İskansız Eve Kredi Veren Bankalar Var Mıdır?

iskansız eve kredi

İskansız eve kredi veren bankalar var mıdır, iskanı olmayan eve kredi ve iskansız evlere kredi veren bankalar hakkında bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. İnşaat tamamlandıktan hemen sonra yapılan işlemlerden biriside İskan Belgesi almak, yani ev için oturma izni almaktır. İskan belgesi almayan evler veya ticari alanlar için belediye ruhsatı verilmemektedir. Aynı zamanda iskanı olmayan evlere elektrik su aboneliği de verilmemekte olup, şantiye elektriği olarak kullanılmaktadır. Peki iskansız eve kredi çekmek mümkün müdür? İskan başvurusu yapılmış eve kredi çekilir mi?

İskansız Eve Kredi Veren Bankalar

Bir ev için iskan almak demek, bu evin tepeden tırnağa bir çok özellikte eksiksiz olması demektir. Evin apartman boşluğundan, asansör boşluğuna, dış cephesinden duvar kalınlıklarına kadar bir çok etmen, evin iskan alınması için gereken şartlardandır. İskan belgesinin bir diğer adı ise yapı kullanım iznidir. İskan belgesi olmadan ev için kredi çekmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.Tavsiye Makale: Peşinatsız Konut Kredisi 2019

İskanı olmayan evlere kredi verilmesi pek çok vatandaşımızın ilgisini çeken konulardan biri haline geldi. Bu nedenle bizde bu konu hakkında bilgilendirici bir yazı hazırladık.

İskan Nedir, Yapı Kullanım İzni Nedir?

iskansız eve kredi

Yazımıza başlamadan önce bilmeyenler için iskanının ne olduğunu söyleyelim. İskan belgesi bir yapının onaylandığı şekilde inşasının tamamlandığını ve oturumun artık yasal olarak gerçekleştirilebileceğini belirten belgelerdir. Bu belgeler belediyelerin imar birimleri tarafından düzenleniyor.

Bu belgenin alınmamış olması, karşımıza iskansız evin riskleri problemini çıkarıyor. İskansız evlerin en başta can ve mal kaybına sebep olacak riskleri taşıdığı biliniyor. Bu risklerin ve istenmeyen durumların oluşmasının başında elektrik, su, kanalizasyon gibi hizmetlerden faydalanılmaması ve bunun bir sonucu olarak şantiye elektriğinin kullanılması ve ortak sayaç kullanılması geliyor. Şantiye elektriğinin kullanılması yüzünden elektrikli ev aletlerin zarar görmesinden tutun da büyük yangınlar çıkabiliyor. Ortak sayaç kullanımı ile de gelen fatura bölüştürülse de adil ödeme yapılmadığından yakınılıyor.

Tavsiye Makale: Dairenin Tamamına Kredi Veren Bankalar

Risklerin yanı sıra iskansız ev almanın zararları bulunuyor. Bunlardan bir tanesi, ülkemizde her an her konuda çıkan yasalar ile kökten değişikliklere gidilebiliyor. İskansız  evler için iskansız evlerin satılma yasağı gibi bir yasa karşımıza geldiği zaman, ev sahipleri ciddi şekilde zararlı çıkabilir.

Bizim tavsiyemiz iskanı olmayan bir konut bulduğunu zaman, konutun iskanı olmama sebebini öğrenin ve konut adına iskan çıkartmak için adım atın. Bu belgenin aynı zamanda oturma izni yerine de geçtiğini unutmayarak, iskan belgesi almak için ödenmesi gereken tutarlar hakkında bilgi edinin. Daha sonra yasa ile zorunlu hale getirilme durumunda ceza ile birlikte çok daha yüksek tutarlarda ödeme yapmanız gerekeceğini unutmayın.

İskansız Evlere Kredi Verilir Mi?

İskanı olmayan binalara müjde çünkü bir ev iskana uygun olmayıp, kredi için uygun olabiliyor.  İpotek ettirebileceğiniz başka bir konutunuz yoksa, konutun toplam değerinin yüzde 75’ine kadar kredi verilebilir. Bu kredi miktarı kişinin gelir seviyesi gibi durumlarına göre değişiklik göstermektedir.

iskansız eve kredi

Peki, risklerine rağmen yinede iskansız eve kredi çıkar mı 2019? Burada cevap bankadan bankaya değişmektedir. Bir banka iskansız eve kredi talebini kabul etmezken, diğer bir banka kabul edebilir. Bu konuda yasal bir düzenleme olmadığı için burada karar mercii bankadır. Bir evin iskanı olmasa da ilerde iskan alınması için banka bir engel olmadığını düşünüyorsa, yalnızca kat irtifakı tapusu olma şartını koşarak, iskanı olmayan evlere kredi verebiliyor. Bununla beraber, çoğu banka riskli gördüğü için oturma izni olmayan eve konut kredisi vermek istemez. Alıcı tarafından bakıldığında ise, seçici olan kişilerin iskan ruhsatı olmayan daireleri satın almak istemeyecekleri aşikardır. Siz yinede iskanı olmayan daire için kredi kullanmak istiyorsanız, kredi notunuzun yüksek olması, kolay kredi veren bir bankaya başvurmanız , üzerinize kayıtlı mal varlıklarının olması, ödemelerinizi düzenli gerçekleştirmiş olmanız, belge ile kanıtlayabileceğiniz yüksek gelir miktarınızın olması, üzerinize borç olmaması gibi etkenler kredi alma şansınızı artıracaktır.

İskansız Evlere Kredi Veren Bankalar 2019

2019 yılında da iskansız evlere kredi veren bankalar bulunmaktadır. Bankalar kimi zaman yaptıkları kampanyalar sayesinde müşterilere özel faiz oranları ile hizmet verebiliyor. Siz de iskansız ev için kredi çekmek istiyorsanız alttaki bankaları tercih edebilirsiniz. Ancak daha önce çalışmış ve aktif müşterisi olduğunuz bankaları tercih etmek kredinin onaylanma şansını arttıracaktır. Örnek olması açısından bankaların verdikleri kredileri yazacak olursak;

  • Ziraat Bankası, yüzde 1,98 faiz oranı, 2.188 TL aylık taksit oranı, 263.851 TL toplam maliyet ile kredi veriyor.
  • ING Bankası, yüzde 2,26 faiz oranı, 2.426 TL aylık taksit oranı, 292.481 TL toplam maliyet ile kredi veriyor.
  • Yapı Kredi Bankası, yüzde 2,33 faiz oranı, 2.487  TL aylık taksit oranı, 299 TL toplam maliyet ile kredi veriyor.

Faiz oranlarının güncel takibi için bankaların kendi resmi adreslerinden faydalanılmasını öneriyoruz. Vermiş olduğumuz faiz oranları, banka ile yapacağınız birebir görüşmeler sırasında değişiklik gösterebileceği gibi, müşteriye özel faiz oranı teklifleri de alabilirsiniz. Genel itibari ile baktığımızda ise iskansız evlere kredi kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın