iş bankası hesap kapatma

İş Bankası hesap kapatma nasıl yapılır? Türkiye İş Bankası, Türkiye’nin ilk özel bankası ünvanına sahip tek bankadır. Devlet bankalarının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat yer aldığı Türkiye İş Bankası kuruluş gününden bu güne kesintisiz olarak hizmet vermiştir. Adı siyasi partiler ile sık sık anılıyor olsa da, partiler arasında herhangi bir para trafiği bulunmamaktadır. Aynı zamanda Maximum özellikleri ve üye iş yerleri ile de sık sık görebileceğimiz, bu sebeple de çok fazla tercih edilen bankalar arasında yer almaktadır. Elbette fazla hesaplarımızı veya memnun kalmadığımız bankacılık ürünlerini kapatma hakkımız bulunuyor. Bu haklardan birisi de Türkiye İş Bankası hesabı kapatmak olarak kabul edilebilir. Altta yer alan adımları eksiksiz olarak tamamlamanız durumunda İş Bankası hesabınızı rahatlıkla kapatabilirsiniz. İş Bankası hesap kapatma işlemleri için alttaki adımları izleyiniz;

İş Bankası Hesap Kapatma

İş bankası her işlemde olduğu gibi hesap kapatma işlemlerinde de müşterilerine kolaylıklar sağlamaktadır. Birçok farklı kanaldan hesap kapatma işlemi yapmak mümkündür. İş Bankası hesap silme işlemi için farklı yollar izlenebilir. Ancak; izlenecek yollar hakkında bilgi edinmek önemli. iş Bankası hesap kapama işlemi konusunun detaylı bir şekilde ele alınması önemli. İş bankası hesabınızı rahatlıkla kapatabileceğiniz gibi, internet bankacılığı üzerinden de rahatlıkla saniyeler içinde bu işlemi yapabilirsiniz.Tavsiye Edilen Makale: Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Eğer kişinin kapatmak istediği hesabı ikinci hesabıysa o halde hesap kapatma işlemini internet üzerinden ya da mobil şubeden gerçekleştirebilir. Aynı zamanda kişi, sonradan açılmış olan vadeli hesaplarını ve döviz hesaplarını da internet ya da mobil şube üzerinden işlem yaparak kapatabilir. Bu hesap kapatmalar için başka bir işlem yapmaya gerek yoktur.

İş Bankası Hesap Kapatma Adımları

Öncelikle hesap kapatma işleminde kişinin açık olan hesabının ilk hesabı olup olmadığına göre işlem değişir. Eğer kişi, İş Bankasında ilk açılan hesabını kapatmak istiyorsa şahsen şubeye başvurması gerekir. Şubeye başvurularak ıslak imza verilir ve hesap kapatma işlemi gerçekleştirilir.

Eğer kişinin kapatmak istediği hesabı ikinci hesabıysa o halde hesap kapatma işlemini internet üzerinden ya da mobil şubeden gerçekleştirebilir. Aynı zamanda kişi, sonradan açılmış olan vadeli hesaplarını ve döviz hesaplarını da internet ya da mobil şube üzerinden işlem yaparak kapatabilir. Bu hesap kapatmalar için başka bir işlem yapmaya gerek yoktur.

Üç farklı yöntemle hesap kapatılabilir;

  • İş Bankası Şubeye Giderek Hesap Kapatma
  • İş Bankası İnternet Bankacılığı ile Hesap Kapatma
  • İş Bankası Telefon Bankacılığı ile Hesap Kapatma

İş Bankası Hesap Kapatma İşlemi Ücretli Mi?

İş bankası müşterilerinin merak ettiği konulardan bir tanesi de; iş bankası hesap kapama işlemlerinin ücretli olup olmadığıdır. Boş hesapları, iş bankası hesap silme ücreti ödemeden işlem yapılabilir. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, hesabın borcu olmamasıdır. Borcu olmayan hesaplar tamamen boşaltılarak kapatılabilir. Kapatmak istediğiniz hesabın içinde bakiye bulunması, hesabın kapanmasına engel olacaktır.

Şubeye Giderek İş Bankası Hesap Silme İşlemi

iş bankası hesap silme

İlk ve en sık tercih edilen yöntem; şubeye giderek hesap kapatma işlemi yapmaktır. Bunun için kişinin T.C Kimlik belgesi ile şubeye gitmesi gerekir. Bunun yanı sıra; kişinin yazmış olduğu iş bankası hesap silme dilekçesi de bulunması gereklidir. Bu dilekçenin hazır bulundurulması banka şubesinde işlemlerin çok daha hızlı olmasını sağlar. Hesap kapatma dilekçesi İş Bankası şubelerinde hazırlanmış şablon şeklindedir. İsteyen kişiler bu dilekçeden alıp doldurabilirler. İsteyenler ise bu dilekçenin bir benzerini hazırlayabilirler.

Türkiye İş Bankası Hesap Kapatma Dilekçesi

Dilekçe şubelerden hazır olarak temin edilebilir, form şeklinde doldurularak yine banka çalışanına teslim edilebilir. Eğer dilerseniz dilekçenizi hazırlayarak da şubeleri ziyaret edebilir, işlemlerin hızlı ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Dilekçe örneği;

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş ………………. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

………. Bank ……….. Şubesinden açtırmış olduğum ………….. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres …/……/…..

Adı – Soyadı

İmza

Telefon Bankacılığı ile İş Bankası Hesap Silme İşlemi

Birçok kişi, şubeyse gitmek için vakit bulamamaktadır. Bu durumda telefon bankacılığı üzerinde hesap kapatma işlemi yapılması mümkündür. Telefon bankacılığı ile hesap kapatmanın adımları;

İş Bankasının 0850 724 0724 numaralı iletişim hattı aranır.

Tavsiye Edilen Makale: İş Bankası Personel Alımları

Müşteri temsilcisiyle irtibat kurularak hesap kapatma işlemi talep edilir. Elbette, bu talimatın değerlendirmeye alınması için hesabın içinde para bulunmaması gerekir. Aynı zamanda hesaplara tanımlı olan fatura ödemelerinin bulunmaması da gereklidir.

Böylece, hesabı kapatmak için ilk talimat verilmiş olur. Daha sonra kişi en yakın İş Bankası şubesine giderek dilekçe verir ve hesabı kapatılır.

İsteyen kişiler bu yolla hesaplarını kolaylıkla kapatabilirler.

İnternet Üzerinden İş Bankası Hesap Kapama İşlemi

İnternet üzerinden de İş Bankası hesabını kapatma işlemi işlemi yapılabilmektedir. Bunun için internet bankacılığı kullanılmaktadır. İnternet Bankacılığının kullanılabilmesi için bireyin bir şifresinin olması gerekir. Eğer birey bir şifreye sahip değilse İş Bankası müşteri hizmetleriyle iletişime geçmelidir. Müşteri temsilcisi kişinin şifre oluşturabilmesi için adım adım yönlendirmede bulunmaktadır. 

Şifre alındıktan sonra internet üzerinden sisteme giriş yapılır. İş Bankası internet şubesine girildikten sonra sayfanın sol köşesinde yer alan ” Hesaplarım ” bölümüne girilmelidir. Bu bölüme girildikten sonra kişinin tüm hesapları görüntülenir. Daha sonra kişi kapatmak istediği hesabı seçer ve bu hesabı kapatma butonuna tıklayarak hesabını kapatır. Bu işlemle birlikte hesap tamamen kapatılmış olur.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin