Paylaş
Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi

Bankalar hayatın her anında bir dost eli olmuştur. Paranın olmadığı anlarda acil nakit ihtiyaçlarımızda bize gerekli olan nakdin hızla verilmesini sağlayan bankalardır. Banka varken kimden isteyeceğim sorusu artık herkesin dilindeyken, bankaların sağladığı olanaklar karşılıklı olarak fayda sağlamaktadır. Peki Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi? Kredi Borcu olan kişinin kefilliği kabul edilir mi?

Kefil Olabilmek İçin Önemli Kriterler

Bankalar genellikle finans ettikleri tutarın çoğunu aldıkları için; tüketicilere kredi verebilmek için ne gerekiyorsa yapmaya çalışırlar. Hal böyleyken tüketicinin kredi notu düşükse veya kredibilitesi yetersizse kefil isteniyor. Bankalar, kullandırılan krediyi garantiye almak üzere kefil istemektedirler. Bildiğiniz gibi, Kefil demek krediyi kullanan kişi ödeyemezse kefili ödeyecek demektir.

Tavsiye Bağlantı: Kredi Notum Neden Sıfır?Kefilin durumu kullanılan kredinin çeşidine göre ve tutarına göre değişiklik gösterecektir. Mesela bir ihtiyaç kredisinde rakam eğer çok yüksek değilse ve tüketicinin kredi notu çok düşük değilse kefil istenmeyebilir. Konut kredisi, taşıt kredisi gibi tutarların yüksek olduğu kredilerde banka kendini garantiye alabilmek için hem kullanılan araca veya eve rehin koyarken hem de kefil istemektedir.

Bankalar kredi kullandırırken borçlunun ödeme durumuna, kredi notuna bakarak krediyi onaylar ve kullandırırlar. Kefil de borçlu sayılacağı için; kefilin de eğer kendi temel ihtiyaçlarının üzerinde borç durumu oluşacak ise kefilliği kabul olmayacaktır. Kefilin de borçlu gibi kredi notuna bakılacak, maaşının kredi ödenmemesi durumunda ödemeye yeterli olup olmayacağına bakılacak ona göre de kefilliği kabul veya ret olacaktır.

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi?

Yani kısacası kefillikte borçluluk demek olduğundan dolayı kefilde borçlu gibi incelenecek, borçluya nasıl muamele ediliyorsa kefile de aynı muamele edilecektir. Kefilinizin kredi notu, kredibilitesi yetersizse ister kredisi olsun olmasın ret olacaktır veya kefilinizin, kredisi bulunuyorsa ve bu kendi maaşının, temel ihtiyaçlarının üzerindeyse kefilliği yine ret olacaktır. Kefiliniz sizden daha sağlam olmalı ve kredi notu yüksek olmalı diyebiliriz.

Kefil olacak bir kişi kredinin ödenmemesi durumunda da birebir sorumludur. Eğer asıl borçlu olan kişi kredinin ödemesini aksatır ve kredi avukatlık duruma düşerse bu borcu ödemesi gereken bir diğer kişi de kefildir. Kefillik yalnızca kağıt üzerinde olan bir işlem değildir.

27 YORUMLAR

 1. Banka teminati icin basvurdum daire tapusu biraktim banka benden kefil istedi buldugum kefilin gecikmis borcu vardi
  Ama suan yatiriyor ii bi maasda aliyor banka onaylarmi erken cvp verirsen tesekkur ederim.

  • Bankanın kefili değerlendirirken belirli kriterleri vardır. Elbette borcu olup olmadığına da bakacaktır ama en önemli kriter sicilinin düzgün olması. Sicili bozuk olan veya bankalar ile daha önce hiç çalışmamış birisinin kefilliği dikkate alınmayacaktır. Gecikmiş borç eğer takipli bir borçsa bahsettiğiniz kişinin kefilliği de dikkate alınmayabilir.

 2. Bankalar ile kara listedeyim sicilim bozuk nakite ihtiyacım var nasil yapabilirim gerekirse 5000 tl icin 10.000 bine imza atar borclanırım kalacak mirasım var yardımcı olurmusunuz.

 3. Babama kefil oldum. Kredi onaylanmış. Bankaya gidip imza atmamız gerekli. Ama önceden onlardan habersiz cekmiş olduğum kredi ve kredi kartlarim var. Kredi çektiğimiz banka bunları gösterir mi? Bir sorun çıkar mi? Yoksa sadece imza mi atacagim.

  • Bankalar bilgilerinizi 2. kişiler ile paylaşamaz. Bu yasaktır. Kişi babanız dahi olsa bankadan sizin adınıza bilgi talep edemez, böyle bir bilgi sahibi olamaz.

 4. Kolay gelsin benim kredi notum düşk.ihtiyaç kredisi çekmek istesem.kredi notu düşük olan emekli kefilim emekli maşından ödeme taahütü verse banka onaylar mı?

 5. Selamlar esim gecen yil konut kredisi kullandi kefili ben oldum odemelerimizde sıkıntı yok sorum şu şimdi eşimin kardeşi hem konutkredisi bende bireysel kredi kullanacak eşimden kefil olunması isteniyor.biz bu borç altındayken eşim kefil olabilirmi. Olursada benden izinsiz kefilik yapabilirmi.saygilar …

  • Kefillik için herhangi bir izin almasına gerek yoktur.

   Borçlu kişiler de kefil olabilir ancak buna bankalar karar verecektir.

   Sicilinde olumsuzluk varsa kefilliği kabul edilmeyebilir.

 6. Merhabalar kız arkadaşım bana kefil olacak kendisini maaşı asgari ücret . Ve kendisine ait 2000 liralık çekilmiş kredisi var acaba bana kefil olabilir mı ? Ve kredi kartı dahi olmak üzere ödemelerinde hiçbir sıkıntı yok teşekkürler..

 7. Merhaba kolay gelsin arkadaşlar bı sorum olacak bankadan kredi çekmek için başvuru yaptım red cevabı verdiler kefil buldum ama şöyle bir sorun çıktı kefilin kredi kartı ödemelerini bı kaç sefer gecikmeli odemis ama avukatlık icralık olmamış sizce banka bu kefil sayesinde kefil kullandırılan mi ?

  • Ödemelerde meydana gelen düzensiz durumlar bankalar tarafından olumsuz karşılanır. Her bankanın farklı kredilendirme politikası olduğu için de bahsettiğiniz kişiyi kefil olarak kabul etmeyebilir ancak denemekte fayda var. Bol şans.

 8. benim 2 bankaya kredi borcum var ve halen daha ödemeye devam ediyorum. eşim kredi kullanacak ondan kefil istediler, eşi olarak ben kefil olabilir miyim? kredi borcumun olması kefil olmama engel olur mu acaba?

  • Eğer ki ödemelerinizde problem yaşamadıysanız ve bankalardaki borçlarınız yasal takibe girmemişse kefil olmanız için engel bir durum yok. Kefil olan kişinin de sicilinin temiz olması gerekiyor.

BU YAZIYA YORUM GÖNDER

Please enter your comment!
Please enter your name here