ING Bank EFT İptali Nasıl Yapılır?

ING Bank EFT iptali

ING EFT iptali, yanlış gönderilen veya bilgileri yanlış girilen para transferini iptal etmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Artık tüm para transferi işlemlerimizi genellikle bankalar üzerinden EFT veya havale yöntemiyle hallediyoruz. Kısa bir hatırlatma ile EFT ve havalenin farkından da bahsedelim. İki farklı bankanın hesapları arasında yapılan transfer işlemine EFT, aynı bankanın hesapları arasında yapılan transfer işlemine ise havale diyoruz. EFT işlemi, diğer bir adıyla Elektronik Fon Transferinin kısaltılmışıdır. Bu işlem sırasında banka bizden bazı bilgiler talep eder. Bu bilgiler girilerek gerekli tutar bilgisi yazıldıktan sonra para transferi işleme alınır ve 15 dakika içinde karşı tarafa ulaşır. Elbette bu aşamada dikkat etmelisiniz ki, bilgiler yanlış olursa para transferi askıda kalır. Yani isim bilgisini bile yanlış girmeniz durumunda transfer tamamlanmaz. Peki böyle durumlarda EFT nasıl iptal edilir, ING Bank EFT iptali nasıl yapılır?

ING Bank EFT İptali Nasıl Yapılır?

ING Bank EFT iptali, oldukça kolay işlemlerden birisidir. Fakat iptal etmek istediğiniz işlemin karşı tarafa ulaşmamış olması gerekiyor. Eğer yaptğınız transfer karşı tarafa ulaşmışsa bu işlemin iptal edilme şansı maalesef bulunmuyor. Tek çare karşı taraf ile iletişime geçerek parayı size geri göndermesini istemek oluyor. Bunun haricinde ise diğer yöntemleri ele alarak karşıya ulaşmayan EFT’yi iptal edebiliriz.

ING Bank EFT iptal etme işlemi için alttaki seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz. Eğer daha önce hiç işlem iptali yapmadıysanız da yazımızın devamını okuyarak internetten ve müşteri hizmetlerinden nasıl iptal işlemi yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

  • ING Bank müşteri hizmetleri ile yapılan EFT iptali,
  • ING Bank şubelerinden eft iptal etme.

ING Bank Telefon Bankacılığı ile EFT İptali

En yaygın kullanılan EFT iptal yöntemi telefon bankacılığı yani çağrı merkezidir. Telefon bankacılığı teriminden dolayı yanlış anlamalar da ortaya çıkabiliyor. ING bank mobil uygulaması ve internet bankacılığı ile EFT iptal işlemi gerçekleştirmek mümkün değil. Bunu için de doğrudan çağrı merkezini arayarak iptal ettirmeniz gerekiyor.

Çağrı merkezini aradığınızda müşteri temsilcisi sizlerden EFT Sorgu No talep edecektir. Bu numara ile yapmış olduğunuz işlemi sorgulayacak ve iptal sebebinizi soracaktır. Eğer yanlış bilgi girdiğiniz için iptal etmek istiyorsanız bunu zaten ekranlarından görecektir. Daha sonrasında doğru bilgiler ile işleminizi tekrarlayabilirsiniz.

ING Bank Şubelerinden EFT İptali

Yine bir diğer seçenek de ING Bank şubeleri. Fakat her zaman şubelere gidemeyeceğimiz, yakınlarda şube bulamayacağımız için en hızlı ve kolay yöntem telefon bankacılığı olacaktır. Eğer yine de şubelerden iptal yapmak istiyorsanız banka çalışanı gişe memuru ile görüşebilir, yine sorgu numarası ile işlem yapabilirsiniz.

ING Bank EFT İptal Etme

ING Eft iptal etme

ING Bank EFT iptal etmek için ihtiyacınız olan bir EFT Sorgu Numarasıdır. Müşteri hizmetlerine bağlandıktan hemen sonra talebinizi dile getirdiğinizde müşteri temsilcisi ilk olarak sizden EFT Sorgu No isteyecektir. Bu numara EFT işlem dekontunun üzerinde veya işlemin hemen ardından ekranda yazan numaradır. Bu numarayı not almanızda fayda var. ING Bank EFT Sorgu Numarası sorgulamak için de yine ilgili dekontu internet veya mobil uygulama üzerinden çıkartarak bakabilirsiniz.

ING Bank İleri Tarihli EFT İptal

ING bank EFT iptal etme yöntemlerinden bir diğeri de ileri tarihli EFT işlemlerini iptal etmektir. Yani bugün yaptığınız fakat transferin gerçekleşmesi için ileri bir tarih verdiğiniz talimatlarınızda da EFT’yi iptal edebiliyorsunuz. Bazı bankalar bu işlemi internet ve mobil uygulama üzerinden yaptırsa da ING bank için bu durum söz konusu değil. Yine yukarıda bahsettiğimiz gibi Müşteri Hizmetleri ile iptal yöntemlerine başvurmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın