İcralık Araçlara Kredi Veren Bankalar Var Mıdır?

icralık araçlara kredi

İcralık araçlara kredi, İcralık arabalara kredi, İcralık araca kredi veren bankalar 2019 var mıdır? yazımızın devamında yer alıyor. Ödeme zorlukları karşısında, kredi ile satın alınan araçlar ödeme yapılmaması durumunda bankalar tarafından haciz işlemi uygulanarak otoparklara çekiliyor. Daha sonrasında borç tahsil edilebilmesi için de bankalar tarafından satışa çıkarılarak, kişinin borcundan ilgili tutar düşülüyor. Taşıt kredisi sözleşmelerinde ve kredi başvurusu sırasında bu tarz bilgiler tüketicilere zaten iletiliyor. Aynı zamanda kredi süresi boyunca da aracın üzerinde hak mahrumiyeti olacağından, satış veya herhangi bir işlem de yapılamıyor. Daha sonrasında da kredi ödemelerinde yaşanan düzensizlikler, bankanın aracı bağlamasına ve icra koymasına sebep olabiliyor. Peki icralık araçlara kredi çıkar mı? İcralık araçlar için kredi veren bankalar var mıdır?

Banka Hacizli Araç Satışı 2019

Bankalar, haciz koydukları araçları ilgili icra müdürlüklerine başvuru yaparak satışı için bir ihale tarihi belirler. Bu ihale tarihinde 18 yaşını doldurmuş reşit kişiler katılım sağlayarak teklif verir ve en yüksek teklifi veren kişi aracı satın alır. Ortalama olarak bakıldığında ise satışı yapılan araçların geneli piyasa değerinin %60 ve 70 arasındaki rakamlar ile satılmaktadır. Bu sebeple yola çıkarak, ortalama değerin çok altında satışı yapılabileceğini de rahatlıkla söyleyebiliriz.Eğer satışı yapılan araç, piyasa değerine yakın bir değerde satılırsa, borçtan geriye kalan kısım da alıcıya geri ödenmektedir. Hatta kredi borcu az ise, araç bedelinden çok daha az bir rakam ise araç satılır ve borç tahsili yapılır. Otopark, avukatlık masrafları da bu tutardan düşülerek ödeme gerçekleştirilir. Geriye kalan kısım ise araç sahibine banka kanalıyla iade edilir. Ancak bu işlemler borç durumuna göre tamamen değişiklik gösterebilir. Eğer borç miktarı yüksekse, elinize herhangi bir tutar kalmayacaktır.

Tavsiye Makale: İcra Takibi Alt Sınır

Eğer bankalardan hacizli satış yapılan araçları satın almak istiyorsanız, bankaların resmi sitelerine giriş yaparak ilgili sayfalardan ulaşım sağlayabilirsiniz. İhale tarihlerini öğrenebilir, açılış rakamlarına göz atarak size uygun gelen ihalelere katılım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bankalar, Sahibinden.com üzerinden de satış yapmaktalar. Piyasa değerinin çok altında kalacak şekilde satışlar yaparak, ihale açmaktalar. Sahibinden.com üzerinden de arama yaparak bankaların profillerine ulaşabilirsiniz.

İcralık Araçlara Kredi Veren Bankalar Var Mıdır?

hacizli araç satışı 2019

Bankalar, icralık aracın satışını yaptıktan sonra aslında durum burada son bulmuyor. Aracı satılan kişi, daha sonrasında satışın iptali için dava açabiliyor. Eğer belirli şartlar yerine getirilmişse, ortada hukuksuz bir durum varsa aracı satılan kişi bankaya satışın iptali için dava açıp hakkını arayabilir. Bu sebeple de bankalar, icralık satışı yapılan araçlar için kredi vermeye sıcak bakmazlar. Onun için icralık araçlara kredi veren bankalar diye bir şey söz konusu değildir. Bu sebeple ihalelere katılım sağlarken, taşıt kredisi çekemeyeceğinizi bilmelisiniz.

Ancak bankalara bireysel veya ticari ihtiyaç kredisinde başvuru yaparak, bu para ile araba ihalesine girebilirsiniz. Bankalar icralık araçlara taşıt kredisi vermese de, sizler ihtiyaç kredisi kullanarak bu bedel ile icralık araç ihalelerine giriş yapabilirsiniz.

Tavsiye Makale: Avukatlık Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın