Kredi Başvurusu

Finansal ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için sık sık bankalara başvuruyoruz. Türkiye’de banka kullanımı, diğer ülkelere nazaran epey yaygın bir durumda. Kredi başvurusu hakkında bir çok bilgi kirliliğinin aksine, doğru kredi başvurusu nasıl yapılır, kredi başvurusu yaparken nelere dikkat edilmelidir gibi konular hakkında bilgiler vereceğiz.

Öncelikle belirtelim ki, kredi başvurusu onaylandığı andan itibaren krediyi kullanmış olduğunuz vade kadar borçlanmış sayılacaksınız. Kredinin ilk taksidi banka çalışanı ile aranızdaki konuşmada size sorulacak ve muhtemelen 45 gün sonrası olarak belirlenecektir. Daha önce kredi başvurusu yapmadıysanız, makalemizi eksiksiz olarak takip ederek tüm soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak hangi konuda ve hangi ihtiyaç doğrultusunda kredi kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Çünkü bankalar çeşitli para ihtiyaçlarına karşılık çeşitli kredi kampanyaları ve kredi çeşitleri sunar. Örneğin araba almak istiyorsanız alacağınız araba sıfır veya ikinci el ise bankanızın taşıt kredisi kullanımı hakkında şartlarını öğrenmelisiniz. Eğer hangi krediyi kullanmak istediğinize karar verdiyseniz, diğer adıma geçebiliriz.

Kredi Çeşitleri: İhtiyaç Kredisi – Taşıt Kredisi – Konut Kredisi

Hangi Bankadan Kredi Almalıyım?

Hangi konuda kredi alacağınıza karar verdikten sonra, bu krediyi hangi bankadan kullanacağınıza karar vermelisiniz. Daha önceden çalıştığınız ve ürünlerini kullandığınız bankalar üzerinden başvuru yapmak her zaman daha avantajlı olacaktır. Sizi tanıyan ve önceki ödemelerinizi bilen bankalar daha kolay bir onay süreci uygulayacaktır. Ancak çoğu banka, kendisinden ilk kez kredi kullanacak olan müşterilerine de uygun faiz oranları ile kredi imkanı sunabiliyor. Bu sebeple güncel kredi kampanyalarını İhtiyaç Kredileri, Taşıt Kredileri ve Konut Kredileri bölümlerimizden takip edebilirsiniz.

Hangi Vade Seçenekleri İle Kredi Kullanabilirim?

Banka seçimi yaptıysak, şimdi de sıra kullanacağımız krediyi hangi vadede kaç ayda ödeyeceğimiz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kredinizin vadesini ne kadar kısa tutarsanız kredinin faiz oranı da o oranda düşüş olacaktır. Eğer aylık geliriniz yüksek ve ödeme gücünüz varsa kredi vadesini kısa tutmanızı tavsiye ederim. Ancak bu tavsiyeyi doğru anlamakta fayda var. Sırf faiz oranını düşürmek için ödeme gücünüzü aşan aylık rakamlara dikkat edin.

Bu aşamada aynı zamanda kredinin masraflarını, sigortasını ve dosya ücretlerini de öğrenmiş olacaksınız. Banka çalışanının da yardımı ile kredi için cebinizden çıkacak en net tutarı öğrenin ve elinize geçecek kredi tutarını mutlaka sorun. Kısa sürede hesap çıkartılacaktır.

Artık kredi başvurusuna engel olan bir durum söz konusu değil. Eğer faiz oranları, aylık vade ve kredi masrafları sizin için mantıklı ise başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Hayırlı olsun!


2 YORUMLAR

  1. Oldukça harika bir şekilde yorumlamışsınız çok teşekkür ederim. Kredi çekmeden önce bayağı araştırmamız gereken konular var, eğer kişisel kredi çekip hiçbir şey bilmiyorsak bu daha da büyük sıkıntı haline gelebilir bizler için. Bu makale kafamdaki soru işaretleri fazlasıyla yanıtladı. Yazan kişinin emeğine sağlık.

BU YAZIYA YORUM GÖNDER

Please enter your comment!
Please enter your name here