Kara Listeden Nasıl Çıkılır

Kara listeden nasıl çıkılır, kara listeden çıkmak için ne yapmalıyım, banka kara listeden nasıl çıkılır ve bankanın kara listesinden nasıl kurtulabilirim gibi sorularınıza makalemizin devamında yanıt arayacağız. Günümüzde çoğu insan bankalar ile bir çalışma içerisinde olmuştur. Bankalar bu sebeple hayatımızın belirli bir parçası diyebiliriz. Gerek para transferlerinde, gerek ödemelerde, gerekse de acil nakit ihtiyaçlarımız için ilk devreye giren kuruluş bankalar oluyor. Ancak nakit ihtiyaçları için kullandığınız kredilerin geri ödemesinde problem yaşamış ve avukatlık olmuşsanız bankalar sizi kara listeye almış olabilir. Halk arasında bu durum kırmızı çizgi, kırmızı kalem olarak da adlandırılabiliyor. Peki kara listeden nasıl çıkılır? Kara listeden çıkmak için ne yapmak gereklidir?

Kara Liste Nedir?

Öncelikle kara listenin ne olduğunu açıklayalım. Kara liste, kesinlikle bir banka tabiri değildir. Kara liste kelimesi, halk tarafından kullanılarak yaygınlaşmış ve kredi sicilinin yerini almıştır. Genellikle bankalar da bu kelimeyi kullansa da aslında bunun özü Kredi Sicili olarak adlandırılır. Kredi siciliniz bozuksa, kredi kullanamaz, banka ürünlerinden faydalanamazsınız. Kara liste gibi bir isim verilmesinin sebebi de tamamen bununla alakalıdır. Kredi sicili Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulur ve her kişinin ayrı bir kredi notu vardır. Bu kredi notu herkesin ödeme alışkanlığına bağlı olarak değişiklik gösterir.Tavsiye Makale: Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Ancak belirtmekte fayda var ki, her sicili bozuk olan kişi kara listede gibi bir tabir kullanmak tamamen yanlış olacaktır. Eğer ödemelerinizde düzensizlik yaşıyorsanız ancak çok geciktirmeden geçte olsa ödeme yapıyorsanız bu sizin kara listeye gireceğiniz anlamını taşımıyor. Eğer kredi veya kredi kartınızı uzun süre ödemez ve banka tarafından yasal takip başlatılırsa bu durum daha kötü. Yasal takip başladığı andan itibaren artık kara listede olduğunuzu söylemek, banka sicilinizin tamamen bozulduğunu söylemek doğru olabilir. Bankalar daha sonrasında ortak ekranlarından bu durumu göreceği için, yalnızca sorun yaşadığınız banka değil, tüm bankalarda aynı problemi yaşamanız da muhtemel.

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Kara listeden nasıl çıkacağınıza gelmeden önce, kara listede olup olmadığınızı kontrol etmekte fayda var. Zaten eğer bankalar ile problem yaşamış ve yasal takibiniz başlamış ise kara listede olacağınızı söylemiştik. Eğer bu durumdan haberdar olmuşsanız ve avukatlar sizinle iletişime geçmişse mantık yürüterek kara listede olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bu durumda geriye yapacak tek bir şey kalıyor, oda kara listeden çıkmak. Ancak bu tarz durumlardan haberdar olmadıysanız ve kara listede olup olmadığınızdan emin değilseniz, bu konu hakkında daha detaylı bilgilere yer verdiğimiz, püf noktalar paylaştığımız makalemiz olan Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır isimli makaleyi de okuyabilirsiniz.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır? (Güncel 2018 – 2019)

Eğer kara listede olduğunuzdan emin olduysanız, gerekli işlemleri yerine getirip kara listede olduğunuza dair bilgiler edindiyseniz, sıra geldi kara listeden nasıl çıkılır hakkında bilgiler vermeye. Öncelikle belirtmeliyiz ki, bu süreç sandığınız kadar basit ve kısa süren bir süreç değil. Bu sebeple, bu süreç içerisinde sabırlı olmakta fayda var. Şimdi de kara listeden nasıl çıkacağınıza dair bilgileri sizlere seçenekler halinde sunacağız;
  • Seçenek 1: Yine halk tabiri ile kara liste affı seçeneklerden biridir. Aslına bakıldığında banka sektöründe Kredi Sicil Affı olarak anılmaktadır ancak sürekli çıkan bir haber olmadığı için takip etmenizde fayda var.
  • Seçenek 2: Diğer bir seçenek ise tüm borçlarınızı kapatmak. Borçlarınızı kapatarak banka sektöründeki sicilinizi sıfırlayabilir, yeniden eski haline dönmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için de Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar isimli makalemizi okuyabilirsiniz.
  • Seçenek 3: Bu seçeneklerden birisi işinize yaradıysa, sıra kredi notunuzu yükseltmeye geldi. Artık kara listeden çıktıysanız kredi notunuzu yükseltmenin ve yüksek tutmanın yollarını aramalısınız. Bunun için de Kredi Notu bölümümüz faydalı olacaktır.
Dilekçe Vererek Kara Listeden Çıkılabilir Mi?

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

İnternet üzerinde dolaşan bu bilgi, maalesef geçersiz bir bilgidir. Bu tarz bir dilekçe tarzı yoktur. Olsa bile bu dilekçeyi vereceğiniz bir kuruluş, bir muhatap bulunmuyor. Bununla ilgilenen kuruluşlar olduğunu söylemek elbette mümkün ancak bu kuruluşlar bu tarz bir dilekçeyi kabul etmeyecektir. Bu sebeple bu seçeneği direkt olarak kafanızdan çıkarabilir, blog sitemizde yer alan Kredi Notu ve Yasal Takip bölümlerini inceleyerek kara listeden çıkmanın ve kredi notunuzu yükseltmenin yollarını arayabilirsiniz. Altta yer alan yorum bölümünden de tüm aklınızdakileri sorabilirsiniz.


2 YORUMLAR

BU YAZIYA YORUM GÖNDER

Please enter your comment!
Please enter your name here