işsizlik maaşına icra

İşsizlik maaşı, sigortalı olarak çalıştığı işyerinden çeşitli nedenlerle ayrılan ve kriterleri taşıyan kişilere sosyal sigortalar kurumu tarafından verilen ödenektir. Kişinin yeni bir iş bulana kadar hayatını devam ettirebilmesi ve asgari olarak ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için ödenir. İşsizlik maaşı alabilmek için belli şartları yerine getirmek gerekirken bu maaş sürelidir. Çalışanın sigorta prim gün sayısına bağlı olarak işsizlik ödeneği tutarı ve süresi değişir. Ancak beklemediği anda işsiz kalan kişiler belli borçları nedeniyle işsizlik maaşına haciz gelir mi sorusunun yanıtını araştırıyor. Sonuç itibariyle başta bankaya kredi borcu olmak üzere birçok farklı yere borcu olanlar işsiz kalmaları durumunda sürekli olarak kalacakları işsizlik maaşına icra gelir mi tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliyor.

İşsizlik Maaşına İcra Gelir Mi?

Sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak asgari ücretli çalışanlar yapılan düzenlemeler sonunda belirli süreli olarak işsizlik maaşı alabiliyor. İşsizlik maaşı kişinin prim gün sayısına göre belli sürelerde ödeniyor. Bu süre zarfı içerisinde iş aramaya devam edenler aynı zamanda asgari düzeyde de olsa hayatlarını sürdürebilecek bir paraya sahip oluyor. Ancak birikmiş borcu olduğu halde işsiz kalanlar işsizlik maaşına icra gelir mi sorusunun da yanıtını arıyor.

Tavsiye Edilen Makale: İcra Takibi Alt Sınır

Yasalar gereği işsizlik maaşına haciz konulması mümkün değil. Bankaya ya da başka bir yere borcu olanların asgari ücretli çalışmaları durumunda maaşlarının bir bölümüne icra gelebiliyor. Ama işsizlik maaşı konusunda bu durum tamamen değişiyor. Hatta ve hatta emekli maaşlarına da haciz ve icra işlemlerinin uygulanması son dönemlerde çıkartılan yasalar ile beraber kaldırılmış oldu.

İşsizlik Maaşına Haciz Nasıl Olur?

İşsizlik maaşına haciz konulması mümkün değildir. Normal şartlarda asgari ücretle çalışanların maaşlarının bir bölümüne haciz konulabilir. Ancak bu durumda da konulan haciz maaşın 3 te 1 ini geçemez. Bir çalışanın maaşına haciz konulabilmesi için sigorta priminin ödenmeye devam ediyor olması gerekir. Yani haciz işlemi uygulanabilmesi için çalışanın düzenli olması şartı aranır. Ancak işsizlik maaşı konusunda düzenli bir geliri söz konusu değildir. Adından da anlaşılacağı üzere işsizlik maaşı işten çıkan ya da çıkarılanlara ödenir. Belirli bir süre için verilen bu maaşa haciz uygulanamaz. Ayrıca asgari ücretle çalışanların maaşına uygulanan haciz de çalıştıkları kuruluşa gönderilen bir yazı ile uygulanmaktadır. Bu durumda işçinin çalıştığı bir yer olmadığı için zaten böyle bir kesinti yapılması mümkün değildir.

İşsizlik Maaşına Haciz Konulabilir Mi?

işsizlik maaşına icra

Haciz işlemi, çalışan ya da çalışmayan borçların borcunun zamanında ödenmemesi durumunda hukuk büroları tarafından başlatılan işlemlerdir. Ancak haciz uygulaması için bazı şartların yerine gelmesi gerekir. Birçok alıcı borcun tahsili için çeşitli yöntemlere başvurmaktan kaçınmaz. Ancak yasalar borçların haklarını da düşündüğü için birtakım kurallar ile koruma altına alınmıştır. Örneğin borçlunun evindeki hayatı etkileyecek eşyalar haczedilemez.

Aynı şekilde borçlunun maaşına haciz getirilmesi durumunda sadece maaşın dörtte birine haciz uygulanabilir. Borçlu burada haciz borcunun taksit seçeneği ile tahsili sırasında bir yandan borcunu ederken bir yandan da faiz yükü ile karşı karşıya kalır. Çünkü hacze konu olan ana borç kapanana kadar faiz işlemeye devam eder. İşsizlik maaşı konusunda ise aynı durum söz konusu değildir. Borçlu işsizlik maaşı alıyorsa hiç bir alacaklı ya da avukat bu maaşa haciz uygulayamaz.

İşsizlik Maaşına Bloke Konulabilir Mi?

Özellikle banka borçları konusunda tüketiciler ile karşı karşıya kalıyor. Genellikle bankaya borcu olanların banka hesaplarında bulunan paraları bloke konulabiliyor. İşsizlik maaşı da bankaya yatan bir ücret olduğu için işsizlik maaşına bloke konulabilir mi sorusu gündeme geliyor. İşsizlik maaşı konusunda çıkarılan yasalar, damga vergisi haricinde bu maaştan herhangi bir kesinti yapılmasına izin vermiyor. Yani bir bankaya ya da başka bir yere hacze konu olan borcunuz olsa bile işsizlik maaşınıza bloke konması ya da para kesilmesi söz konusu değildir.

Tavsiye Edilen Makale: Banka Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Öyle bir bloke ile karşı karşıya kalmanız durumunda bankanıza başvurabilir ve blokenin kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Başvuru yapmanıza rağmen blokenin kaldırılmaması halinde ise bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu şikayet edebilirsiniz. Kısa sürede sizin için gereken adımlar atılacaktır. Ancak böyle durumlarda muhatabımızın sosyal güvenlik kurumu da olabileceğini unutmayın. Sonuç itibarıyla işsizlik maaşını SGK ödüyor. Maaşınıza bir bloke uygulanması durumunda SGK’ya başvurabilirsiniz. Kısa süre içerisinde bloke sorunu çözülecek ve maaşınız yeniden ulaşılabilir hale gelecektir. 

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin