kentsel dönüşüm kredisi

Kentsel dönüşüm kredisi, kentsel dönüşüm için kredi veren bankalar, kentsel dönüşümdeki eve kredi veren bankalar hakkındaki bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Kentsel dönüşüm, 6306 numaralı yasa ile riskli binaların yıkılarak yerine yenilerinin yapılmasını, böylelikle de olabilecek kayıpların önüne geçmek ve riski azaltmak için faaliyete geçirilen bir uygulamadır. Durum böyle olunca da bireyler, kentsel dönüşümdeki evlerine kredi kullanıp kullanamayacağı konusunda bir çok yere başvuru yapma gereği duyuyor. Peki kentsel dönüşüm için kredi nasıl alınır? Kentsel dönüşüm kredisi başvurusu 2019.

Tavsiye Bağlantı: Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm kapsamında giderlerin karşılanması adına kredi almak devletin sunduğu destekler sayesinde artık daha kolay. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sayesinde bu krediler uygun faizlerle verilecek. Bu sayede hedeflenen daha çok evin kentsel dönüşüme sokulması ve riskli binaların yıkılarak yerine yenilerinin yapılması olarak da gösterilebilir.Devlet destekleri ile beraber de bir çok kampanya ve uygun faiz oranları sunan bankalar, müşterilerine en uygun konut kredisini kullandırabilmek için adeta yarışıyor. Eğer siz de kentsel dönüşüm kredisi kullanmak istiyorsanız yazımızın devamından başvuru yapabilirsiniz. Dilerseniz bu kredilerin hangi bankalar aracılığı ile hangi şartlarda kullanılabileceğine birlikte bakalım.

Kentsel Dönüşüm Nedir?

kentsel dönüşüm kredisi

6306 Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi kanunu kapsamıyla uygulamaya geçilen bu proje ile, Kentsel dönüşüm kredisi 2019 İş Bankası, Şekerbank, Halk Bankası, Akbank, Denizbank bankaları tarafından riskli binaların yıkılarak, yerine sağlıklı binaların konulması için veriliyor. Türkiye’nin tamamını kapsayan bu kampanyadan faydalanabilmek için ise riskli alanlarda en az 1 yıl boyunca oturulmuş olması gibi bazı şartlar koşuluyor. Yine bu yasa ve kapsamları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız ilgili bakanlıkların resmi internet sitelerinden de bilgi alabilirsiniz.

DenizBank Kentsel Dönüşüm Kampanyası 2019

kentsel dönüşüm kredisi

Kentsel dönüşüm kredisi Denizbank aracılığı ile kullanmak isteyen kişiler aşağıdaki süreci takip ederek süreç hakkında bilgi edinebilirler. Eğer daha öncesinden DenizBank ile çalışıyorsanız kredinin daha hızlı ve kolay onaylanacağını da söyleyebiliriz.

Tavsiye Makale: İskansız Eve Kredi Veren Bankalar

 1. Risk tespit raporu için başvuru yapılır.
 2. Rapor sonucu baz alınarak, binanın riskli bulunması halinde 2/3 oranında dönüşüm yapılması kararlaştırılır.
 3. Yüklenici firmanın hangi firma olduğuna karar verilerek bu firma ile sözleşme imzalanır.
 4. Kredi için Deniz Bank’a başvuruda bulunur.
 5. Kredi başvurusu bakanlığa gönderilir.
 6. İnşaat süreci başlatılır.
 7. İnşaatın bitirilmesi ve tapuların teslimi ile süreç tamamlanmış olur.

Bu krediyi kullandığınız takdirde 24 aya kadar ödemesiz dönemden faydalanabilir, inşaat tamamlanma garantisi alabilir, riskli yapı tespit raporunu indirimli olarak temin edebilirsiniz. Bu gibi kampanyalar, genelde devlet desteği ve teşvik olarak sunulduğu için, normal konut kredilerinde değil, yalnızca kentsel dönüşüm için kullanılan kredilerde geçerlidir.

Ziraat Bankası Kentsel Dönüşüm Kredisi Kullanmak

Kentsel dönüşüm kredisi Ziraat Bankası ile kullanmak isteyen kişiler, riskli binalarda en az  1 sene oturmuş olma veya riskli alanlarda gayrimenkulü bulunma şartı ile bu kredi fırsatından faydalanabilirler. Bu kredinin özellikleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Bu kredi, müşterilerine konut kredilerinde yıllık yüzde 4, iş yerlerinde yüzde 3 destek sağlıyor.
 • Konut kredilerinde vade oranı 120, iş yeri kredilerinde vade oranı 84 aydır.
 • Bu kredi ile konutların yenilenmesi ile değer kazanması amaçlanmıştır.

Ziraat Bankası bu kredi başvurusu sırasında ek bilgi ve belgeler talep edebilir. Bu sebeple şartları yerine getirdiğinize emin olmalı ve başvuruyu bu doğrultuda yapmalısınız.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplama 2019

Bu kredi desteği yasalar ile belirlendiği için izlenmesi gereken adımlar bütün bankalar için aynıdır. Devlet destekleri sayesinde anlaşmalı tüm bankalardan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Daha önce müşterisi olduğunuz bankaları tercih etmeniz kredinin hızlı onaylanması için yardımcı olacaktır. Aşağıda yer alan kentsel dönüşüm kredisi hesaplama tablosundan faydalanarak ücretler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 • Her birey her bir konut için 100 bin TL olmak üzere en fazla 500 bin TL değerinde kısım için bu destekten faydalanabilir.
 • Yeni yapılacak olan binanın özelliklerine göre değişmekle birlikte ortalama olarak 120 ay vade için yaklaşık yüzde 4 faiz indirimi verilir.
Kentsel Dönüşüm için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Aşağıda yer alan belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması başvuru için zorunludur. Bu belgelerin tamamlanması durumunda kredi başvurusu için herhangi bir engeliniz kalmayacaktır. Daha önce çalışmış olduğunuz bankalara başvuruda bulunurken bazı belgeler istenmeyebilir. Bu belgeler ise;

Tavsiye Makale: Peşinatsız Konut Kredisi 2019

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Gelir gösteren belge,
 • Gayrimenkule ait tapu,
 • Riskli bina tespit raporu inceleme formu.
Halk Bankası’ndan Kentsel Dönüşüm Kredisi Kullanmak

kentsel dönüşüm kredisi

Afet ve risk altındaki evlerin dönüştürülmesi amacı ile kredi veren bankaların arasında Halkbank da var. Peki, kentsel dönüşüm kredisi hesaplama Halkbank Bankası için nasıl yapılır? 1 ile 120 vade arası kullanılacak olan kredilerde, yüzde 0,89 müşteri oranı, yüzde 0,33 devlet destek oranı ile toplamda yüzde 1,22 faiz oranı uygulanır ve tahsis ücreti ödemezsiniz.

Ödemelere örnek verecek olursak, bu bankadan en a 1 ay en çok 120 ay vade ile, minimum 10 bin, maksimum 1.000.000 TL tutarında kredi çekebilirsiniz. Bu krediden faydalanmak için size en yakın Halk Bankası şubesine gitmeniz yeterli. Konu hakkında diğer sorularınız için 0850 222 0 4 00 numaralı hatla iletişime geçebilirsiniz.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin