Kendi Evime Konut Kredisi Çekebilir Miyim?

Kendi evime konut kredisi çekebilir miyim?

Kendi evime konut kredisi çekebilir miyim? Bu soru, ev sahibi olmak isteyen kişiler tarafından sıkça soruluyor. Fakat durumun ilginçliği de tam olarak burada başlıyor. Zaten evi olan bir kişi, neden tekrar kendi evine kredi çekmek istiyor diyebilirsiniz. Borç yükünden dolayı veya acil nakit ihtiyaçlarından dolayı bazı vatandaşlar, tapusu kendi üzerine olan ev için konut kredisi çekerek bu kredinin kendilerine aktarılmasını talep edebiliyor. Yasal olarak bu durum kesinlikle mümkün değildir. Konut kredileri, yalnızca yeni ev satın alırken uygulanan bir kredi türüdür ve tapusu sizin üzerinize olamaz. Elbette tüm kapılar kapanmış değil. Yine de kendi evinizi bankaya ipotek göstererek “İpotekli İhtiyaç Kredisi” çekebiliyorsunuz. Bunun detaylarını yazımızın devamında vereceğiz.

Kendi Evime Konut Kredisi Çekebilir Miyim?

Bu sorunun cevabı net olarak “Hayır”. Bir kişi, tapusu kendi üzerine olan bir ev için yeniden konut kredisine başvuru yapamaz. Konut kredileri, belli başlı standartlar yerine getirildiği zaman sağlanan kredi türlerinden biri. Bu standartların başında da yeni konut satın alımında kredi tipine başvuru yapılıyor olması gelir. Yani bir evin tapusu sizin üzerinizeyse, bu ev için bir konut kredisi başvurusu yapamazsınız.

Bu tip durumlara başvurmak isteyen kişiler, genelde nakit ihtiyacı olan ve zaten kendine ait olan ev için tekrar bir konut kredisi çekerek nakit ihtiyacını karşılamak isteyen kişilerdir. Eğer siz de nakit ihtiyacınız için konut kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız, bunun yerine ipotekli ihtiyaç kredilerine başvuru yapabilirsiniz.

Bu kredi türünün adı konut kredisi olarak geçmese de, evinizi bankaya ipotek olarak göstermeniz gereken ve maksimum 48 ay vade ile kullanabileceğiniz bir ihtiyaç kredisi türüdür. Elbette ihtiyaç kredisi çekiyorsam, neden ipotek göstermem gerekiyor diyebilirsiniz. Eğer bankalar normal yaptığınız başvurulara onay vermiyorsa, evinizi ipotek göstereceğinizi söyleyerek kredinin onaylanmasını sağlayabilirsiniz.

Yakın Akrabalar Arasındaki Konut Alışverişlerinde de Konut Kredisi Kullanılamaz

Bir üstte de belirttiğimiz gibi, konut kredisi çekmek için bazı standartlar bulunuyor. Bu standartlar yerine getirilmediğinde kredi başvurusu olumsuz sonuçlanıyor. Bazı standartlar var ki, konut kredisine başvuru yapmanıza bile engel olabiliyor.

Yasalara göre, yakın akrabalar arasında yapılacak olak konu alışverişinde, bankalar bu satışa konut kredisi vermiyor. Bu durumun usulsüz kullanılabileceği şüphesi ve aslında bu satışın sahte olabileceği durumu göz önüne alınarak bu durum mümkün kılınmamıştır.

Yakın akrabalar arasında yapılan satışlarda kredi çekilmemesinin sebepleri;

  • Sahte veya anlaşmalı satışların önüne geçmek,
  • Bu satışlardan doğacak ödeme problemlerinin önüne geçmek,
  • Bankanın zarara uğrama riskini en aza düşürmek,
  • Konut kredisinde vergi olmadığı için vergi kaybını önlemek.

Kendi Evime Konut Kredisi Çekebilir Miyim?

Eve ipotekli kredi çekmek istiyorum diyorsanız, bu kendi evime konut kredisi çekebilir miyim sorusundan çok daha mantıklı olacaktır. Konut kredileri yalnızca yeni ev satın alırken geçerli olduğu için, tapusu sizin üzerinize olan ve herhangi bir ipotek durumu olmayan tüm evleriniz ile ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi

ipotekli ihtiyaç kredisi çekmek istiyorum

Kendi evinize konut kredisi çekemediğiniz için, tercih edebileceğiniz bir diğer kredi türü ihtiyaç kredisi olabilir. Eğer kredileriniz onaylanmadığı için kendi evinize kredi çekmek istiyorsanız, yine ihtiyaç kredisine başvurup kendi evinizi ipotek göstererek de bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Kendi evinizi ipotek göstererek ihtiyaç kredisine başvurmak için, ilk olarak banka çalışanları ile görüşmeli ve evinizin uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Evin uygun olup olmadığı konusunda da bir çok kriter bulunuyor. Evin değeri, eksper raporu gibi bir çok süreçten geçerek evi ipotek alıp almayacakları da ortaya çıkmış oluyor.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Alma Şartları Nelerdir? 

  • Tapusu size ait olan bir ev sahibi olmak,
  • Evin üzerinde herhangi bir ipotek bulunmaması,
  • Evin satışa uygun olması,
  • Tapu üzerinde şerh veya satılamaz durumunun olmaması,
  • Eksper raporundan geçebilmesi.
  • Ekspertiz evin yüzde kaçına kredi verir?

İpotek karşılığında ihtiyaç kredisi çekebilmek için aranan kriterlerin başında geliyor. Başvuru yapacağınız bankanın da ilave şartlar sunma ihtimali yüksek. Bu sebeple kredi başvurusu yaparken bu şartları detaylı olarak öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın