye merak ediyorsanız bu konuda da dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Banka, bir kişiye kredi verirken birçok kriteri göz önünde bulundurduğu gibi, krediye kefil olacak kişinin de bazı şartları yerine getiriyor olması gerekiyor. Örneğin banka sicili düzgün olmalı ve kredi notunun da iyi bir seviyede olması aranan şartların en başında yer alıyor.

Sadece sicilin bozuk olduğu durumlarda değil, ödeme gücünüzün çok üzerinde bir kredi tutarına başvuru yapıyorsanız da banka kefil isteyebilir. Böyle yüksek tutarlı bir krediye başvuru yapıyorsanız, kefil olacak kişinin de sicilinin oldukça düzgün olması gerektiğini de tahmin ediyorsunuzdur. Bunun için yapmanız gereken şey, kefili bankaya getirerek sicilinin kontrol edilmesini sağlamaktır. Hemen ardından olumlu olup olmadığı tarafınıza iletilecektir.

Kredi Borcu Devam Eden Biri Kefil Olabilir Mi?

Bir kredi borcuna kefil olacak kişinin kredi notu ve sicili oldukça önemli. Fakat önceden kullanmış olduğu krediler, farklı bir gözle inceleniyor. Yani, sırf kredi borcu olduğu için bir kişinin kefilliği reddedilmiyor. Bunun yerine, kredi borcuna yaptığı ödemeler inceleniyor ve ödemelerinde herhangi bir gecikme yoksa; yani sicili düzgünse kefilliği de onaylanıyor. Bu durumda, kredi borcu olan birisi başka bir krediye kefil olabilir.

Bu durumda kredi değerlendirmesi nasıl yapılıyorsa, aynı şekilde krediye kefil olacak kişinin de değerlendirmesi yapılıyor. Ancak başka bir bankada kredi ödemeye devam ediyor olması, kişinin farklı bir borca kefil olamayacağı anlamına gelmiyor. Sicilinde olumsuzluk olmayan ve kredi borçlarını düzenli olarak ödeyen vatandaşlar kefil olabiliyor.

Kefillikte Aranan Şartlar Nelerdir?

Sadece banka değerlendirmesi ile sınırlı kalmayan kefillik durumu, kefilliğin de yerine getirilmesi için bazı şartlar içeriyor. Sözlü kefillik adı altında herhangi bir uygulama olmadığından, tüm taraflar tarafından sözleşme imzalanması da zorunlu tutuluyor.

Kefillikte aranan şartlar şunlardır;

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. İsa avatarı
  İsa

  Hayırlı günler benim kredi puanım 986 ben ihtiyaç kredisi çekmek istiyorum 50.000 tl çekebilirmiyim artı kefil bulursam olurmu gecikmem yok ama kredi kartlarım dolu taksitli avan kullandım etkilermi teşekkürler

 2. Fat avatarı
  Fat

  Halk bankasindan 15 gun once covit19 nedeniyle kredi cektim baska bir bankadan kredi kartini taksitlendirdim ama 4 aydir yatiramadim arkadaşım bana halk bankasindan kefil olurmusun dedi olurim dedim acaba kefillikte bi sikinti olurmu

 3. mehmet avatarı
  mehmet

  senedım protesto oldu kefıl olabılırmıyım.

 4. Asım Usta avatarı
  Asım Usta

  Aydınlatıcı yazınız için çok teşekkür ediyorum efendim.

 5. Fatma avatarı
  Fatma

  Düzenli olarak ödüyorum kredimi.

 6. Fatma avatarı
  Fatma

  Ben kredi ödüyorum. Bir başkasına kefil olabilir miyim?.kredimi düzenli bir şekilde ödüyorum.

 7. Ebru avatarı
  Ebru

  Merhaba bı şey sorabilir miyim size

 8. Ebru avatarı
  Ebru

  Merhaba babam yarın kredi cekicek ve ben kefil olucam üzerime kredi var ve babam bilmiyor yarın bankaya gittiğimiz de bu babama söylenir mi. Ve krediler ara sıra gecikmeli odedim kefil olamazsam bunun nedeni benim kredim olacağı için bu babama söylenir mi

  1. Ebru avatarı
   Ebru

   Cevap lütfen ac

Yorum yapın