Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kapatılan kredi kartı nasıl açılır?

Kapatılan kredi kartını kullanıma açtırma işlemi, vatandaşlarımız tarafından oldukça merak ediliyor. Bazen borç, bazen farklı sebepler nedeniyle kredi kartımız banka tarafından kullanıma kapatılabiliyor. Hatta kendiniz bile, kredi kartını kullanmak istemediğiniz dönemlerde bankanızı arayarak kartın kullanıma kapatılmasını talep edebiliyorsunuz. Hal böyle olunca da, daha sonradan kapanan kredi kartını kullanıma açma ihtiyacı doğabiliyor. Endişelenmenize gerek yok, bu yazımızda hızlı bir şekilde kredi kartını kullanıma yeniden açabileceğiniz bazı yöntemlerden söz edeceğiz. Eğer kredi kartınız borcu yüzünden kapatıldıysa, bu kartı açtırmak için ilk olarak borcun tamamının ödenmiş olması gerekiyor. Borç ödenmeden kartın açılması pek mümkün değil. Peki kullanıma kapatılan kredi kartı nasıl açılır?

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartınızı kapattıysanız, bunu nasıl kapattığınız oldukça önemli. Çünkü iptal edilen kredi kartları, genellikle imha edilmesi gerekiyor. Yani kredi kartınızı kapattıktan sonra kırıp atmış olmalısınız. Böylece buradan anlıyoruz ki, kredi kartını yeniden kullanıma açtığımızda eski kartı değil yeni kredi kartını kullanmaya başlayacağız.

Eğer gerekli koşulları yerine getiriyorsanız ilk olarak bankaya başvuru yapmanız gerekiyor. Eski kredi kartınız ile aynı özelliklere sahip olmasını istiyorsanız bunu da bankaya bildirmeniz gerekiyor. Böylece limit gibi özellikler de eski kartınız ile aynı olacak, sadece kart numarası ve son kullanma tarihi gibi bilgiler değişecektir. Elbette açtırmak istediğinizde kredi notunun da ilgili limiti kullanmaya uygun olması gerekiyor.

Kapatılan kredi kartını yeniden açmak için;

 • Müşteri hizmetlerini arayabilir
 • Şubelere giderek işlem yapabilirsiniz.

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Yeniden Açılabilir Mi?

Evet, açılabilir. Ancak kredi kartını nasıl kapattığınıza göre de bu durum değişiklik gösterecektir. Yani, kredi kartını kullanırken tamamen iptal etmişseniz bunun için yapacak bir işlem bulunmuyor. Yeni bir kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Eğer kredi kartınız borcu yüzünden kapanmışsa da, kredi kartını yeniden kullanabilmek için borcun tamamen ödenmesi gerekiyor. Eğer borç avukata verilmemişse, kredi kartı geçici olarak kapatılıyor ve borç ödendikten sonra yeniden açılma imkanı olabiliyor. Fakat kredi kartının borcunu uzun süre ödememiş ve borcun avukata düşmesine sebep olmuşsanız, kredi kartı banka tarafından tamamen iptal ediliyor ve açılmıyor.

Kredi Kartım Borç Yüzünden İptal Edildi, Nasıl Açabilirim?

Borç yüzünden kapanan kredi kartı açılır mı diyorsanız, evet bunu açmak da mümkün. Ancak borcun durumu, yasal takipte olup olmaması gibi birçok etken göz önünde bulundurulmalıdır. Bankaların değerlendirme kriterleri de zaten bu şekilde ilerlemekte.

Kredi kartı borç yüzünden iptal olmuşsa, bu genellikle tedbir amaçlı geçici bir iptal olarak kabul ediliyor. Eğer uzun süre borcunuzu aksatmadıysanız, kredi kartı daha sonra ödeme yapılınca kullanıma açılıyor. Bu işlemler bazı bankalarda otomatik ilerlerken, bazı bankalarda ise müşteri hizmetlerini arayarak işlem yapmanız gerekebiliyor.

Aynı Limiti Kullanabilir Miyim?

Bu durumda aynı limiti kullanma ihtimaliniz ortadan kalkmış olabilir. Neden diyecek olursanız, kredi kartının borcunu geciktirdiğiniz için kredi notunuz da düşmüş olacak. Kredi kartını yeniden kullanıma açtığınızda ise bu limit üzerinden kullanım yapmanız mümkün olmayabilir. Banka, gerekli işlemleri zaten sizin yerinize halledecek ve gerekli görürse sıfırdan yeni bir limit başvurusunu sizin adınıza yapacaktır.

Dilerseniz daha sonra kredi kartına düzenli ödemeler yaparak kart limitinin yükselmesine yardımcı olabilirsiniz. Dilerseniz kredi kartı limit arttırma yöntemlerine de bakabilirsiniz.

Yapılandırmadaki Kredi Kartı Açılır Mı?

Yapılandırma sürecindeki kredi kartının da borcu yüzünden iptal olduğunu düşünürsek, açılması mümkün olmuyor. Zaten yapılandırma sürecinde kredi kartı tamamen iptal edilerek borç yeniden taksitlendiriliyor ve kullanımı da mümkün olmuyor.

Ancak dikkat etmeniz gereken bir farklı nokta daha var. Kredi kartınız iptal olmamış ve normal kullanmaya devam ederken yapılandırma işlemi yaparsanız kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu işlemler genelde ihtiyaç kredileri ile yapılır.

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

 • Kayıp çalıntı nedeni ile kartın kapatılması
 • Şüpheli işlem sebebiyle kartın kapatılması
 • Borç yüzünden kartın iptal edilmesi
 • Güvenlik sebebiyle kartın işlemlere kapatılması

Üstteki listede de görebileceğiniz gibi kredi kartının iptal olmasına sebep olan birçok seçenek var. Bunlardan hangisi ile karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Eğer kredi kartınız kayıp çalıntı sebebiyle iptal olmuşsa bu zaten banka tarafından otomatik olarak açılıyor ve tarafınıza yeni bir kart gönderiliyor.

Kredi kartı borç yüzünden iptal olmuşsa, bu tipte bir problemi aşmak daha zor. Borcunu ödemediğiniz kredi kartı banka tarafından tamamen iptal edileceği için ilk olarak borcun tamamen kapatılması gerekiyor. Ancak kredi kartının yeniden açılacağı garantisi de yok.

Güvenlik sebebiyle kredi kartı iptal olmuşsa, bunun için de banka yeni kart gönderimi sağlayacaktır. Yani herhangi bir işlem yapmanıza da gerek yoktur.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. KK Kredi Kartı avatarı
  KK Kredi Kartı

  Kapatılan kredi kartlarınız aynı gün içinde açtırılır! Hemen iletişim kurun.

 2. uğur avatarı
  uğur

  mrb benim kart litimi 2020 liraydi bu zamanlarda maddi konuda skntiya grdim ve kartta hic para yoktu asgari ucreti ni odemeye 15 gun kala bankayi aradim kapattirdim her ay 4 kac kusur odeyerek borcu kaptana kadar .peki suan kartim halen islem gorurmu o borc bitene kadar ve bidahaki serefe kredi basvurum onaylanirmi sadece bi 15 gun tek bi ara asgarisini gec yatrmostim baskada bi sknti olmadi smdiden saygilar iyi gunler

 3. öznur avatarı
  öznur

  Kredi kartımın borcunu yapılandırmıştım sonra bir miktar para bulunca ödeyip hepsini kapattım ve 1 kaç ay kapalıydı kartım bugün mesaj geldi iptal edildiğine karşı. Tekrardan kredi kartı başvurusu yapabilir miyim?

Yorum yapın