Kadınlara Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

kadınlara teşvik kredisi

Kadınlara teşvik kredisi, kadınlara hibe ve teşvik kredileri, ev hanımlarına teşvik krediler, yeni kadın girişimcilere hibe ve teşvik kredileri için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Kadın girişimcilere devlet destekli kredi nasıl alınabilir? Son zamanlarda iş yeri açan kadın girişimcilerin yüzünü güldürecek devlet destekli kredi ve hibeler artıyor. Başta KOSGEB olmak üzere, kaymakamlıkların, bakanlıkların ve bazı kuruluşların teşvik kredileri bulunuyor. Kadınlara teşvik kredisi nedir, nasıl alınır? 

Kadınlara Teşvik Kredisi Nedir?

Kadınlarımız için bir çok alanda hibe ve teşvik kredisi olduğunu, kadınlarımızın iş hayatına girebilmesi için devlet tarafından bir çok destek ve fayda sağlayacak adımlar atıldığını hepimiz biliyoruz. Son olarak da, günlük iş yaşamlarında istihdam sıkıntısı yaşayan kadınlar için devlet tarafından geliştirilmiş olan hibe ve teşvik kredileri gündeme gelmekteydi. Bu krediler belirli iş kolları için geliştireceğiniz projeler doğrultusunda kadınlarımıza ödenebiliyor. Kadınlara teşvik kredisi nedir?Kadınların el becerilerinin çok daha gelişmiş olması ve günlük hayatta bu el becerileriyle beraber yapamayacakları herhangi bir iş olmadığını söylemek de mümkün. Ancak bazı durumlarda ise el becerisi yetersiz kalacağı için, devlet tarafından kadınlara ödenen faizsiz teşvik kredileri devreye giriyor ve kadınlarımız için destek veriliyor. Peki bu krediler nasıl alınıyor? Kadınlara hibe teşvik veren yerler neresi? Kadınlara teşvik kredisi nereden alınır?

KOSGEB Yeni Girişimci Hibesi

KOSGEB’in Girişimci Destek Programı kapsamında verdiği 50.000 TL geri ödemesiz hibe ve 100.000 TL geri ödemeli kredi kadınlar için daha avantajlı hale getirilmiş. Kadın girişimciler için %30 daha fazla hibe ve kredi alınabiliyor. Bu krediye başvurabilmek için öncelikle KOSGEB’e kayıt olmalı ve belirli günlerde yapılan kurslara katılarak bir KOSGEB sertifikası almalısınız. KOSGEB’in resmi internet sitesi için buraya tıklayabilirsiniz

Kadın Girişimci KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

kadınlara teşvik kredisi

KOSGEB’in Yeni Girişimci Hibesinden yararlanmak için ön şartı KOSGEB Uygulamalı Girişimci Eğitimini tamamlayıp sertifika sahibi olmak. Herkesin katılabileceği bu eğitime başvuru E-devlet üzerinden eğitimin alınacağı il ve eğitim tarihi seçilerek gerçekleştirilebiliyor. En az 32 saat süren ücretsiz eğitimin ardından başarılı kursiyerlere sertifika veriliyor.

Tavsiye Bağlantı: KOSGEB

Peki KOSGEB ev hanımlarına hibe şartları nelerdir? Sertifika sahibi olduktan sonra hibe alabilmek için KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak gerekiyor. Ayrıca bir iş planına sahip olmak da aranan şartlar arasında. Zaten verilen eğitimde de iş planının nasıl hazırlanacağı anlatılıyor. KOSGEB’in birçok sektörde hibe vermesine rağmen eğitim, sağlık, tarım ve hayvancılık vb. birtakım sektörlere destek vermediği unutulmamalı. Aranan şartlara uygunlukla beraber iş planı da onaylanırsa 50.000 TL hibe alınabiliyor.

Hangi Tür İş Yerlerine Destek Veriliyor?

Kadın girişimciler için erkeklere oranla daha avantajlı olan KOSGEB hibeleri genellikle şu iş planlarına veriliyor;

 • Kafeterya,
 • Ev yemekleri lokantası,
 • Fast food,
 • Büfe veya küçük market,
 • Şarküteri,
 • Mantı ve börek salonları,
 • Tuhafiyeci dükkanı,
 • Bayan iç giyim dükkanı,
 • Aksesuar dükkanı,
 • Kuaför salonu,
 • Güzellik merkezi,
 • Çanta ve ayakkabı dükkanları gibi küçük işletmeler geri ödemesiz 50000 TL hibe alabiliyor.

Kaymakamlıktan İş Yeri Açan Kadınlara 15000 TL Kredi

kadınlara teşvik kredisi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başkanlığında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ile birlikte yürütülen projede hobilerini iş fikrine dönüştürmeyi düşünen ev hanımlarının girişimlerini desteklemek amacıyla 15.000 TL kredi kaymakamlıklar aracılığıyla sağlanıyor. Ancak bu krediye başvurmak isteyen kadınlarımız, iki memur kefil bulmalı ve başvuruyu bu şekilde yapılmaktadır. Kaymakamlık kanalıyla başvuru yapılacak kredinin tüm detayları ve başvuru şartları ise aşağıdaki gibidir. 

Kaymakamlık Kredisi Nasıl Alınır?

Öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında SYDV Kredi başvurusu yapılıp dosya açılması gerekiyor. Ardından Kaymakamlık İş Yeri Açma Kredisine başvurmak gerekiyor. Başvuran kadının belge veya sertifikalı bir zanaatı var ise bunun belgelerini de sunmak gerekiyor. Kadınlara teşvik kredisi nasıl alınır?

Kaymakamlık kredisi şartlarına gelince; iki memurun kefaleti isteniyor. Kurulacak işyerinin maliyetinin 15000 TL’yi geçmemesi gerekmektedir. İlk yıl geri ödemesiz olan 15000 TL’lik kredi sonraki 3 yıl da faizsiz olarak geri ödeniyor.

Kaymakamlık Kredisi İçin Gereken Belgeler
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Kredi başvuru dilekçesi,
 • İş planının ayrıntılı dosyası,
 • İki memurun kefillik belgesi,
 • İş yeri kurarken gerekli olan demirbaş ve diğer eşyaların 3 ayrı firmadan fiyat tekliflerini de dosyaya koyarak kaymakamlıklara başvuru yapılabilmektedir.

Bu belgeleri tamamlayarak yukarıda bahsetmiş olduğumuz adımlarla kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Mikro Kredi ile Dar Gelirli Ev Hanımlarına Destek

Aynı mahalleden olmak şartıyla bir iş kurmak için bir araya gelen 5 ev hanımı için bazı özel kuruluşlar tarafından adına mikro kredi denen küçük çaplı faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır.

kadınlara teşvik kredisi

Dar gelirli ev hanımlarına mikro kredi verilen bu sistemde kefil aranmadığı gibi hiçbir şart da aranmamaktadır. 3 günlük bir eğitimin ardından kurulacak işe göre 1000-3000 TL arasında kredi sağlanırken ilk başta 100-1000 TL arası bir ödeme gerçekleşir ve geri ödemesi de haftalık olarak yapılır. Geri ödeme tutarı her 100 TL için 2,5 TL’dir. Geri ödemelerin tahsilatı her hafta eve gelen görevlilerce yapılır.

Kadınlara İş Kurma Kredisi Veren Bankalar Var Mıdır?

Tüm bu devlet desteklerinin yanı sıra, bankalar da faizsiz iş kurma kredisi sağlamaktadır. Bazı bankalar çeşitli dönemlerde kısıtlı sayıda yaptığı kampanyalar ile iş kuracak kadınlara kredi imkanı sağlamakta. Bu bankalar ise şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • VakıfBank,
 • YapıKredi,
 • Halk Bank,
 • İş Bankası,
 • TEB,
 • Şeker Bank,
 • Garanti Bankası,

Üstte listelediğimiz bankalar aracılığı ile de iş kurma kredisi kullanabilirsiniz. Ancak bu bankalar da bu kampanyaları belirli projeler dahilinde dağıtmaktadır. Aynı KOSGEB’de olduğu gibi bir proje geliştirmeli ve bankaya bu projenizi sunmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın