Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar (Anında Hesapta)

Kentsel Dönüşüm Kredisi

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar, herkes tarafından merak edildiği gibi; kentsel dönüşüm için başvuru yapılan eve konut kredisi çıkar mı gibi sorular da yine merak edilenler arasında yerini almış durumda. Bildiğiniz üzere özellikle 2020 yılında da devam eden kentsel dönüşüm işlemleri için bankalardan kredi çekmek isteyen birçok vatandaş mevcut. Kentsel dönüşüm projeleri için maliyetleri karşılayamayan veya bu maliyetleri anında temin edemeyen kişiler, bankalardan konut veya ihtiyaç kredisi çekerek bunun önüne geçmeye çalışıyor. Biz de bu yazımızda sizlere kentsel dönüşüm için kredi çekme konusunda bilgiler vereceğiz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Devletin de desteği ile birçok ilimizde kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandırılmış durumda. Hal böyle olunca da tüm vatandaşların merak ettiği ortak konulardan birisi kentsel dönüşüm yapmak için bankalardan kredi çekilip çekilemeyeceği durumu geliyor. Masrafların karşılanması, proje çizimi ve diğer giderlerin karşılanması günümüz ekonomisinde düşük ve orta gelirli aileler için mümkün olmadığından, bankalara başvuru yapmak daha mantıklı geliyor.

Kentsel dönüşüm kapsamında giderlerin karşılanması adına kredi almak devletin sunduğu destekler sayesinde artık daha kolay. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sayesinde bu krediler uygun faizlerle verilecek. Bu sayede hedeflenen daha çok evin kentsel dönüşüme sokulması ve riskli binaların yıkılarak yerine yenilerinin yapılması olarak da gösterilebilir.

Devlet destekleri ile beraber de bir çok kampanya ve uygun faiz oranları sunan bankalar, müşterilerine en uygun konut kredisini kullandırabilmek için adeta yarışıyor. Eğer siz de kentsel dönüşüm kredisi kullanmak istiyorsanız yazımızın devamından başvuru yapabilirsiniz. Dilerseniz bu kredilerin hangi bankalardan, hangi şartlarda kullanılabileceğine birlikte bakalım.

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm, 6306 Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi kanunu kapsamında uygulamaya alınan hizmetlerden biri. Genel olarak baktığımızda mevcutta risk taşıyan binaların yıkılarak yerine yenilerinin yapılmasını içeren birçok madde var. Durum böyle olunca hem devlet desteklerinden yararlanmak, hem de evini yenilemek isteyen kişiler tarafından yoğun olarak tercih ediliyor. Türkiye’nin tamamını kapsayan bu kampanyadan faydalanabilmek için ise riskli alanlarda en az 1 yıl boyunca oturulmuş olması gibi bazı şartlar koşuluyor.

Yine bu yasa ve kapsamları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız ilgili bakanlıkların resmi internet sitelerinden de bilgi alabilirsiniz.

DenizBank Kentsel Dönüşüm Kredisi Kampanyası

Kentsel dönüşüm için kredi çekmek istiyorsanız, tercihlerinizden biri DenizBank olabilir. Bu banka, Türkiye’de uzun yıllardır hizmet vermesiyle birlikte kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar arasında üst sıralarda yer alıyor. Bankanın şartları ise şöyle;

DenizBank Kentsel Dönüşüm Kredi Başvurusu Şartları

 1. Risk tespit raporu için başvuru yapılır.
 2. Rapor sonucu baz alınarak, binanın riskli bulunması halinde 2/3 oranında dönüşüm yapılması kararlaştırılır.
 3. Yüklenici firmanın hangi firma olduğuna karar verilerek bu firma ile sözleşme imzalanır.
 4. Kredi için Deniz Bank’a başvuruda bulunur.
 5. Kredi başvurusu bakanlığa gönderilir.
 6. İnşaat süreci başlatılır.
 7. İnşaatın bitirilmesi ve tapuların teslimi ile süreç tamamlanmış olur.

Aynı zamanda bu kredi ile 24 ay ödemesiz dönemden de faydalanabiliyorsunuz. Bir nevi kredi erteleme gibi düşünebileceğiniz bu sistem, aslında çok mantıklı olmakla birlikte ödeme imkanı düşük olan kişiler tarafından tam anlamıyla harika bir kampanya olarak nitelendiriliyor.

Not: 24 ay ödemesiz dönem sadece kentsel dönüşüm kredilerinde geçerlidir.

Ziraat Bankası Kentsel Dönüşüm Kredisi

Kentsel dönüşüm kredisi Ziraat Bankası ile kullanmak isteyen kişiler, riskli binalarda en az  1 sene oturmuş olma veya riskli alanlarda gayrimenkulü bulunma şartı ile bu kredi fırsatından faydalanabilirler. Bu kredinin özellikleri ve şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Bu kredi; konut kredilerinde yıllık yüzde 4, iş yerlerinde yüzde 3 destek sağlıyor.
 • Konut kredilerinde vade oranı 120, iş yeri kredilerinde vade oranı 84 aydır.
 • Bu kredi ile konutların yenilenmesi ile değer kazanması amaçlanmıştır.

Ziraat Bankası, bu gibi kredi başvurularında ek belge talep edebilir. Bunun için başvuru sırasında yanınızda kimliğiniz de bulunmalıdır. Özel bir kredi tipi olduğu için internet veya müşteri hizmetlerinden başvuru kabul edilmez, sadece şubelerden yapılabilir.

HalkBank’dan Kentsel Dönüşüm Kredisi Kullanmak

Afet ve risk altındaki evlerin dönüştürülmesi amacı ile kredi veren bankaların arasında Halkbank da var. Peki, kentsel dönüşüm kredisi hesaplama Halkbank Bankası için nasıl yapılır? 1 ile 120 vade arası kullanılacak olan kredilerde, yüzde 0,89 müşteri oranı, yüzde 0,33 devlet destek oranı ile toplamda yüzde 1,22 faiz oranı uygulanır ve tahsis ücreti ödemezsiniz.

Ödemelere örnek verecek olursak, bu bankadan en a 1 ay en çok 120 ay vade ile, minimum 10 bin, maksimum 1.000.000 TL tutarında kredi çekebilirsiniz. Bu krediden faydalanmak için size en yakın Halk Bankası şubesine gitmeniz yeterli. Konu hakkında diğer sorularınız için 0850 222 0 400 numaralı çağrı merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplama

kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar

Bu kredi desteği yasalar ile belirlendiği için izlenmesi gereken adımlar bütün bankalar için aynıdır. Devlet destekleri sayesinde anlaşmalı tüm bankalardan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Daha önce müşterisi olduğunuz bankaları tercih etmeniz kredinin hızlı onaylanması için yardımcı olacaktır. Aşağıda yer alan kentsel dönüşüm kredisi hesaplama tablosundan faydalanarak ücretler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 • Her birey her bir konut için 100 bin TL olmak üzere en fazla 500 bin TL değerinde kısım için bu destekten faydalanabilir.
 • Yeni yapılacak olan binanın özelliklerine göre değişmekle birlikte ortalama olarak 120 ay vade için yaklaşık yüzde 4 faiz indirimi verilir.

Kentsel Dönüşüm için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Aşağıda yer alan belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması başvuru için zorunludur. Bu belgelerin tamamlanması durumunda kredi başvurusu için herhangi bir engeliniz kalmayacaktır. Daha önce çalışmış olduğunuz bankalara başvuruda bulunurken bazı belgeler istenmeyebilir. Başvurular tüm bankaların şubelerinden yapılabilir.

Başvuru sırasında talep edilen belgeler;

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın