kredi borcu 3 ay ödenmezse

Kredi borcu 3 ay ödenmezse ne olur, kredi borcu 3 ay ödemeyince haciz gelir mi, kredi taksiti 3 ay gecikirse ne olur hakkında bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Kredi borçları, plansız şekilde başvuru yapıldığında ödeme güçlüklerini de beraberinde getirebiliyor. Eğer kredi kullanmış ve ödemeleri konusunda güçlük çekiyorsanız mutlaka önlem almalısınız. Kredi borçları için 3 aylık ödenmeme durumunda yasal takibin başlayacağını unutmamalı, kredi borçlarını öderken daha temkinli davranmalısınız. Peki kredi borcu 3 ay ödenmezse ne olur? Kredi borcu ödenmediğinde haciz gelir mi?

Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

3 ay boyunca bankalara kredi borcu ödenmediği takdirde bankalar kanuni olarak kredi borcunu ödemeyen kimseler hakkında yasal işlem başlatmaktadır. 3 aylık süreden kasıt aslında birbirini takip eden iki kredi tutarının ödenmemesi anlamına gelmektedir. Bankalar genellikle aylık ödeme tutarı ile kredi borcunu taksitlendirmektedir. Bu sebeple iki aylık ödeme yapılmadıktan sonra aradan geçen 30 günde de kredi taksitleri ödenmezse kredi borçlusu yasal takibe uğramakta evine ve maaşına haciz gelmesiyle hatta taşıt ve konut kredisi kullanmışsa almış olduğu taşınır ve taşınmazların satılmasıyla karşı karşıya kalmaktadır.Kredi borçlarında yasal takibin başlamasıyla beraber, kredi borcunun tamamını ödemekle yükümlü olduğunuzu da hatırlatmalıyız. Kredi borcunun yasal takibe girmesi, kredi sözleşmesini de bozacağı için muhtemelen banka geriye kalan tüm taksitleri tek seferde talep edecektir. Aynı zamanda yalnızca kredi borcu değil, bankanın avukatlık masrafları da sizin üzerinize yüklenecek, kredi borcu ile beraber avukatlık masraflarını da ödemek durumunda kalacaksınız. Bu sebeple kredi borçlarını ödeme konusunda güçlük çektiğiniz an kredi yapılandırma seçeneklerine göz atmalısınız.

Kredi Borcunu 3 Ay Boyunca Ödemeyenler Ne Yapmalıdır?

kredi borcu 3 ay ödenmezse

3 ay boyunca kredi borcunu ödemeyenler ne yapmalı sorusunun cevabı kredisini ödeyememiş ve yasal takibe takılmak istemeyen kredi kullanıcılarının merak ettiği konular arasındadır. Kredi borcunun birbirini takip eden iki taksitini üst üste ödeyemeyenlere banka tarafından 54. günde ihtar çekilerek borçların ödenmesi talep edilmektedir. 90 günün sonunda banka tekrar sizinle iletişime geçerek ödenmemiş borçların tahsil edilmesini istemektedir. Bu durumda;

Tavsiye Makale: Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

  • Ödememiş olduğunuz kredi faizinin biraz üzerinde bankadan borçlarınızın yapılandırılmasını isteyebilir,
  • Ya da ödememiş olduğunuz borçlarınızı gecikme faizi ve ihtar ücretiyle birlikte ödeyerek kredinizi düzenli olarak ödemeye devam edebilirsiniz.

Ancak yukarıda sayılan seçeneklerin hiçbiri yapılmadıysa kredi borcunuz 90 günün sonunda yasal takip başlatılmak üzere banka avukatlarına devredilecektir. Bu durumda yine gecikme faizi borcunuz üzerine etki etmeye devam edecektir. Bu sebeple ya avukat ile anlaşma yoluna giderek borçlarınızı yapılandırmalı ya da kredi notunuz bu durumdan etkilenmeden önce başka bankalardan kredi kullanarak ödenmemiş borçlarınızı kapatmalısınız.   

Kredi Kartı Borcu 3 Ay ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte kredi kartlarında istenmeyen sorunların başında kredi kartı borçlarını ödememek gelmektedir. Kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarının ödenmesi kredi kartı kullanıcısını yasal takipten kurtarsa da ödenmeyen borç tutarı için kredi faizi işlemeye devam edecektir. Kredi kartının;

  • Son ödeme tarihi geciktirilirse ve
  • Ödeme tarihi geçtikten sonra 15 gün içinde kredi kartı dönem borcu ya da asgari ödeme tutarı ödenmezse

Kredi kartı borcunuz ödenene kadar banka tarafından kartınız kullanıma kapatılmaktadır. Ayrıca 90 gün boyunca kredi kartı borcunuzu ödemezseniz hakkınızda banka tarafından yasal takip başlatacaktır. 90 günün sonunda banka tarafından size 7 günlük ek süre verilerek borcunuzu yapılandırmanız ya da borcunuzu ödemeniz talep edilmektedir. Bu sürenin sonunda da eğer borcunuzu ödemezseniz maaşınıza ya da evinize haciz gelmesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebeple kredi kartı borcu ödenemezse ne olur 2019 yılında da kafanızı kurcalasın istemiyorsanız en azından kredi kartınızın asgari ödeme tutarını ödeyerek yasal takipten ve icralık olmaktan kurtulabilirsiniz.

Kredi Borçları Avukatlık Olur Mu?

kredi borcu 3 ay ödenmezse

Ödenmemiş kredi borçları 90 günlük sürenin bitiminde avukatlık ve hukuk bürolarına sevk edilerek yasal takip başlatılmakta ve kredisini ödememiş yükümlünün;

  • Maaşının 1/4 üne yani %25’ine haciz işlemi uygulanması
  • Kredi sahibinin evinde bulunan temel ihtiyaç sayılmayacak malların haczedilmesi
  • Bankalarda bulunan vadeli vadesiz hesaplara e-haciz işlemi uygulanarak hesaplara erişimin engellenmesi
  • İpotekli kredilerde ipotek edilmiş taşınır veya taşınmazın %40 daha düşük fiyata satılıp kredi borcunun kapatılması

Gibi işlemler avukatlar aracılığı ile bankaların uyguladığı yöntemlerdendir. Bu sebeple borçlar yasal takibe düşmeden önce yapılandırma işlemi yapmak sizlere fayda sağlayacaktır.

Kredi borçları avukatlık olursa yasal takip işlemleri genellikle bankalar tarafından ikamet ettiğiniz ilde bulunan avukatlık ofislerine yaptırılmaktadır. Bu sebeple evinize icra takibi ya da borçlarınızla ilgili tebligat işlemi yapıldıktan sonra avukatlara başvurarak anlaşma yoluna gidebilir ve ödememiş olduğunuz kredileri eşit taksitlerle ödemeyi teklif edebilirsiniz.

Tavsiye Makale: Kredi Yasal Takip Süreci

Borçlarınızın avukata verilmiş olması size ayrıca icra masrafı ve avukatlık ücreti gibi ek masraflar çıkmasına ve borçlarınızın gecikme faizinin devam etmesine sebep olacaktır. Bankadan bankaya değişmekle birlikte yasal takibe giren borçlarınızın belli tutarı avukatlara bankalar tarafından ücret olarak ödenmekte ve bu ücret kredi çeken kimseden tahsil edilmektedir. Örneğin 10 bin TL’lik bir borcunuz yasal takibe uğradıysa en az %12’lik avukatlık ücreti olan 1200 TL sizin borcunuza eklenerek yansıtıldığından bankalarla yasal işlem başlatmadan önce borçlarınızı yapılandırma yoluna gitmenizde ciddi avantajlar bulunmaktadır.

Kredi Borçları Ödenmezse Maaşa ve Eve Haciz Gelir Mi?

Hem maaşa hem eve haciz gelir mi sorusu özellikle borcunun yasal takip altına alınma ihtimali olan kimseleri yakından ilgilendirmektedir. Bankalardan çekmiş olduğunuz kredi tutarı eğer çok yüksek ise avukatlar hem maaşınızın %25’ine haciz işlemi uygulatmakta hem de evinize icra yoluyla haciz getirtmektedir. Fakat evinize gelen haciz işleminde yalnızca kıymetli evrak, antika eşya, mücevher gibi eşyalar haczedilmekte ve gündük kullanım eşyası olan buzdolabı, çamaşır makinası, televizyon, koltuk gibi eşyalar haciz kapsamının dışında tutulmaktadır.

 

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin