İş Bankası Personel Alımları 2020

iş bankası personel alımları

Türkiye İş Bankası Personel Alımları, İş Bankası Memur Alımları tam liste. Türkiye İş Bankası, Türkiye’nin köklü bankaları arasında yer almaktadır. Kurtuluş Savaşı sonrası Mustafa Kemal Atatürk tarafından temelleri atılan banka, o günden bu güne dek emin adımlarla yoluna devam etmiştir. Bu sebeple de kariyet fırsatı olarak değerlendirildiğinde, çok değerli bankalar arasında yer almaktadır. İş Bankası, işe alım süreci her nitelik için farklı şekilde ilerleyebiliyor. İş Bankası iş başvurusu yapabilmek için bir çok alanda seçeneğinizin mevcut olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sizlerin sahip olduğu niteliğe göre ilgili birimlere başvuru yapabilir, ilgili birimlerin kriterlerini yerine getirmeniz durumunda iş başvurunuz değerlendirme sürecinden geçebilir. Türkiye İş Bankası personel alımları 2020 güncel tarihli başvuruları da kabul etmektedir. İş Bankası’nın 2020 yılı içerisinde yapacağı personel alımlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İş Bankası Personel Alımları

İş Bankası personel ilanları, bankanın ihtiyacına göre belirli dönemlerde gerçekleştirilebilmektedir. Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olan Türkiye İş Bankası, birçok şube ve müşterisiyle oldukça önemli bir iş alanı oluşturmakta ve birçok pozisyonda personel istihdam etmektedir. Başvuru yapılacak pozisyona göre sınav ve başvuru şartları farklılık göstermektedir. Personel alımı yapılmak istenen pozisyona göre yeterliliklerin doğru belirlenmesi ve başvuruların buna göre yapılması gerekmektedir. İş Bankası personel alımları için birçok farklı mülakat ve sınav uygulamaktadır. Başvuru yapan birçok aday arasından sıyrılmak için bu sınavlardan tam anlamıyla başarı sağlanmalıdır. Türkiye İş Bankası’nın resmi internet sitesi üzerinden uygun pozisyonları görüntüleyebilir ve sınav süreci hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.  Tavsiye Edilen Makale: Banka Sınavları Ne Zaman?

Bankacılık sektöründe yapacağınız kariyer için en sağlam basamaklardan birisi olan İş Bankası’nda işe girmek sandığınız kadar da kolay değil. Gerek sınavlar, gerek mülakatlar, gerekse de yeterlilik belgeleri ile alanınızda oldukça başarılı olmanız isteniyor. Daha önce deneyiminiz olmasa bile, ilgili bölümlerden sektöre giriş yaparak çeşitli aşamaları geçebilir, kariyer basamaklarınızı İş Bankası sayesinde tırmanabilirsiniz. Peki iş bankası iş başvurusu nasıl yapılır? İş Bankası sınavları ne zaman yapılır?

Türkiye İş Bankası Personel Alımları Nasıl Yapılır?

Birçok kurumsal firmada olduğu gibi bankalarda da işe alım süreçleri bankanın belirlediği şartlara ve pozisyonlara göre değişiklik göstermektedir. İş Bankası, göreve başlayacak olan kişiler için pozisyon özelinde değerlendirme yapmaktadır. Uluslararası kriterlere göre belirlenen bu değerlendirmeler;

 • Mesleki yeterlilik ve bilgi sınavı
 • Genel yetenek sınavı
 • Türkçe dil bilgisi
 • Değerlendirme merkezi testleri 
 • Panel ve yetkinlik mülakatları 
 • Yabancı dil yeterliliği ve 
 • Mesleki kişilik envanterleri 

Gibi uygulamalarla yapılmaktadır. Türkiye İş Bankası personel istihdam etmeden önce başvuru yapan kişilerin yeterliliğini bu ve benzeri uygulamalarla ölçmektedir. İş Bankası personel alımı 2020 yılında da personel istihdamını benzer uygulamalarla yapacaktır. Türkiye’nin en köklü ve kurumsal bankalarından biri olan Türkiye İş Bankası özellikle bankacılık ve finans alanında kariyer yapmak isteyen kişiler için birçok avantaj sağlamaktadır. Gereken nitelikleri taşıyan herkes bankanın personel ilanlarına başvurularını gerçekleştirebilirler. Yabancı dil yeterliliği isteyen pozisyonlar için; İngilizce TOEFL (IBT) sınavından 85 puan alma şartı bulunmaktadır. 

İş Bankası Memur Alımı İçin Gereken Nitelikler Nelerdir?

Bankalarda memur olarak çalışmak isteyen kişiler, banka şubeleri ve genel müdürlüklerde, bankacılık hizmetlerinin verilmesinde yardımcı, gişe ve operasyonal görevleri yürütmekle görevlidirler. Türkiye İş Bankası’na memur olarak başvuracak kişiler için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olma şartıyla beraber;

iş bankası personel alımları

 • Genel yetenek ve 
 • Yetkinlik bazlı mülakatlardan 

Başarılı olmaları gerekmektedir. Bunun dışında İş Bankası’nın belirleyeceği özel şartları taşımak ve başvurulacak pozisyona yeterli kadronun bulunması gerekmektedir. İş Bankası personel alımlarında uygulanan genel yetenek sınavı, adayların sözel ve sayısal becerileri ölçmektedir. Bunun yanı sıra yetkinlik bazlı mülakat ise adayın geçmiş tecrübeleri, performans kriterleri vb. değerlendirmelerin yapılmasını sağlamaktadır. Bu aşamalardan başarılı olan kişiler istihdam edilmek üzere kadrolara yerleştirilirler. 

İş Bankası Takip Memuru Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye İş Bankası’nda başvuru yapabileceğiniz bir çok alan bulunuyor. Bunlardan birisi de takip memurluğu. Eğer takip memuru pozisyonunda bir iş başvurusu yapmak istiyorsanız elbette dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. İş Bankası takip memuru pozisyonuna başvuru yapan adaylar;

 • Adalet Meslek Yüksekokullarından mezun olmuş
 • Genel yetenek sınavından 
 • Norm ve teknik mülakattan 

Başarılı olmaları gerekmektedir. Bankanın hukuk müşavirliği bölümlerinde istihdam edilmek üzere bu kadroya alım yapılmaktadır. Gereken şartları taşıyan herkes takip memurluğu kadrosuna başvuru gerçekleştirebilir. Türkiye İş Bankası takip memurluğu kadrosunda çalışacak personeller;

 • Bankanın hukuksal evrak takiplerini
 • Noter, adliye, ticaret odası vb. kurumlarla ilgili işleri yürütürler 

Takip memurluğu pozisyonuna kabul edilen kişiler için bankada kariyer yolu açık değildir. Bu pozisyon için sadece Adalet Meslek Yüksekokullarından mezun olmak şartı getirilmiştir.

Türkiye İş Bankası Kariyer Fırsatları Nelerdir?

Türkiye İş Bankası birçok farklı pozisyonda personel istihdamı gerçekleştirmekte ve birçok kişiye kariyer fırsatı sunmaktadır. Kariyer fırsatı açık olan pozisyonlara başvuru yapıldığı takdirde kurum içi yükselme mümkündür. Aynı zamanda kurum içi eğitim fırsatlarıyla alanınızda uzmanlaşmanızda İş Bankasının sunduğu bir diğer fırsattır. İş Bankası tarafından yapılan personel alımları;

 • Müfettiş Yardımcısı
 • Uzman Yardımcısı
 • Memur 
 • Sistem Uzmanı 
 • Sistem Destek Uzmanı 
 • Takip Memuru 
 • İhtisas Elemanı 
 • Şoför ve Güvenlik Görevlisi 

Tavsiye Edilen Makale: Banka Müdürü Nasıl Olunur?

Gibi alanlarda gerçekleştirilmektedir. Bu alanlardan size en uygun olan pozisyonu seçmeli ve gerekli sıvan süreçlerinden başarılı olmanız gerekmektedir. İş Bankası kariyer fırsatı için öncelikle yeterliliklerinizi belirlemeniz ardından istediğiniz pozisyona başvuru gerçekleştirmeniz gerekir. Türkiye İş Bankası resmi internet adresini ziyaret ederek personel alım ilanlarını takip edebilir aynı zamanda İş Bankası’nın kariyer fırsatları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz. 

İş Bankası Memur Alım Süreci Nasıl İşler?

Genel Yetenek Testi: Başvuran kişileri sayısal ve sözel yetenek alanlarında değerlendirmek için bazı yetenek testleri online veya offline alanlarda gerçekleştirilir.
Türkçe Yeterlilik Sınavı: Pozisyonlara başvuru yapan kişilerin dil bilgisi, kompozisyon yazma ve yazılı ifade alanlarındaki yeteneklerini değerlendirmek için uygulanır.
Mesleki Kişilik Envanterleri: Adayların kendini değerlendirme biçimleri, kendilerini nasıl nitelendirdiklerini anlamak üzere uygulanan bir soru bloğudur.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın