işsizlik maaşına kredi

İşsizlik maaşına kredi veren bankalar hangileridir? Sosyal güvenlik kurumu tarafından istenen şartları yerine getiren çalışanlar iş yerinden ayrıldıktan sonra belli bir süre içerisinde işsizlik maaşı olabiliyorlar. Yeni bir iş bulana kadar kendini idare edecek şekilde gelir sağlayan kişiler, aynı zamanda yeni bir iş bulmaları durumunda daha kolay şimdi adapte olabilmek adına işsizlik maaşı ile kredi çekmenin yollarını arıyor. Özellikle toplu paraya ihtiyacı olanlar ve bunu kredi yoluyla halletmek isteyenler işsizlik maaşına kredi veren bankalar mıdır sorusuna yanıtını araştırıyor. Peki, hangi bankalar işsizlik maaşı ile kredi verir? İşsizlik maaşı ne kadar alınır? Gelin bu soruların yanıtını birlikte bakalım.

İşsizlik Maaşı ile Kredi Çekebilir Miyim?

Türkiye’de çok sayıda banka ve bu bankaların her biri farklı kredi imkanları sunuyor. Bankalardan kredi alabilmek için bazı kriterleri yerine getirmek gerekiyor. Bu kriterleri ise kredi çekmek istediğiniz tutara göre değişiyor. Genellikle ihtiyaç kredisi gibi daha düşük miktarda krediler için kurallarını biraz eden bankalar ev kredisi ve araç kredisi gibi yüksek miktarlı krediler için daha katı davranıyor. Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmaya ve işsizlik maaşı alan kişiler ise işsizlik maaşı ile kredi çekebilir miyim sorusunun yanıtını araştırıyor. Bu makalemizde tüm detaylara ışık tutacağız.Ne yazık ki bankalar işsizlik maaşı ile kredi vermiyor. Çünkü işsizlik maaşı tutarı oldukça düşük ve bu maaş belli bir süre sonra kesiliyor. Daha sonra bir iş bulup da iş sahibi olmanızın garantisi olmadığı için bankalar işsizlik maaşı üzerinden kredi çekmenize imkan sağlamıyor. Ancak işsizlik maaşı dikkate alınmaksızın da bankalardan kredi başvurusunda bulunabilir ve kredi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Makale: Anında Onaylı Kredi Veren Bankalar

İşsizlik Maaşı Alanlara Kredi Veren Bankalar

Sigortalı bir işte çalışırken işinden ayrılmak zorunda kalan kişilerin genellikle belli bir iş bulana kadar gereken şartları yerine getirmeleri durumunda aldıkları maaşa işsizlik maaşı veriliyor. Elbette işsizlik maaşı alabilmek için sosyal güvenlik kurumu tarafından belirlenen kriterleri taşımak gerekiyor. Özellikle iş bulana kadar bu maaş ile geçinmek istemeyen toplu paraya ihtiyacı olanlar işsizlik maaşı alanlara kredi veren bankalar arayışına giriyor. Başta da belirttiğimiz gibi işsizlik maaşı belli bir süre içerisinde alınıyor.

işsizlik maaşıyla kredi

Her ne kadar işsizlik maaşının şartları kişiden kişiye farklılık gösterse ve 2 bin lira üzerine kadar çıkabilse de sürekli olmadığı için bankalar işsizlik maaşı alanlara kredi vermeyi tercih etmiyor. Çünkü bankalar müşterilerine kredi ürünlerini verirken belli bir geliri olması ve sosyal güvence ile çalışmasını önemsiyor. İşsizlik maaşı olanların tek bu maaş olduğu için bankalar diğer geçim durumunu da göz önünde bulundurarak ne yazık ki kredi çıkartmıyor. 

Yine de altta yer alan bankaları tercih ederek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Altta yer alan bankalar daha çok dijital kredi üzerine çalışan, İnternetten kredi başvurusu kabul ederek başvuruları anında onaylayan bankalardır. Bunlar;

  • Enpara.com
  • ING Bank,
  • YapıKredi,
  • Cepteteb

İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir Mi?

İşsizlik maaşı alanlar kredi çekemez. Çünkü bankaların kredi ürünü için birçok kriteri bulunmaktadır. Bunların başında ise en az 3 aydan beri aynı işyerinde sigortalı olarak çalışmak gelir. Bankalar için aynı işyerinde sosyal güvenlik kurumu güvencesi ile çalışmak bir teminat olarak kabul edilir. İşsizlik maaşı alanlar zaten bir işyerinde çalışmadığı için bu maaşı aldıklarından ve maaşını belli bir süre dönmesinden dolayı kredi alamaz. Bu durumda bankaların kriterleri yerine getirilmemiş olur. Sadece ihtiyaç kredisi gibi düşük meblağlı krediler için bile başvurmanız bir işyerinde çalışmadığınız için bankalardan işsizlik maaşı üzerinden kredi almanız mümkün değildir.

İşsizlik Maaşı ile Kredi Çekmek

İşsizlik maaşı ile kredi çekmek ilk bakışta akla yatkın gibi görünse de aslında bankalar nezdinde kesinlikle doğru bir uygulama olarak kabul edilmemektedir. Bankaların kredi vermek için belirlediği kriterlerden bir diğeri düzenli gelirdir. İşsizlik ödeneği sigorta prim gününe göre değiştiği için herkese farklı süreler için verilir. Ancak şu anda en yüksek işsizlik ödeneği 300 gün olarak verilmektedir. Bankalar zaten düzenli bir işi olmayan ve sadece işsizlik maaşı ile hayatına devam eden kişileri güvenilir müşteri olarak kabul etmez. Bu durumda da işsizlik maaşı ile kredi çekmek imkansız hale gelir.

Elbette işsizlik maaşı üzerinden kredi almak istiyorsanız bankalarda şansınızı deneyebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken en önemli nokta; yaptığınız her başvuru kredi notunuzu yakından ilgilendirir. Eğer işsizlik maaşı üzerinden kredi çekmeye çalışırken krediniz olumsuz sonuçlanırsa bankalardaki kredi notunuz da düşecektir. Bu nedenle işsizlik maaşı üzerinden bankadan kredi alıp almayacağınızdan emin olmadan online ya da internet üzerinden başvuru yapmayın. Banka şubesine giderek müşteri temsilcisi ile görüşün ve şansınızı bu şekilde deneyin.

İşsizlik Maaşına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

İşsizlik maaşı, kredi çekerken sizlere yardımcı olacak bir kriter değildir. İşsiz olmak da, kredi kullanmayacağınız anlamı taşımadığından öncelikle analiz etmeniz gereken kriterlerin başında kredi notunuz geliyor. Kredi notunuz belirli seviyenin üzerinde ise, bankalar başvurunuzu olumlu olarak değerlendirebilir. Bu sebeple şansınızı denemekte fayda var. İşsizlik maaşına kredi veren bankalar şunlardır;

Enpara.com İşsizlik Maaşı ile Kredi

İşsizlik Maaşı ile Kredi Çekmek

Enpara.com, internet üzerinden hizmet veren bir dijital bankacılık ürünüdür. Güvenilirlik konusunda herhangi bir problem bulunmadığı gibi, tamamen QNB Finansbank çatısı altında hizmet vermektedir. Resmi internet sitelerini ziyaret ederek online kredi başvurusunda bulunabilir ve kredi onayınızı bekleyebilirsiniz.

Cepteteb İşsizlik Maaşına Kredi Veriyor Mu?

TEB Bankası İşsizlik maaşı

Yine dijital olarak hizmet veren ve kredi başvurularını İnternet üzerinden de kabul eden bankalardan birisi Cepteteb’dir. Yine adından da anlayacağınız üzere TEB Bankası’nın bir iştiraki olan Cepteteb internet sitesini ziyaret ederek kredi seçeneklerini sorgulayabilirsiniz.

Kredi Başvurusunda Bulunurken Hangi Belgeler Talep Edilir?

Kredi başvurusu sırasında, bankalar kredinin onaylanması için veya işlemlerin daha hızlı sonuç vermesi için bazı kriterler ve şartlar talep etmektedir. Bu şartların yerine getirilip getirilmediğini kontrol etmek adına da bazı evrakları kredi başvurusu sırasında talep etmektedir. Kredi başvurusunda sizlerden talep edilebilecek belgeler altta yer almaktadır;

  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi,
  • Maaş bordrosu,
  • SGK bilgi kaydı,
  • Teminatlar, ek bilgiler,
  • Kefil,
  • İpotek (varsa)

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin