Kara Listeden Nasıl Çıkılır? Yapılması Gerekenler!

kara listeden nasıl çıkılır

Kara listeden nasıl çıkılır sorusu oldukça zor bir durumun habercisi anlamına gelebilir. Çünkü kara liste, bankaların yasal takip işlemleri sonrası müşterilerine uyguladığı bir uygulama. Yani yasal takibe düşmüş borçların artması, uzun süre ödenmemesi durumunda bankalar bu kişilerle çalışmamak üzere kara listeye alabiliyor. Aynı zamanda kredi notu sıfırlandığı gibi, ödenmeyen tüm borçlar da sicilinize işliyor. Bu sicil yalnızca borcunuz olan bankada değil, daha sonra başvuru yapacağınız tüm bankaların ekranlarında görünebiliyor. Yani bu işlemin oldukça kapsamlı ve içinden çıkılması zor bir durum olduğunu söylemek gayet mümkün. Elbette imkansız değil. Bu yazımız ile sizlere yapılması gereken işlemleri, kara listeden nasıl çıkarım sorusunun cevabını vereceğiz.

Kara liste, banka müşterileri arasında kırmızı kalem olarak da adlandırılıyor. Aslında her iki isim de işlemin ne kadar ciddi olduğunu anlatıyor.

Kara Liste Nedir?

Kara liste, bankaların yasal takip sonrası müşterilerine uyguladığı yaptırımlardan birisidir. Kara listeye giren birisi, uzun bir süre boyunca bankaların kredili ürünlerinin hiçbirini kullanamaz. Bankada hesap açıp normal işlemler için kullanabiliyor olsalar da, kredi ve kredi kartı gibi kredili ürünlerin herhangi birine başvuru yaptığında direkt reddedilir.

Kara listeden çıktıktan sonra yeniden bu ürünleri kullanmaya devam edebiliyor olsa da, aslında kara listeden çıkmak çok da kolay kabul edilen bir işlem değildir. Kişinin kara listeye girmesine sebep olan durumlar banka siciline ve kredi notuna doğrudan etki ettiği için aslında sürekli olarak bankaların ekranında görünecektir. Tüm bu olumsuz durumun tamamen silinmesi içinde ciddi bir zaman dilimi gerekecektir.

Elbette bazı durumları da kara liste uygulamasından ayrı tutmak gerekiyor. Sicili bozuk olan her kişinin kara listede olduğunu söylemek mümkün değildir. Bir kişi kredi veya kart borcunu düzensiz ödüyor, sürekli geç ödemeler yapıyorsa kredi notu hızlı bir şekilde düşebilir. Sicili de olumsuz yönde etkileniyor olsa da, bu durum sadece kredi notunun düşmesine sebep olur. Kişinin kara listeye girmesi için borçlarını 3 ay üst üste ödemediği için yasal takibe düşmesi gerekiyor.

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Kara listeden nasıl çıkılır sorusuna yanıt bulmadan önce, kara listede olup olmadığımızı anlamak gerekiyor. Bir üst kısımda da bahsettiğimiz gibi kişiler borçlarını düzensiz ödediklerinde kendilerini kara listede sansalar da, aslında böyle bir durum söz konusu değildir. Kara listeye girebilmek için banka borçlarını ciddi anlamda geciktirmek, üst üste ödemeleri aksatmak ve artık yasal takip avukatlık sürece ulaşması gerekiyor.

Bu gibi bir durumda olup olmadığınızı ve kara liste sorgulaması yapmak istiyorsanız yine sizler için hazırladığımız kara liste sorgulama isimli makalemiz yardımcı olacaktır.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listede olup olmadığınız hakkında fikir oluştursa, şimdi de kara listeden çıkmak için uygulamanız gereken adımlardan bahsedeceğiz. Bu adımlara geçmeden önce bilmelisiniz ki, kara listeye sebep olan durumun tamamen ortadan kaldırılması gerekiyor. Yani bir kredi veya kart borcunun ödenmemesi yüzünden kara listedeyseniz ilk olarak bu borcun tamamen kapatılması ve tarihe gömülmesi gerekiyor.

Sicil Affı ile Kara Liste

Seçeneklerimizden birincisi sicil affı. Bankalar ve BDDK tarafından bazı dönemlerde uygulanan sicil affı yasalarından faydalanabilir, kara listeden çıkabilirsiniz. Elbette bu sicil affı durumları sürekli uygulanmadığı için, gerekli tarihleri beklemelisiniz.

Tüm Borçların Ödenmesi

Tüm borçların ödenmesi aslında bir gerekliliktir. Kara listeden çıkmak için ilk olarak bu gerekliliği yerine getirmelisiniz. Borçlar kapanmadan bu durumdan kurtulmanız imkansızdır. Bankaya olan borçlarınızı kapattıktan sonra da yine bankalardan bloke teminatlı kredi kartı kullanarak düzenli ödeme yapabilir, 3 ay içinde sicili düzeltebilirsiniz.

Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Kara listeden nasıl çıkarım sorusunun en etkili yöntemi yine banka ürünlerini kullanmaktan geçiyor. Kara listeye girdikten sonra bankalar arasındaki siciliniz ciddi bir hezimete uğradığından, ilk olarak bunu onarmaya çalışmalısınız. Bunu yaparken de yine bankaların kredili ürünlerini kullanmamız gerekiyor. Kara listedeyken bu ürünleri nasıl kullanacağız diye merak ediyorsanız, harika bir yöntem bulunuyor.

Bankalar, kredi kartı kullanacak durumda olmayan kişilere bloke karşılığında kredi kartı sağlayabiliyor. Bankaya sağlayacağınız bir nakit para karşılığında, sağladığınız nakit para kadar limite denk gelen bir kredi kartı alabiliyorsunuz. Bu kartı kullanmaya başlayabilir, düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz. Bloke teminatlı kredi kartı için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Dilekçe Vererek Kara Listeden Çıkabilir Miyim?

İnternet üzerinde bilgi kirliliğine neden olan bu durum tamamen yanlıştır. Bankalar, dilekçe karşılığında sizleri kara listeden kesinlikle çıkaramaz ki bu bankaların elinde olan bir durum bile değildir. Sizlerin kredi siciliniz ve kredi notunuz KKB tarafından kayıt altına alınır ve Findeks aracılığı ile bankalarla paylaşılır. Tüm bu işlemler de BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından incelenir, denetlenir.

Bunun için hangi banka olduğu farketmeksizin dilekçe vererek bu durumdan kurtulmak mümkün değil, hatta imkansızdır. Bu gibi bilgilere kulak asmamalı, sizleri dilekçe ile kırmızı kalemden kurtaracağını söyleyen kişilere inanmamalısınız. Bu kişiler bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan kötü niyetli kişiler olabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Hasan YEŞİLALAN avatarı
  Hasan YEŞİLALAN

  Paylaşımınızı tamamen okudum, teşekkür ederim. Borcumun tamamını kapattığım halde kara listeden kurtulamıyorum. Borcun tamamını kapatalı 3 yıl oldu ama çıkamadım. Emekli sandığından çalışan kamu memuruyum ve kara listeden halen kurtulamıyorum.

 2. Aslıhan avatarı
  Aslıhan

  yazınız gerçekten çok yardımcı oldu. devamlı okuyorum. devamı gelmeli. teşekkürler.

 3. Ahmet Arkacı avatarı
  Ahmet Arkacı

  yazınız için teşekkür edeirm.

Yorum yapın