Kefil olunan kişi ölürse ne olur

Kefil olunan kişi ölürse ne olur, kefil olduğum kişi ölürse ne olur, kefil olunan kişinin ölmesi durumunda kredi borcuna ne olur? Bankalar, bazı durumlarda sicilin yetersiz kalması halinde kredi kullanacak kişilerden kefil isteyebiliyor. Kefillik ise herkesin tercih etmeyeceği bazı yöntemlerin başında geleceği için, kredilerimize kefil olacak kişiler genelde yakın arkadaşlar veya akrabalar olabiliyor. Kefilliğin ise çok ama çok büyük bir sorumluluk olduğunu unutmamak gerekiyor. Zira kefillik, o borç ödenmezse borcun tamamının size ait olduğunu belirten bir işlem olarak kabul ediliyor. Peki kefil olduğunuz kişi öldüğü zaman ne olur? Kefil olunan kişi ölürse ne olur?

Kefil Olacağım Kişinin Borcu Bana Kalır Mı?

Kefil olacağınız kişi, tamamen tanıdığınız bir kişi olmalı. Eğer kefil olduğunuz kişi, ilerleyen dönemlerde bu borcu ödemezse, borcun tüm sorumluluğunun size ait olacağını unutmamanız gerekiyor. Kefil olmak demek, o borcun borçludan sonra sizin sırtınıza yük olarak bindirilmesi anlamını da taşır. Eğer kefil olduğunu kişi borcu ödemezse borcun ödenmesi için tarafınıza avukatlardan tebligat gelebileceğini unutmayın!

Tavsiye Makale: Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

Kefil olan kişilerin yaşamış olduğu en büyük sorunlardan birisi de, kefil olunan kişinin hayatının sona ermesidir. Eğer kefil olduğunuz kişi ölmüşse, sizde doğal olarak kefil olunan borcun ne olacağını ve yasal takip sürecinin nasıl işleyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Kefil olduğunuz kişinin, kredi kullanırken hayat sigortası yaptırıp yaptırmamış olması bu durumlarda değişiklik gösterebileceği için, öncelikle kefil olduğunuz kişinin banka tarafından yapılmış bir hayat sigortası olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor.

Kredi kullanırken önemsemediğimiz, hatta ödemekten kaçındığımız hayat sigortaları bu gibi durumlarda çok ama çok büyük önem arz etmektedir. Hatta kredi kullanırken sigortasız, sigortası olmayan kredilerin sunulmasını isteyenlerin çok büyük hata yaptığını söylemekte fayda var. Eğer kredi kullanırken hayat sigortası yaptırmaz ve poliçenizi almazsanız, vefat durumlarında bazı problemler ile karşılaşabilirsiniz. Eğer kredi için hayat sigortası yaptırılmamışsa ve kredi borcu üzerinde kefil varsa borç kefillerden, kefil yoksa vefat eden kişinin mirasçılarından tahsil edilir. Eğer hayat sigortası bulunuyorsa, borç buradan karşılanmaktadır.

Hayat sigortasının olmadığı kredilerde kefil iseniz, kişinin vefat etmesi durumunda kredi borcunun sizden tahsil edilmek için işlemlerin başlayacağını unutmamanız gerekiyor. Bu sebeple kefil olurken, kredinin tüm detaylarını öğrenmeli, hayat sigortası yaptırmadan kredi kullanmamalı ve kefil olmamalısınız.


BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin