İnşaatı bitirmek için kredi veren bankalar, inşaat tamamlama kredisi, inşaatı tamamlamak için kredi veren bankalar hakkında bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. İnşaat yapmak, demir çimento fiyatlarına bakıldığında son zamanlarda oldukça zorlaşan işler arasında yer almakta. Maalesef bitirme süresi olarak bakıldığında da üzerine maliyetler eklenince oldukça uzun zaman alan bu durumlarda, bazı bankalardan destek alarak projenizi bitirebilirsiniz. İnşaatı bitirme kredisi çekerek süreci hızlandırabilir, daha sonraki işlerinize geçebilirsiniz. Peki inşaat tamamlama kredisi nedir? İnşaatı bitirmek için kredi veren bankalar hangileridir?

İnşaatı Bitirmek İçin Kredi Veren Bankalar

İnşaatın bitirilmesine destek için kredi açan bankalara ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Bizde bu yazımızda sizlere bu bankaların hangi bankalar olduğunu, bu bankalara başvuru süreçlerinin nasıl gerçekleştiğini ve daha fazla konular hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Elbette yine inşaat tamamlama kredisi kullanmak istiyorsanız, öncelikle sicilinizde herhangi bir olumsuzluk olmaması gerekiyor.Tavsiye Makale: Kentsel Dönüşüm Kredisi

İnşaat tamamlama kredisi yine bir ihtiyaç kredisi statüsüne girdiği için, kredi notu ise kredi onaylanmasında en büyük etkidir. İnşaat bitirme kredisi sayesinde projelerinizi tamamlayabileceğiniz gibi, devam eden inşaatınıza yatırım da yapabilirsiniz.

İnşaat Tamamlama Kredisi Veren Bankalar

Öncelikle, inşaat tamamlama kredisi veren bankalar 2019 aslında oldukça eski bir kredi çeşidi olmamasına rağmen, çok fazla olmadığını söylemekle başlayalım. Biz size bu yazıda bu krediyi veren Vakıfbank, İş Bankası, Denizbank olmak üzere 3 bankadan bahsedeceğiz. İnşaat tamamlama kredisi veren bankalar şöyle;

Vakıfbank İnşaat Tamamlama Kredisi

inşaat tamamlama kredisi

Vakıfbank inşaat tamamlama kredisi projenin beşte birine ulaşılması koşuluyla destek sağlıyor. Eğer inşaatın gerçekleşme seviyesi yüzde 20 ile yüzde 80 aralığında yer alıyor ise hızlı bitirme kredisi adı verilen bir kredi veriliyor. Bu kredi aylık yüzde 1,11 faiz ile veriliyor. Bu kredi sayesinde inşaat yapımı süresince yalnızca aylık faizi ödüyor, inşaat tamamen bittiği zaman kredi borcunuzu kapatabiliyorsunuz.

Vakıfbank’ın hızlı bitirme kredisi ile insanlar evlerine planladıkları süreden daha hızlı bir şekilde oturma şansını elde etmiş oluyor. Oturdukları zaman ise kira ödermiş gibi kendi evlerine sahip olmuş oluyorlar.

İş Bankası İnşaat Tamamlama Kredisi

inşaatı bitirme kredisi

Iş Bankası inşaat tamamlama kredisi ile evinizin inşaatının tamamlanabilesi için İş Bankası 120 aya kadar vade fırsatı sunuyor. Bunun yanında faiz oranları da sabit tutuluyor. Kredinin ödenmesinin bittiği tarihe kadar ev ipotek altına alınır ve kredinin borcunun kapanması ile de ipotek son bulur. Bu krediden faydalanabilmek için evin üzerine yapıldığı arsanın belediye tarafından izinli olması gerekmektedir.

Bahsedilen sabit faiz oranı bu kredi için yüzde 1,20 olarak belirlenmiştir. Bu da vade süresi ne kadar olursa olsun bu faiz oranı üzerinden işlem yapılacağını gösterir. Vade süresi ise en fazla 120 aya kadar yapılabiliyor. Banka sizden sigorta giderleri, ekspertiz ücreti, kredi tahsis ücreti, taşınır veya taşınmazların rehin ücreti, ihbarname ve ihtarname ücretlerini talep ediyor. Yani kredi kullandığınız zaman ödeyeceğiniz aylık tutar ve faize ek olarak, bu kalemleri de giderlerinize eklemeniz gerekmektedir.

Tavsiye Makale: İskansız Eve Kredi Çıkar Mı?

Başvuru yapmak istiyorsanız, kredi notunuzun iyi olması şartı var. Ortalama bir notunuz varsa kefil aracılığı ile kredi çekmeniz mümkün. Başvururken sizden aşağıda yer alan evraklar istenecektir.

 • Şubeden veya internetten alabileceğiniz kredi başvuru formu,
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Belediye tarafından izinli olduğunu gösteren arsanın tapu fotokopisi,
 • Arsanın ipotek altında olmadığını gösterir belge,
 • Gelirinizi gösteren belgeler,
 • Mal varlıklarınızı gösteren belgeler.

İş bankası durumunuza göre daha çok veya daha az belgeyi sizden isteyebilir. Başvurunuzu yapmak için de size en yakın İş Bankası şubesine giderek, yukarıdaki belgelerle başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Denizbank İnşaat Tamamlama Kredisi

inşaatı bitirmek için kredi

Denizbank inşaat tamamlama kredisi ile 24 aya kadar ana para ödemesiz dönem fırsatından faydalanabilirsiniz. Bununla beraber faiz oranı yüzde 2,66’dan başlıyor ve inşaat tamamlanma garantisi veriliyor. Bu kredi hizmeti ile birlikte Denizbank’ın anlaşmalı olduğu şirketler aracılığı ile riskli yapı tespit raporu alabilirsiniz. Anlaşmalı olunan firmaların listesini almak için Denizbank’ın resmi internet sitesini ziyaret etmeyi unutmayın. Resmi siteden ücretsiz danışmanlık hizmeti alarak kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

 • Şubeden veya internetten alabileceğiniz kredi başvuru formu,
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Belediye tarafından izinli olduğunu gösteren arsanın tapu fotokopisi,
 • Arsanın ipotek altında olmadığını gösterir belge,
 • Gelirinizi gösteren belgeler,
 • Mal varlıklarınızı gösteren belgeler.

Ödemelere örnek vermek gerekirse, 125.000 TL tutarında çekilmek istenen bir kredi için 0 ile 120 ay vade fırsatıyla sabit yüzde 2,66 faiz oranı ile toplam 464 TL’lik faiz tutarı ile kredi çekilebilir.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin