kredi borcu olan biri kefil olabilir mi

Kredi borcu olan biri kefil olabilir mi diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Bankalar, birçok şart altında kredi verebiliyor ve bu şartları belirlerken de birçok kriteri göz önünde bulunduruyor. Tahmin ettiğiniz üzere bu şartlardan en önemlisi ve kredinin onay sürecine en büyük etkisi olan kriter kredi notudur. Eğer kredi notunuzda olumsuzluklar varsa, geçmiş borçlarınızda ödeme problemleri yaşamışsanız kredinin onaylanma ihtimali de oldukça düşük olacaktır. Bu durumda, paniğe kapılmanıza gerek yok. Bankalar, kefil talep ederek kredinin onaylanma ihtimalini oldukça arttırabilir. Bu sayede siz de kredi çekebilirsiniz. Hatta sizin kefil bulmanıza gerek kalmadan, banka gerekli görürse doğrudan bu talebi size iletebilir. Bu durum altında kefil arayışına girdiyseniz, başka bankada borcu olan birinin kefil olup olamayacağını da merak etmeniz oldukça doğal. Gelin kefillik şartlarına bir göz atalım.

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

Başka bir bankada borcu olan birisi, kredi borcuna kefil olabilir mi diye merak ediyorsanız bu konuda da dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Banka, bir kişiye kredi verirken birçok kriteri göz önünde bulundurduğu gibi, krediye kefil olacak kişinin de bazı şartları yerine getiriyor olması gerekiyor. Örneğin banka sicili düzgün olmalı ve kredi notunun da iyi bir seviyede olması aranan şartların en başında yer alıyor.

Sadece sicilin bozuk olduğu durumlarda değil, ödeme gücünüzün çok üzerinde bir kredi tutarına başvuru yapıyorsanız da banka kefil isteyebilir. Böyle yüksek tutarlı bir krediye başvuru yapıyorsanız, kefil olacak kişinin de sicilinin oldukça düzgün olması gerektiğini de tahmin ediyorsunuzdur. Bunun için yapmanız gereken şey, kefili bankaya getirerek sicilinin kontrol edilmesini sağlamaktır. Hemen ardından olumlu olup olmadığı tarafınıza iletilecektir.

Kredi Borcu Devam Eden Biri Kefil Olabilir Mi?

Bir kredi borcuna kefil olacak kişinin kredi notu ve sicili oldukça önemli. Fakat önceden kullanmış olduğu krediler, farklı bir gözle inceleniyor. Yani, sırf kredi borcu olduğu için bir kişinin kefilliği reddedilmiyor. Bunun yerine, kredi borcuna yaptığı ödemeler inceleniyor ve ödemelerinde herhangi bir gecikme yoksa; yani sicili düzgünse kefilliği de onaylanıyor. Bu durumda, kredi borcu olan birisi başka bir krediye kefil olabilir.

Bu durumda kredi değerlendirmesi nasıl yapılıyorsa, aynı şekilde krediye kefil olacak kişinin de değerlendirmesi yapılıyor. Ancak başka bir bankada kredi ödemeye devam ediyor olması, kişinin farklı bir borca kefil olamayacağı anlamına gelmiyor. Sicilinde olumsuzluk olmayan ve kredi borçlarını düzenli olarak ödeyen vatandaşlar kefil olabiliyor.

Kefillikte Aranan Şartlar Nelerdir?

Sadece banka değerlendirmesi ile sınırlı kalmayan kefillik durumu, kefilliğin de yerine getirilmesi için bazı şartlar içeriyor. Sözlü kefillik adı altında herhangi bir uygulama olmadığından, tüm taraflar tarafından sözleşme imzalanması da zorunlu tutuluyor.

Kefillikte aranan şartlar şunlardır;

42 YORUMLAR

 1. Hayırlı günler benim kredi puanım 986 ben ihtiyaç kredisi çekmek istiyorum 50.000 tl çekebilirmiyim artı kefil bulursam olurmu gecikmem yok ama kredi kartlarım dolu taksitli avan kullandım etkilermi teşekkürler

 2. Halk bankasindan 15 gun once covit19 nedeniyle kredi cektim baska bir bankadan kredi kartini taksitlendirdim ama 4 aydir yatiramadim arkadaşım bana halk bankasindan kefil olurmusun dedi olurim dedim acaba kefillikte bi sikinti olurmu

 3. Merhaba babam yarın kredi cekicek ve ben kefil olucam üzerime kredi var ve babam bilmiyor yarın bankaya gittiğimiz de bu babama söylenir mi. Ve krediler ara sıra gecikmeli odedim kefil olamazsam bunun nedeni benim kredim olacağı için bu babama söylenir mi

 4. kredi borcum var 35 bin civari 1 ay geciktirdim yakinim kefil olmami istiyo kartlarida odemedim benim kefilligim kabul olurmu maasim odedigim kredinin yarisi kefil olmami istedikleri konut kredisi

 5. Merhaba
  Maaş aldığım bankaya kredi başvurusunda bulundum. Daha önce kullandığım krediler olduğu için kefil istedi. Kefil onaylandı ve şubeye imza için çağırıldı. Başka ilde olduğu içşn evraklar kargoyla başvurduğum şubeye henüz ulaşmadı. Kefil onaylanıp imza atınca kredinin yinede onaylanmama durumu var mı

 6. Banka teminati icin basvurdum daire tapusu biraktim banka benden kefil istedi buldugum kefilin gecikmis borcu vardi
  Ama suan yatiriyor ii bi maasda aliyor banka onaylarmi erken cvp verirsen tesekkur ederim.

  • Bankanın kefili değerlendirirken belirli kriterleri vardır. Elbette borcu olup olmadığına da bakacaktır ama en önemli kriter sicilinin düzgün olması. Sicili bozuk olan veya bankalar ile daha önce hiç çalışmamış birisinin kefilliği dikkate alınmayacaktır. Gecikmiş borç eğer takipli bir borçsa bahsettiğiniz kişinin kefilliği de dikkate alınmayabilir.

   • Merhaba ilk kez kredi çekeceğim şartlar ve maaşım uygun ama ilk kredim odugu için banka kefil istiyor. Babam emekli onu kefil yapacağım ama babamın kredi sicili bozuk onay çıkar mis

 7. Bankalar ile kara listedeyim sicilim bozuk nakite ihtiyacım var nasil yapabilirim gerekirse 5000 tl icin 10.000 bine imza atar borclanırım kalacak mirasım var yardımcı olurmusunuz.

 8. Babama kefil oldum. Kredi onaylanmış. Bankaya gidip imza atmamız gerekli. Ama önceden onlardan habersiz cekmiş olduğum kredi ve kredi kartlarim var. Kredi çektiğimiz banka bunları gösterir mi? Bir sorun çıkar mi? Yoksa sadece imza mi atacagim.

 9. Merhabalar benim kredi notun sıfır kredi çekmek istiyorum fakat takibe düştüğüm için çekemiyorum. Kefilli gidersem bana kredi çıkar mı?

 10. Ben emekliyim avukatlik oldum kiresin vardı ödüyemedim fakat maaşımda bir sıkıntı yok hangi bankaya gitimse kıredi vermiyor borcumu kapatacam bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 11. DEVLET MEMURUYUM KREDİ NOTUM 1 SUAN ODEDGIM 65 BIN İHTİYAC KREDIM VAR ACABA HANGI ŞARTLARDA 20 BIN KADAR KREDI KULLANABILIRIM

  • Ek teminatlar göstererek kredi kullanabilirsiniz. Kredi notunuzun doğruluğunu da KKB üzerinden sorgulamakta fayda var.

 12. Kolay gelsin benim kredi notum düşk.ihtiyaç kredisi çekmek istesem.kredi notu düşük olan emekli kefilim emekli maşından ödeme taahütü verse banka onaylar mı?

 13. Selamlar esim gecen yil konut kredisi kullandi kefili ben oldum odemelerimizde sıkıntı yok sorum şu şimdi eşimin kardeşi hem konutkredisi bende bireysel kredi kullanacak eşimden kefil olunması isteniyor.biz bu borç altındayken eşim kefil olabilirmi. Olursada benden izinsiz kefilik yapabilirmi.saygilar …

  • Kefillik için herhangi bir izin almasına gerek yoktur.

   Borçlu kişiler de kefil olabilir ancak buna bankalar karar verecektir.

   Sicilinde olumsuzluk varsa kefilliği kabul edilmeyebilir.

 14. Merhabalar kız arkadaşım bana kefil olacak kendisini maaşı asgari ücret . Ve kendisine ait 2000 liralık çekilmiş kredisi var acaba bana kefil olabilir mı ? Ve kredi kartı dahi olmak üzere ödemelerinde hiçbir sıkıntı yok teşekkürler..

 15. Merhaba kolay gelsin arkadaşlar bı sorum olacak bankadan kredi çekmek için başvuru yaptım red cevabı verdiler kefil buldum ama şöyle bir sorun çıktı kefilin kredi kartı ödemelerini bı kaç sefer gecikmeli odemis ama avukatlık icralık olmamış sizce banka bu kefil sayesinde kefil kullandırılan mi ?

  • Ödemelerde meydana gelen düzensiz durumlar bankalar tarafından olumsuz karşılanır. Her bankanın farklı kredilendirme politikası olduğu için de bahsettiğiniz kişiyi kefil olarak kabul etmeyebilir ancak denemekte fayda var. Bol şans.

 16. benim 2 bankaya kredi borcum var ve halen daha ödemeye devam ediyorum. eşim kredi kullanacak ondan kefil istediler, eşi olarak ben kefil olabilir miyim? kredi borcumun olması kefil olmama engel olur mu acaba?

  • Eğer ki ödemelerinizde problem yaşamadıysanız ve bankalardaki borçlarınız yasal takibe girmemişse kefil olmanız için engel bir durum yok. Kefil olan kişinin de sicilinin temiz olması gerekiyor.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin