Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kapatılan kredi kartı nasıl açılır?

Kapatılan kredi kartını kullanıma açtırma işlemi, vatandaşlarımız tarafından oldukça merak ediliyor. Bazen borç, bazen farklı sebepler nedeniyle kredi kartımız banka tarafından kullanıma kapatılabiliyor. Hatta kendiniz bile, kredi kartını kullanmak istemediğiniz dönemlerde bankanızı arayarak kartın kullanıma kapatılmasını talep edebiliyorsunuz. Hal böyle olunca da, daha sonradan kapanan kredi kartını kullanıma açma ihtiyacı doğabiliyor. Endişelenmenize gerek yok, bu yazımızda hızlı bir şekilde kredi kartını kullanıma yeniden açabileceğiniz bazı yöntemlerden söz edeceğiz. Eğer kredi kartınız borcu yüzünden kapatıldıysa, bu kartı açtırmak için ilk olarak borcun tamamının ödenmiş olması gerekiyor. Borç ödenmeden kartın açılması pek mümkün değil. Peki kullanıma kapatılan kredi kartı nasıl açılır?

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartınızı kapattıysanız, bunu nasıl kapattığınız oldukça önemli. Çünkü iptal edilen kredi kartları, genellikle imha edilmesi gerekiyor. Yani kredi kartınızı kapattıktan sonra kırıp atmış olmalısınız. Böylece buradan anlıyoruz ki, kredi kartını yeniden kullanıma açtığımızda eski kartı değil yeni kredi kartını kullanmaya başlayacağız.

Eğer gerekli koşulları yerine getiriyorsanız ilk olarak bankaya başvuru yapmanız gerekiyor. Eski kredi kartınız ile aynı özelliklere sahip olmasını istiyorsanız bunu da bankaya bildirmeniz gerekiyor. Böylece limit gibi özellikler de eski kartınız ile aynı olacak, sadece kart numarası ve son kullanma tarihi gibi bilgiler değişecektir. Elbette açtırmak istediğinizde kredi notunun da ilgili limiti kullanmaya uygun olması gerekiyor.

Kapatılan kredi kartını yeniden açmak için;

 • Müşteri hizmetlerini arayabilir
 • Şubelere giderek işlem yapabilirsiniz.

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Yeniden Açılabilir Mi?

Evet, açılabilir. Ancak kredi kartını nasıl kapattığınıza göre de bu durum değişiklik gösterecektir. Yani, kredi kartını kullanırken tamamen iptal etmişseniz bunun için yapacak bir işlem bulunmuyor. Yeni bir kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Eğer kredi kartınız borcu yüzünden kapanmışsa da, kredi kartını yeniden kullanabilmek için borcun tamamen ödenmesi gerekiyor. Eğer borç avukata verilmemişse, kredi kartı geçici olarak kapatılıyor ve borç ödendikten sonra yeniden açılma imkanı olabiliyor. Fakat kredi kartının borcunu uzun süre ödememiş ve borcun avukata düşmesine sebep olmuşsanız, kredi kartı banka tarafından tamamen iptal ediliyor ve açılmıyor.

Kredi Kartım Borç Yüzünden İptal Edildi, Nasıl Açabilirim?

Borç yüzünden kapanan kredi kartı açılır mı diyorsanız, evet bunu açmak da mümkün. Ancak borcun durumu, yasal takipte olup olmaması gibi birçok etken göz önünde bulundurulmalıdır. Bankaların değerlendirme kriterleri de zaten bu şekilde ilerlemekte.

Kredi kartı borç yüzünden iptal olmuşsa, bu genellikle tedbir amaçlı geçici bir iptal olarak kabul ediliyor. Eğer uzun süre borcunuzu aksatmadıysanız, kredi kartı daha sonra ödeme yapılınca kullanıma açılıyor. Bu işlemler bazı bankalarda otomatik ilerlerken, bazı bankalarda ise müşteri hizmetlerini arayarak işlem yapmanız gerekebiliyor.

Aynı Limiti Kullanabilir Miyim?

Bu durumda aynı limiti kullanma ihtimaliniz ortadan kalkmış olabilir. Neden diyecek olursanız, kredi kartının borcunu geciktirdiğiniz için kredi notunuz da düşmüş olacak. Kredi kartını yeniden kullanıma açtığınızda ise bu limit üzerinden kullanım yapmanız mümkün olmayabilir. Banka, gerekli işlemleri zaten sizin yerinize halledecek ve gerekli görürse sıfırdan yeni bir limit başvurusunu sizin adınıza yapacaktır.

Dilerseniz daha sonra kredi kartına düzenli ödemeler yaparak kart limitinin yükselmesine yardımcı olabilirsiniz. Dilerseniz kredi kartı limit arttırma yöntemlerine de bakabilirsiniz.

Yapılandırmadaki Kredi Kartı Açılır Mı?

Yapılandırma sürecindeki kredi kartının da borcu yüzünden iptal olduğunu düşünürsek, açılması mümkün olmuyor. Zaten yapılandırma sürecinde kredi kartı tamamen iptal edilerek borç yeniden taksitlendiriliyor ve kullanımı da mümkün olmuyor.

Ancak dikkat etmeniz gereken bir farklı nokta daha var. Kredi kartınız iptal olmamış ve normal kullanmaya devam ederken yapılandırma işlemi yaparsanız kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu işlemler genelde ihtiyaç kredileri ile yapılır.

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

 • Kayıp çalıntı nedeni ile kartın kapatılması
 • Şüpheli işlem sebebiyle kartın kapatılması
 • Borç yüzünden kartın iptal edilmesi
 • Güvenlik sebebiyle kartın işlemlere kapatılması

Üstteki listede de görebileceğiniz gibi kredi kartının iptal olmasına sebep olan birçok seçenek var. Bunlardan hangisi ile karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Eğer kredi kartınız kayıp çalıntı sebebiyle iptal olmuşsa bu zaten banka tarafından otomatik olarak açılıyor ve tarafınıza yeni bir kart gönderiliyor.

Kredi kartı borç yüzünden iptal olmuşsa, bu tipte bir problemi aşmak daha zor. Borcunu ödemediğiniz kredi kartı banka tarafından tamamen iptal edileceği için ilk olarak borcun tamamen kapatılması gerekiyor. Ancak kredi kartının yeniden açılacağı garantisi de yok.

Güvenlik sebebiyle kredi kartı iptal olmuşsa, bunun için de banka yeni kart gönderimi sağlayacaktır. Yani herhangi bir işlem yapmanıza da gerek yoktur.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Gülsüm avatarı
  Gülsüm

  Biz 1 seneyi çekiyo kredi kartını iptal ettirmiştik şimdi tekrar açtırmak istiyoruz fakat aynı bankanın ek hesap kartımızıda bulunan hesapta 500 tl borcumuz var bu kartı vermelerinde sıkıntı olurmu

  1. Mert avatarı
   Mert

   Ödemeleriniz düzenliyse bir problem çıkmaz.

 2. Sevgi avatarı
  Sevgi

  Kredi kartı borcumu taksite bağladım ama kullanamıyorum. Tamamen kapatmış olabilirler mi?

  1. Mert avatarı
   Mert

   Kredi kartı taksitlendirme işlemlerinde genellikle kart kullanıma kapatılır. Bankanız ile görüşmelisiniz.

 3. Ceyhun avatarı
  Ceyhun

  Kredi kartimi subeden kapattirdim ancak suan acmak istiyorum subeye basvurdum ne kadar surede acilir…

  1. Mert avatarı
   Mert

   En geç 1 hafta içerisinde dönüş alırsınız.

 4. Melisa avatarı
  Melisa

  Merhaba yapıkredi kredi kartımın asgari ödemesini son 7 aydır işimden dolayı geciktiriyorum bankadan bugün aldığım mesaj ise eğer asgari ödeme olmassa kapatılacağı yönündeydi

 5. Filiz avatarı
  Filiz

  Kredi kartını yapilandirdim önce düzenli dedm ama son bi kaç ay birikti 2 taksit varken birini ödedim sonrasında tamamen borcu bitirdim şuan değerlendirmeye aldırmak istiyorum yeniden kartı kullanabilirmiyim atmyr taktığında karton limiti eski kullandığım limit ama kartı kullanmıyorum garanti bankasi

  1. Mert avatarı
   Mert

   Bankanız ile görüşerek kartınızın aktif edilmesi için işlemleri başlatmalısınız.

   Kendiliğinden aktif hale gelmeyecektir.

 6. Fulya avatarı
  Fulya

  Kredi kartın borç gecikmesi oldu son tarihten önce odememe rağmen kartın kullanılamıyor actirmam mumkunmu

  1. Mert avatarı
   Mert

   Ödeme gecikmesi sebebi ile kredi kartı kapanmaz. Eğer limiti tamamen kullanmış ve borcunuzu ödememiş iseniz kartı kullanamıyor olabilirsiniz. Borcunuzu ödedikten sonra kartı kullanmayı tekrar deneyin. Yine aynı problemi yaşarsanız mutlaka şubenize giderek durumu görüşün.

 7. Meral avatarı
  Meral

  geçen ay iş bankası kredi kartımı kapattırdım ve kırarak atmamı söylediler. şuan elimde kredi kartı yok, aynı kredi kartını yeniden nasıl açabilirim bilginiz var mı?

  1. Mert avatarı
   Mert

   İş Bankası ile iletişime geçerek aynı kartı açtırabilirsiniz ancak güncel kredi notunuzun durumuna göre limitiniz değişim gösterebilir.

 8. Hasan Bey avatarı
  Hasan Bey

  kapatılan kredi kartlarıyla ilgili okduğum en iyi içerik teşekkürler.

Yorum yapın