kosgeb ile market açmak

Market açmak, Türkiye’de sıklıkla karşılaşılan bir girişimcilik örneğidir. Ticarete atılmak isteyen birçok insan market açma fikrinin aklının bir köşesinde bulundurur. KOSGEB ile market açmak hayali kuran girişimcilere hibe kredi sağlar. Hatta marketi açtıktan sonra iş büyütmek için de KOSGEB’den destek almak mümkündür. Ancak Kosgeb ile market açmak için bazı prosedürler vardır ve bunlara riayet etmek icap eder. Bilinmelidir ki KOSGEB bir devlet kurumudur ve hibe kredinin finansmanı yine devlet tarafından karşılanır. Peki KOSGEB ile market açılır mı? KOSGEB ile market açmak için kredi alabilir miyiz? KOSGEB market kredileri ile alakalı detaylı bilgiyi yazılamızda bulabilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: KOSGEB Kredileri Nedir?

KOSGEB İle Market Açılır mı?

Hibe kredi almak için bulunulan yere en yakın İşkur veya KOSGEB birimine başvurmak gerekir. Ancak hibe kredi alabilmek için KOSGEB tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmak zorunludur. Ancak zorunlu olmasının yanında bu kurslara katılmak ve eğitim almak tamamen ücretsizdir. Unutulmamalıdır ki KOSGEB her iş projesini kabul etmek zorunda değildir. Kabul edilebilecek bir iş projesini hazırlamayı öğrenmek de ancak bu ücretsiz kurslara katılarak öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda uygulamalı girişimcilik eğitimi sonrası kişi yönelmesi gereken alanın hangisi olduğunu daha iyi kavrar ve belki de market açmanın kendisine uygun bir iş olmadığını fark eder. Yani doğru karar vermek veya verilmiş olan kararın doğru olduğunu teyit etmek açısından da bu eğitim büyük önem taşır.

Asıl sorumuza gelecek olursak, evet KOSGEB ile market açabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi market projenizin diğer projelerden sıyrılarak onaylanması için dikkat etmeniz gereken bir çok nokta var. Yazımızın devamında da projenin onaylanması için dikkat etmeniz gereken yerlere değinelim.İş Planı Projesinde Hangi Bilgiler Yer Almalıdır?

İş planı projesi, ilk olarak genel bilgileri içermelidir. Genel bilgiler işletmeyi kuracak kişinin veya kişi işletmeyi kurarken ortakları da varsa ortaklarının kimler olduğunun belirtilmesini, bununla beraber işletmenin faaliyetinin ve yaklaşık iş kurma süresinin de genel bilgiler alanında belirtilmiş olması gerekir.  

Bunun yanında projede yer alması gereken diğer unsurlar ortakların veya girişimci tek ise girişimcinin, işletmenin ve faaliyetin bilgileridir. Üretim ve yönetim planları finansal plan ile kurumdan talep edilen destek de projede yer almalıdır. Ancak tüm bu bilgilerin kelime kalabalığı söz konusu olmadan net, anlaşılır, resmi, duru bir dille yazılmış olması gerekir. Zira unutulmamalıdır ki projenin kabul edilmesi aşamasında ufak detaylar dahi önem taşır ve detaylara önem göstermek girişimci veya girişimcileri diğer projeler arasında bir adım öne çıkarır. 


BU YAZIYA YORUM GÖNDER

Please enter your comment!
Please enter your name here