Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kapatılan kredi kartı nasıl açılır?

Kapatılan kredi kartını kullanıma açtırma işlemi, vatandaşlarımız tarafından oldukça merak ediliyor. Bazen borç, bazen farklı sebepler nedeniyle kredi kartımız banka tarafından kullanıma kapatılabiliyor. Hatta kendiniz bile, kredi kartını kullanmak istemediğiniz dönemlerde bankanızı arayarak kartın kullanıma kapatılmasını talep edebiliyorsunuz. Hal böyle olunca da, daha sonradan kapanan kredi kartını kullanıma açma ihtiyacı doğabiliyor. Endişelenmenize gerek yok, bu yazımızda hızlı bir şekilde kredi kartını kullanıma yeniden açabileceğiniz bazı yöntemlerden söz edeceğiz. Eğer kredi kartınız borcu yüzünden kapatıldıysa, bu kartı açtırmak için ilk olarak borcun tamamının ödenmiş olması gerekiyor. Borç ödenmeden kartın açılması pek mümkün değil. Peki kullanıma kapatılan kredi kartı nasıl açılır?

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartınızı kapattıysanız, bunu nasıl kapattığınız oldukça önemli. Çünkü iptal edilen kredi kartları, genellikle imha edilmesi gerekiyor. Yani kredi kartınızı kapattıktan sonra kırıp atmış olmalısınız. Böylece buradan anlıyoruz ki, kredi kartını yeniden kullanıma açtığımızda eski kartı değil yeni kredi kartını kullanmaya başlayacağız.

Eğer gerekli koşulları yerine getiriyorsanız ilk olarak bankaya başvuru yapmanız gerekiyor. Eski kredi kartınız ile aynı özelliklere sahip olmasını istiyorsanız bunu da bankaya bildirmeniz gerekiyor. Böylece limit gibi özellikler de eski kartınız ile aynı olacak, sadece kart numarası ve son kullanma tarihi gibi bilgiler değişecektir. Elbette açtırmak istediğinizde kredi notunun da ilgili limiti kullanmaya uygun olması gerekiyor.

Kapatılan kredi kartını yeniden açmak için;

 • Müşteri hizmetlerini arayabilir
 • Şubelere giderek işlem yapabilirsiniz.

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Yeniden Açılabilir Mi?

Evet, açılabilir. Ancak kredi kartını nasıl kapattığınıza göre de bu durum değişiklik gösterecektir. Yani, kredi kartını kullanırken tamamen iptal etmişseniz bunun için yapacak bir işlem bulunmuyor. Yeni bir kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Eğer kredi kartınız borcu yüzünden kapanmışsa da, kredi kartını yeniden kullanabilmek için borcun tamamen ödenmesi gerekiyor. Eğer borç avukata verilmemişse, kredi kartı geçici olarak kapatılıyor ve borç ödendikten sonra yeniden açılma imkanı olabiliyor. Fakat kredi kartının borcunu uzun süre ödememiş ve borcun avukata düşmesine sebep olmuşsanız, kredi kartı banka tarafından tamamen iptal ediliyor ve açılmıyor.

Kredi Kartım Borç Yüzünden İptal Edildi, Nasıl Açabilirim?

Borç yüzünden kapanan kredi kartı açılır mı diyorsanız, evet bunu açmak da mümkün. Ancak borcun durumu, yasal takipte olup olmaması gibi birçok etken göz önünde bulundurulmalıdır. Bankaların değerlendirme kriterleri de zaten bu şekilde ilerlemekte.

Kredi kartı borç yüzünden iptal olmuşsa, bu genellikle tedbir amaçlı geçici bir iptal olarak kabul ediliyor. Eğer uzun süre borcunuzu aksatmadıysanız, kredi kartı daha sonra ödeme yapılınca kullanıma açılıyor. Bu işlemler bazı bankalarda otomatik ilerlerken, bazı bankalarda ise müşteri hizmetlerini arayarak işlem yapmanız gerekebiliyor.

Aynı Limiti Kullanabilir Miyim?

Bu durumda aynı limiti kullanma ihtimaliniz ortadan kalkmış olabilir. Neden diyecek olursanız, kredi kartının borcunu geciktirdiğiniz için kredi notunuz da düşmüş olacak. Kredi kartını yeniden kullanıma açtığınızda ise bu limit üzerinden kullanım yapmanız mümkün olmayabilir. Banka, gerekli işlemleri zaten sizin yerinize halledecek ve gerekli görürse sıfırdan yeni bir limit başvurusunu sizin adınıza yapacaktır.

Dilerseniz daha sonra kredi kartına düzenli ödemeler yaparak kart limitinin yükselmesine yardımcı olabilirsiniz. Dilerseniz kredi kartı limit arttırma yöntemlerine de bakabilirsiniz.

Yapılandırmadaki Kredi Kartı Açılır Mı?

Yapılandırma sürecindeki kredi kartının da borcu yüzünden iptal olduğunu düşünürsek, açılması mümkün olmuyor. Zaten yapılandırma sürecinde kredi kartı tamamen iptal edilerek borç yeniden taksitlendiriliyor ve kullanımı da mümkün olmuyor.

Ancak dikkat etmeniz gereken bir farklı nokta daha var. Kredi kartınız iptal olmamış ve normal kullanmaya devam ederken yapılandırma işlemi yaparsanız kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu işlemler genelde ihtiyaç kredileri ile yapılır.

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

 • Kayıp çalıntı nedeni ile kartın kapatılması
 • Şüpheli işlem sebebiyle kartın kapatılması
 • Borç yüzünden kartın iptal edilmesi
 • Güvenlik sebebiyle kartın işlemlere kapatılması

Üstteki listede de görebileceğiniz gibi kredi kartının iptal olmasına sebep olan birçok seçenek var. Bunlardan hangisi ile karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Eğer kredi kartınız kayıp çalıntı sebebiyle iptal olmuşsa bu zaten banka tarafından otomatik olarak açılıyor ve tarafınıza yeni bir kart gönderiliyor.

Kredi kartı borç yüzünden iptal olmuşsa, bu tipte bir problemi aşmak daha zor. Borcunu ödemediğiniz kredi kartı banka tarafından tamamen iptal edileceği için ilk olarak borcun tamamen kapatılması gerekiyor. Ancak kredi kartının yeniden açılacağı garantisi de yok.

Güvenlik sebebiyle kredi kartı iptal olmuşsa, bunun için de banka yeni kart gönderimi sağlayacaktır. Yani herhangi bir işlem yapmanıza da gerek yoktur.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. İsmail avatarı
  İsmail

  Merhaba kredi kartımın limiti 5 bindi hiç kullanmadım iptal ettirdim tekrar açabilirmiyim açılırsada limit aynı olarak kalır mı

 2. Deniz avatarı
  Deniz

  Ben icralik oldu. Odedi. Bircum bitti 1 sene felan oluyo biteli tekrar actirabilirmiyim acaba

 3. Dilan avatarı
  Dilan

  Merhabala ben öğrenci gençbankartımı kaybettim ve iptalini gerçekleştirdim kartın ama kredi bölümünden hala harcama yapıyordum kaybolmadan önce kartı geri buldum ve tekrar açtırabilirmiyim? Veya açtırmadan borcunu nasıl ödeyebilirim artık ne bir mesaj geliyor borç hakkında nede askerisi hakkında

 4. nurcan avatarı
  nurcan

  kredi kartimi tamami odedim 2800 tl cuma son gun dediler is bankasi ama ayin 17 iptal etmis sistemde avukatlik gorunmuyo ama kart iptal kullabamiyorum ne taomam gerekiyi sube ilgilenmedi

 5. Serdem avatarı
  Serdem

  Kartımı geçici olarak kapattırdım. Pazartesi açmayı düşünüyorum ama bu işlemi bankanın şubesinden yapmadım telefon numarası üzerinden yaptım gidip banka şubesinden açtırabilir miyim?

 6. Serdem avatarı
  Serdem

  Mutlu müşteri hizmetlerinden kartımı geçici bir süreliğine kapattırdım bugün pazartesi günü açmayı düşünüyorum gidip banka şubesinden mi açtırmam gerekiyor yoksa yine bu numarayı mı aramam gerekiyor. Kartı kapattırma sebebim ortak atm de ya kartım sıkıştı ya da yuttu bankamatik kartı şu anda elimde değil ne yapmalıyım.

 7. Eray avatarı
  Eray

  Kredi kartımı yapılandırdım her ay taksitlerimi ödedim borç bitti şimdi açtırmam için ne yapmam gerek sigortalı çalışanım aynı banka hesabıma her ay maaşımda yatıyor geri açılırım yeni bi kartamı başvurmam gerek ne yapmalıyım.

  1. Eray avatarı
   Eray

   Nasıl oluyor?

 8. Nurcan avatarı
  Nurcan

  Merhaba kartım icralık olmuş ve kartım kapalı olarak gözüküyor kart borcumun tamamını kapatırsam tekrar kullanıma açılır mı ?

  1. Mert avatarı
   Mert

   Bu durum sicilinizi etkilediği için hemen açılmayabilir.

Yorum yapın