İcra Dosyası Nasıl Kapatılır? İcra Dava Dosyası Kapatma

icra dosyası kapatma

İcra dosyası kapatma işlemi, icrada davası olan vatandaşlarımız tarafından sık sık merak ediliyor. Bu durum, bazı yerlerde karşımıza çıkarak bize engel olabiliyor. Özellikle bankalardan kredi çekmek istediğinizde veya senet karşılığında alışveriş yapmak istediğinizde aktif bir icra dosyasının olması, alışveriş yapacağınız yerin gözünde olumsuz olarak karşılanabiliyor. Bunun için de borcu ödenmiş olan icra dosyası, işlem yapılarak kapatılması gerekiyor. Bu yazımızda sizlere, ödeme yapmış olduğunuz icra dosyası nasıl kapanır bu konular hakkında bilgi vereceğiz. Özellikle icra dosyası kapatma ücreti hakkında da internette birçok bilgi dolaşıyor olsa da, bu konu hakkında da bilmeniz gereken çok önemli detaylar olduğunu unutmamalısınız.

İcra Dosyası Nedir?

İcra dosyası, bir alacaklının borçlarını tahsil edememesi sonucu bir avukattan yardım alarak, borçlu kişi hakkında icra takibi başlatması durumuna verilen addır. Alacaklı kişi sadece avukat vasıtasıyla değil, kendi bireysel olarak da icra dairelerine başvuru yaparak alacaklı olduğu kişi hakkında icra takibi başlatabilir. Elbette işlemlerin daha hızlı ilerlemesi ve takibinin kolay olması için de avukatlarla çalışmak daha mantıklı kabul edilmektedir.

Bir kişi bireysel olarak veya avukat yardımıyla icra takibi başlatmak istediğinde, icra dairelerine harç ödemesi yapmalıdır. Daha sonra dilerse avukat aracılığı ile bu masrafların da borçlu kişi tarafından ödenmesi talep edilebilir. Böylece icra davası sonuçlandığında, tüm alacaklarla birlikte avukatlık masrafları da dahil olarak borç karşı taraftan tahsil edilir.

İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

İlk olarak belirtmeliyiz ki, icra dosyası kapatma işlemi yapabilmeniz için bu borcun tamamen kapatılmış olması gerekli. Bunun için isterseniz borç takibini yapan avukatla görüşebilir, dilerseniz de icranın bulunduğu icra dairesine giderek dosyanın hesaplanmasını isteyebilirsiniz.

İcra dairesinde “Kapak hesabı” olarak adlandırılan bu işlem, toplam ödemeniz gereken tutarı size bildirecektir. Kapak tutarının tamamı ödendikten sonra icra dosyası kapanmış olacak, harçların da ödenmesi ile birlikte tamamen kapanmış sayılacaktır.

İcra Dosyası Taksitli Olarak Ödenebilir Mi?

İcra dosyasını kapatmak istiyorsanız, ödeme yapmak zorundasınız. Ödeme yapmadan bu dosyanın kapanma ihtimali yoktur. İcra daireleri de, sadece nakit ödeme kabul etmektedir ve herhangi bir taksit uygulamaları yoktur. Eğer icra dosyasına atanmış bir avukat varsa, bu avukat ile görüşerek borcun tamamının taksitlendirilmesini talep edebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir detay bulunuyor. Eğer borcu avukat vasıtasıyla taksitlendirirseniz, icra dosyası kapanmayacaktır. İcra dava dosyasının kapanması için borç tutarının tamamının ödenmiş olması gerekmektedir. Yani; borç taksitlendirildikten sonra ödeme yapmaya devam etmeli ve borç bitiminde icra dosyasını kapatmalısınız. Taksitlerini ödemeye devam ettiğiniz sürece icra dosyasının açık olacağını da unutmamalısınız.

İcra Borcu Kendiliğinden Düşer Mi?

1 yıl boyunca işlem yapılmayan icra dosyaları otomatik olarak kapanmaktadır. Bu durumda alacaklı kişi feragat harcını yatırarak dosyanın resmi olarak kapanmasını da sağlayabilir.

İcra Dosyası Kapatma İşlemi Ücretli Midir?

Bu işlem ücretlidir. Dosyanın üzerindeki borç tutarı, harç durumu ve ne zaman kapatıldığı gibi detaylar bu ücret üzerinde değişiklik olmasına sebep olacaktır. Bunun için icra dairesine giderek kapak tutarı hesaplattırmalı ve bu hesap üzerinden meydana gelecek harç bedellerini de öğrenmelisiniz. Bunun haricinde sabit bir ücretlendirmesi bulunmamaktadır.

Borcu Ödenen İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

Avukatlar aracılığı ile borcunu ödediğiniz ve tamamen biten icra dosyasını kapatmak için icra dairesine giderek harç ödemelerini yapmanız gerekmektedir. Bu ödemeler avukat tarafından karşılanacaksa, avukata bu tutar ödenmelidir. Daha sonra dava dosyasının kapanıp kapanmadığını da E-devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın