Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

kredi neden onaylanmaz

Kredi neden onaylanmaz sorusu, özellikle sık sık başvuru yaparak red cevabı alan banka müşterileri tarafından soruluyor. Bir kredi başvurusunda kredi notunun dışında değerlendirmeye tabi bir çok kriter bulunuyor. Mevcut borçlar, geçmiş borçlar, ödeme alışkanlıkları ve kredi kartı limitiniz bile bu duruma etki edebiliyor. Buradan yola çıkarak kredi notu yine temel taş olarak kabul edilebiliyor. Kredi notunuz çok yüksek olarak kabul edilen seviyelerden birindeyse kuvvetle muhtemel kredi onayınız çok daha hızlı olur. Yani bu durumda üstteki kriterlerin geçersiz olduğunu, doğrudan onay verildiğini söylemek mümkün. Yine de kredi notu dışında değerlendirmeye alınan diğer kriterleri ihmal etmemeli, bunları da göz önünde bulundurmalısınız.

Kredi Neden Onaylanmaz?

Kredi başvurularının onaylanması için dikkat edilmesi gereken bir çok kriter olduğundan bahsetmiştik. Bu yazımızın ilerleyen bölümlerinde hem kredinin reddedilmesine sebep olan durumları derinlemesine inceleyecek, hem de doğru kredi başvurusunun nasıl yapıldığınız aktarmaya çalışacağız. İlk olarak doğru kredi başvurusu hakkında bilgi verelim.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

Kredi neden onaylanmaz sorusunun temel sebebi, yanlış kredi başvuruları olarak kabul edilebilir. Bankalar, sadece kredi notu değil sizlerin ödeme alışkanlıklarınızı da ele alarak işlem yaparlar. Aynı zamanda da aylık geliriniz, kredi başvurularını şekillendiren kriterlerden birisi.

Aylık gelir durumunuz, bankaların gözünde en değerli kriter olarak görünür. Yasalarla da bağlı olarak değerlendirilen bu kriter, aylık gelirinizin ödeme gücüne göre değerlendirilir. Yani ödeme gücünüzün çok üzerinde bir kredi başvurusu yaptığınızda bu sistemler tarafından kabul edilmeyecek, kredi reddedilecektir.

Daha önce çalışmadığınız, ilk kez müşterisi olacağınız bankalar kredi verme konusunda biraz daha çekimser davranabilir. Eğer kredi ihtiyacınız acil, kredi notunuz da ortalama seviyede ise daha çok çalıştığınız bankalara yönelmelisiniz. Aksi halde bu bankalar sizi tanımadığı için gelir belgesi talep edebilir. Yeni bankalarla çalışmak istiyorsanız da gelir belgesiz kredi konusunu işlediğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Şimdi sıra geldi, kredi başvurusunun onaylanmasına engel olan durumları tek tek listelemeye. Eğer bu durumlar sizin de başınıza geliyorsa, ilgili yazılarımızı da okuyarak önüne geçebilir, kredinin onaylanması için taktik edinebilirsiniz.

Düşük Kredi Notu ve Kötü Sicil

Kredi notu, kredi değerlendirmelerinde ilk bakılan kriterlerin başında geliyor. Kredi notunun düşük olması, kredi çekmeyi oldukça güç hale getiriyor. Kredi notunuzu öğrenmek için resmi internet sitesi olan Findeks.com‘u kullanabiliyorsunuz.

Tam da bu aşamada, bankalarla olan ilişkileriniz de devreye giriyor. Daha önce çalıştığınız bankalardaki ödemeleriniz, borç limitiniz göz önüne alınarak genel kapsamlı bir değerlendirme sonucu elde ediliyor. Bu değerlendirmenin tamamını da anlayacağınız üzere kredi notu oluşturuyor.

Aylık Gelir Dengesinin Yetersizliği

Aylık gelir de, aynı şekilde kredi notu kadar önemli bir kriter. Eğer aylık geliriniz, başvuru yaptığınız kredi tutarına yeterli gelmiyorsa bu aşamada daha doğru kredi başvuruları yapmanız gerektiği söylenebilir. Bunun için de kredi başvurusu nasıl yapılmalıdır isimli bölüme geçebilirsiniz. Doğru tutarlı krediye başvurabilmek için, başvuru sırasında banka çalışanı ile görüşerek en fazla ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kredinin tutarı kadar, vadesi de önemlidir. Kredi tutarı yüksek olsa bile, vadesini fazla tutarak kredinin onaylanmasını sağlayabilirsiniz. Kredi vadesi arttıkça aylık ödemeniz gereken taksit tutarı düşeceği için kredi onaylanabilir.

Yanlış ve Eksik Bilgiler ile Başvuru

Bankalara doğru bilgi vermediğiniz taktirde başvuru reddedilebilir. Bankalar, bazı durumlarda kişilerin verdiği bilgileri derinine analiz eder. Böylece bilgilerin doğru olup olmadığı da teyit edilmiş olur. Herhangi bir eksik bilgi bulunması durumunda bankacılar, eksik bilgi veya belgeyi tamamlamak için şubelere çağırabilir.

Aynı şekilde aylık gelirinizi de doğru bildirmelisiniz. Banka bunu belgelemek isteyebilir, daha sonra belgeleyemediğiniz geliriniz varsa banka bunu kabul etmeyecektir.

Kara Liste

Halk arasında kırmızı kalem olarak adlandırılan durum aslında içine girildiğinde haberdar olacağınız bir durum. Eğer kara listede olduğunuzu düşünüyorsanız kara liste sorgulama ekranımızdan yardım alabilirsiniz. Kırmızı kaleme maruz kalmış birisinin bankacılık faaliyetleri durdurulur ve kredi çekmesi de mümkün değildir.

Aynı Anda Birden Çok Başvuru

Kredi başvurusu sırasında en çok yapılan yanlışlardan birisi de üst üste yapılan başvurulardır. Bankalar bu duruma maalesef hiçte sıcak bakmıyor. Eğer bir bankadan üst üste başvuru yapıp, her red aldığınızda yeni bir başvuru yaparsanız, bunu diğer bankaların da gördüğünü unutmamalısınız. Daha sonra farklı bir bankaya yapacağınız kredi başvurunuz otomatik olarak reddedilebilir.

Kredi Başvurum Onaylanmazsa Ne Yapmalıyım?

Kredi başvurunuz onaylanmıyorsa, üst üste başvurular yapmak bu durumu değiştirmeyecektir. İlk olarak üstte verdiğimiz bilgiler doğrultusunda kredinin neden onaylanmadığını anlamaktan geçiyor. Bu aşamada ilk kontrol etmeniz gereken kriter kredi notu olmalı. Kredi notunuz düşükse yükseltme yoluna gitmelisiniz.

Kredi neden onaylanmaz sorusuna sebep olan etkileri araştırmalı, daha doğru kredi başvurularına yönelmelisiniz. Eğer krediniz halen onaylanmıyorsa, başvuru yaptığınız bankanın çalışanları ile görüşüp bu durumun sebebini öğrenebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın