Katılım Bankası Nedir?

Katılım Bankası Nedir

Katılım Bankası, faizsizlik ve sıfır faizli kredi ilkelerine bağlı kalarak, müşterilerin faiz ödemeden kredi ve tüm bankacılık ürünlerine kullanabilmelerine yönelik kurulmuş olan banka modelidir. Katılım Bankaları, diğer bankalar ile aynı çalışma mantığına sahip olsa da bu bankalarda faiz durumu yoktur ve temel ilke faiz olmamasıdır. Halk arasında daha çok helal bankacılık olarak da nitelendirilen Katılım Bankaları, faizsiz kredi kullanmak isteyen müşterilerin ilgi odağı olmuş durumda. Türkiyede de bir çok katılım bankası bulunmakta ve kar katılım bayı modeli ile çalışmaktadır. Bu durumlara yönelik işlemler yapan ve faizsiz kredi veren bankalardır. Daha detaylı olarak Katılım Bankası Nedir?

Katılım Bankası Nedir?

Mevcut bankaların isimlerine Katılım sözcüğü eklenerek hizmet veren bankalar, dini ölçülerimize dikkat eden tüm bireyler tarafından sıkça tercih edilen bir banka türüdür. Adı ile beraber, isminden de anlaşılacağı üzere kâr ve zarar sistemine katılma prensibi içerir. Bu bankalar, birikim bireylerinden topladıkları fonları, faizsiz kredi şartları ile beraber ticaret ve sanayide değerlendirerek, ortaya çıkan kar ve zarar durumunu bölüşmeye dayanır. Katılım payı ve katkı payı durumu da buradan gelir.

Katılım Bankası, faiz olmadan müşterilerine hizmet verme prensibini ilke edinerek çalışan, bu ilkere dayanarak her türlü bankacılık faaliyetini aynı diğer bankalar gibi gerçekleştirebilen bankalardır. Kar ve zarar politikasına göre katılım payı üzerinden müşterilere fon oluşturan ve ortaklık yapısı biçiminde çalışan bankalardır. Faizsiz bankacılık olarak ve helal bankacılık olarak da nitelendirilen bankalar arasında yer almaktadır.

Katılım Bankacılığı Kredi Modelleri

En büyük hizmetlerinden olan Faizsiz Kredileri, kâr ve zarar prensibine bakılarak müşterilerine sunar. Müşteriler arasında helal bankacılık olarak nitelendirildiği için özellikle de dini hassasiyeti yüksek olan kişiler her türlü faiz durumundan uzak durmak için katılım bankalarını tercih etmektedir. Türkiyede de bir çok katılım bankası bulunmaktadır.

Katılım Bankası en temel şartı olan ‘Faizsiz Kredi’ esas alınarak katılımcılarına kar-zarar esasına göre gelir sağlamayı hedefler. Kredi çekmek isteyenlere direkt olarak anaparayı ödemek yerine, leasing diyerek vurguladığımız müşterinin ihtiyaç duyduğu malı satıcıdan peşin alıp kendisine vadeli satmak, kiralamak veya iş sahibiyle proje bazında ortaklık oluşturmaktır. Esas itibariyle faiz, ödünç verilen paranın vade sebebiyle miktarı önceden belirlenmiş sabit bir fazlalıkla geri ödenmesinin prensip olarak belirlenmesinden doğar. Klasik bankalar tasarruf sahiplerinden başta belirlenen faiz oranı karşılığında para toplamaktadır. Katılım bankalarında ise toplanan fon sahiplerine belli bir gelir taahhüdünde bulunulmadığı gibi yatırılan anaparanın garantisi bile yoktur.

Tavsiye Bağlantı: Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Türkiyedeki Katılım Bankaları Hangileridir?

Faizsiz bankacılık olarak hizmet veren, faizsizlik ilkesine dayanarak hizmet veren bir çok katılım bankası bulunmaktadır. Katılım bankacılığı sistemine uzak olsanız da, mutlaka bu bankaların adını da daha önce duymuşsunuzdur.

Eylül 2016 yılı itibariyle Türkiyede aktif olarak hizmet veren 52 banka bulunmaktadır. Bunların 3’ü devlet, 10’u özel, 21’i yabancı, 13’ü kalkınma ve yatırım bankası, 5’i faizsiz katılım bankasıdır. Türkiyedeki katılım bankaları ise şunlardır;

 • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
  (Ortakları: %54,06 Albaraka Bankacılık Grubu,
  %7,84 İslam Kalkınma Bankası, %24,84 Halka Açık)
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.
  (Ortakları: %62,24 Kuwait Finance House KSC,
  %18,72 T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü,
  %9 İslam Kalkınma Bankası,
  %9 Kuveyt Sosyal Güvenlik Kamu Kuruluşu,
  %1,04 Diğer Ortaklar)
 • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.
  (Ortakları: %67,03 The National Commercial Bank,
  %10,57 Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.,
  %22,40 Diğer Ortaklar)
 • Ziraat Katılım Bankası A.Ş.
 • Vakıf Katılım Bankası A.Ş.

Katılım Bankası Kar Payı Nedir?

Katılım Bankaları, faiz yerine kar payı şeklinde çalışır ve ticaret yaparak müşterilerinin paralarını katlar. Faiz oranı yerine arada dağlar kadar fark olan kar payı üzerinden çalışmalar yaparak, dini hassasiyeti olan müşterilerinin rahatlıkla bankacılık ürünlerini kullanmasını sağlar. Peki kar payı ve faiz oranı arasındaki farklar neler?

 • Vade sonunda belli olur. Vadeden bir önceki gün bile kesinleşmiş tutar belli olmamaktadır.
 • Müşteriye ödenecek kâr payı, havuzda toplanan fonların kullandırılması sonucunda doğan kârdan ödenir.
 • Müşteriye ödenen kâr payı ile fon kullanan müşteriden alınan kâr arasında bire bir ilişki vardır. Finansmandan alınan kâr payı ile tasarruf sahiplerine ödenen kâr payı arasında tam bir paralellik vardır.
 • Makas sabittir. Açılıp kapanmaz.
 • Müşteriye ödenecek kâr payı, bankanın kullandırdığı fonlardan sağladığı kâra bağlıdır. Banka az kâr ederse müşteri de az kâr payı alır.
 • Çok kâr etmesi durumunda müşteri bundan yararlanıp çok kâr payı alır. Zarar ederse, müşteri zarara katlanmak zorundadır.
 • Kâr payı, nakdi bir kredinin karşılığı olmayıp mutlaka bir mal veya hizmet alım-satımı veya ortaklık neticesinde ortaya çıkar.

Bu makale TBB.org.tr ve Wikipedia yardımıyla oluşturulmuştur.

Kaynak: https://www.tbb.org.tr/tr

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın