Kefil Olduğum Kişi Ölürse Borç Ne Olur?

Kefil olunan kişi ölürse ne olur

Kefil olunan kişi ölürse ne olur veya “kefil olduğum kişi öldü, borç kime kalır” gibi sorular sık sık merak ettiğimiz konuların başında geliyor. Bir kişi, bankadan kredi çekebilmek için sizden borca kefil olmanızı istemiş olabilir. Bu durumda, borç üzerinde 2. sorumluluk sahibi olan kişinin siz olduğunuzu mutlaka bilmelisiniz. Yani bu demek oluyor ki, borç ödenmediği durumlarda bankaların tahsil edebileceği ikinci borçlu kefiller görünüyor.

Bu durum sadece bankalar için değil, kefil olduğunuz diğer kurum borçları için de geçerlidir. Kefillik, tam anlamıyla bir sorumluluk olduğundan bu şekilde değerlendirilmelidir. Yani kefillik durumu, borç ödenmediği taktirde tamamının sizin tarafınızdan üstlenileceğini bildiren işlemlerden biridir. Peki kefil olunan kişi ölürse ne olur?

Kefil Olduğum Kişi Vefat Etti, Borç Ne Olur?

Bir banka veya farklı kurumlardaki borçlar için kefillik durumunuz bulunuyor olabilir. Normal şartlarda değerlendirdiğimizde, bir kişi vefat ettiğinde kredi borcu sigorta şirketleri tarafından ödeniyor. Elbette bu durumun geçerli olması için, kredi çekerken de sigorta yaptırılmış olması şart. Eğer sigorta yaptırıldıysa, borç sigorta şirketleri tarafından karşılanacağı için bu durumda kefilin herhangi bir sorumluluk altında kalmasına da gerek kalmıyor.

Ancak kredi borcunda bir sigorta bulunmuyorsa ve kefil olduğunuz kişi vefat ederse, borcun tahsilatı için bankanın ilk ulaşacağı kişiler kefiller oluyor. Bunun haricinde kredi üzerinde herhangi bir kefil olmasa bile, sigorta olmayan kredi borçları mirasçılara devrebilebiliyor. Yani kişinin sadece mal varlığı değil, borçları da mirastan sayılıyor.

Kefil Olacağım Kişinin Borcu Bana Kalır Mı?

Bir kişinin banka borcuna kefil olmadan önce iyice düşünmeniz gerekiyor. Çünkü sadece vefat durumunda değil, sağlığında da kredi borcunu ödemez ve icra takibine sebep olursa; kişinin üzerinde borcu tahsil edebilecek bir mal varlığı bulunmadığı taktirde borç kefillerden tahsil edilebiliyor. Yani asıl borçludan borç tahsil edilemezse, ikinci adres kefiller.

Eğer bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, kefil olacağınız kişinin durumunu gözden geçirmeniz gerekiyor. Zira yapacağı olumsuz ödemeler, ileride sizin de bankalarda yapacağınız işlemlere olumsuz yönde etki edebilir.

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

En sık karşılaştığımız durumlardan birisi de kefil olunan kişinin vefat etmesi durumudur. Bu durumda, kredi çekerken bankanın sunmuş olduğu sigorta tekliflerinden faydalanmış olmak oldukça önemli. Bunun için de kredi çekerken sigorta tekliflerini kabul etmek büyük önem taşıyor. Bu sayede, vefat gibi durumlarda kredi borcu sigorta tarafından karşılanıyor.

Yani kısaca belirtmek gerekirse, kefil olunan kişi ölürse ne olur sorusunun cevabı sigorta durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Eğer sigorta bulunuyorsa, borç sigorta şirketi tarafından karşılanacağı için kefil herhangi bir sorumluluğun altına girmeden bu durumdan kurtulabiliyor. Eğer sigorta olmazsa da, borcun tamamı (ödenmeyen kısım için) kefil tarafından karşılanmak zorunda kalıyor. Hayat sigortasının hangi koşullarda ödeme yaptığını da bankanızı veya sigorta şirketini arayarak detaylı öğrenebilirsiniz.

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur, Borç İçin İcra Gelir Mi?

Evet, kefilin bu aşamadaki sorumluluğu oldukça büyüktür. Ortada bir borç varsa ve asıl borçlu vefat etmişse, bankanın veya alacaklı kişinin ilk başvuracağı yer kefil olacaktır. Kefilden borcu tahsil edemiyorsa, avukatlar aracılığı ile icra yoluna da başvurabilir. Bu durumda yapacak pek birşey kalmıyor.

Kefil olunan kişi ölürse ne olur sorusunun en net cevabı bu olabilir. Çünkü kefilin, borç üzerindeki sorumluluğu oldukça fazladır. Bu sebeple kefil olmadan önce iki kez düşünmelisiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın