kredi borcu ödenmezse eve haciz

Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi? Kredi ihtiyacı, son zamanlarda birçok insanın en fazla karşılaştığı durumlardan birisine dönüşmüştür. Ev, iş ve bir takım borçlardan kurtulma amacında olan insanlar, bankaların kredi kampanyalarından yararlanmaya çalışmaktadır. Bununla birlikte de almış oldukları kredilerin geri ödenme durumuna önem göstermek zorunluluğu bulunmaktadır. Çünkü bir bankadan çekilen kredinin üç ay üst üste ödenmeme hali, avukatlara devredilen bir davaya da dönüşebilir. Kredi borçları ödenmediği takdirde, 2015 yılında çıkan ‘Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’ esasında bir yol izleniyor. Bu yönetmeliğe göre eğer iki ay üst üste kredi taksiti bankaya ödenmezse, banka kredi borcunun tamamını 30 gün içinde talep etme hakkı buluyor. Eğer bu 90 günlük süreç içinde bankaya ödeme yapılmazsa bankanın duruma ilişkin prosedürüne bağlı olarak yaptırımlar uygulanıyor. İşte bu sebepten sizler için kredi borçlarının ödenmemesi durumunda ortaya çıkabilecek sonuçlar hakkında detaylar sunarak ilerlemek istiyoruz. Keza birçok insanın kafasında kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi sorusu bulunuyor. 

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcunuz ödenmediği takdirde ilk önce avukata devredilip yasal bir süreçte size bildirimi yapılır. Daha sonrasında da maaşınızın ¼ kısmına el konulur. Bunun yanı sıra da taşınmaz olan ev, araba ve arsa tarzındaki birikimlerinize de haciz bildirimi gelir. Ancak, işin yasal süreci son senelerde çok daha farklı bir şekilde işleyiş göstermeye başlamıştır. Öyle ki kredi borçlarının genel ödenme olasılıklarını göz önüne aldığımız zaman, kişi ödemediği takdirde mevcut maaşının bir kısmına el konularak bu durum telafi edilir. Fakat borcun genel bütününü göz önünde bulunduracak olduğumuzda da, kredi sisteminin geri ödeme aşamaları dikkate alınması gereken bir husustur. Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?Kredi borçlarının ödenmemesi durumunda, bankanın maaş hesabınızın % 25’ine el koyma hakkı bulunuyor. Ancak herhangi bir borcunuz yüzünden maaş hesabınıza haciz getirilmesi söz konusu olmuyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında İcra Müdürlüğüne itiraz edilmesi gerekiyor. İki ay boyunca kredi taksiti ödenmemesi ardından bankanın tanıdığı 30 gün içinde de hiçbir ödeme yapılmazsa, yani 90 gün sonunda, yasal bekleme süreci tamamlanmış oluyor. Bu süreç içinde bankayla anlaşmaya varılmaz ya da yeterli miktarda ödeme yapılmazsa, banka tarafından yasal takip süreci başlatılıyor. Yani banka sizi avukata veriyor.

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?

Senelerdir bu konu üzerinde en fazla merak edilen husus budur aslında. Şunu kesinlikle söylemek isteriz ki ödenmeyen kredi borçları eve herhangi bir haciz durumu getirmez. Bu durum hukuk firmaları ve icra ekiplerinin borcunuzu ödeyebilmeniz adına küçük bir uyarı niteliği taşımaktadır sadece. Bu sebepten   dolayı sizin evinize herhangi bir haciz durumunun gelmeyeceğini belirtelim. Kredi borcunuz yukarıda da söylediğimiz üzere maaş ve gelirinizin bir kısmına el konularak kapatılacak bir süreci de beraberinde getirir. Bu süreç içerisinde de detaylı bir şekilde sizlerin kredi koşullarını okumanızda yarar görüyoruz.  Önceki dönemlerin aksine kredi kartı borcu ödeme işlemlerinde sizlerin evinize el koyma gibi bir durum asla söz konusu değildir.  

Tavsiye Bağlantı: Kredi Kartı Borç Yapılandırma

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz İşlemleri Nasıl İlerler?

İki ay boyunca kredi taksiti ödenmemesi ardından bankanın tanıdığı 30 gün içinde de hiçbir ödeme yapılmazsa, yani 90 gün sonunda, yasal bekleme süreci tamamlanmış oluyor. Bu süreç içinde bankayla anlaşmaya varılmaz ya da yeterli miktarda ödeme yapılmazsa, banka tarafından yasal takip süreci başlatılıyor. Yani banka sizi avukata veriyor.

kredi borcu ödenmezse eve haciz

Dosyalarınız avukata verildiğinde önce avukat tarafından aranarak borcunuzu ödeyip ödeyemeyeceğiniz soruluyor. Eğer bu aşamada banka avukatı ile anlaşmaya varılırsa avukat masraflarında da indirim yapılıyor. Ancak anlaşmaya varılmaz ve ödeme yapılamazsa haciz süreci başlıyor ve avukat mülkünüze haciz işlemi için bir keşif ekibi gönderiyor.

Yasal takip süreci için tavsiyemiz gayrimenkullerinizi satarak kredi borcunuzu ödeyebildiğiniz miktarda kapatmanız. Aksi durumda, haciz işlemi uygulandığında gayrimenkulleriniz %40 değerinden alınıyor.

Haciz için keşif ekibi eve geldiğinde yaşam standartlarında düşüş yaratmayacak mallarınıza el koyabilir yani evinizde bir televizyon varsa, yaşam kalitesini düşüreceğinden bu televizyonu sizden alamıyorlar. Lüks sınıfına girmeyen hiçbir eşyaya el konulamıyor.

Kredi Borcu Ödenmezse Eşyalara El Konulur Mu?

Kredi borcu ödenmeme durumunda eşyalara el konma gibi bir durum bir kısma kadar var. Ancak artık haciz firmaları bu gibi durumlarla da uğraşmaktan ziyade, yasal uyarılar ile hacizli olan kişiden paraların temini yapmaya özen göstermektedir. Bu özen doğrultusunda da sizlerin kredi borçlarınızı eksiksiz bir şekilde ödemeniz her zaman önemlidir. Anı anına yapacağınız bu borç ödeme düzenlemeleri sayesinde, çok daha sistemli bir nakit düzeni içerisine girebilir, bu sayede de mevcut borçlarınızdan bir çırpıda kurtulma şansı da bulabilirsiniz. Hepinize şimdiden borçtan uzak, daha sistemli nakit düzenleriyle geçirebileceğiniz günler dileriz.  

Banka ile Anlaşma Yapılabilir Mi?

Haciz yolu ile bankalar alacaklarının tamamını karşılayamadığı için aslında haciz, tüketiciler kadar bankaların da zararına bir işlemdir. Ancak her banka bu tür durumlarda farklı prosedürler izliyor. Bir banka anaparanın ödenmesi üzerinden uzun vadeli taksitlerle tekrar yapılandırma seçeneği sunarken bir diğer bankanın avukatları uzlaşma yoluna yanaşmayabiliyor. Bu sebeplerden kredi çekilirken her zaman iyi bir araştırma ile banka tercihleri de göz önünde bulundurulmalıdır. 

2 YORUMLAR

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin