Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar (Anında Onaylı)

hisseli tapuya kredi veren bankalar

Hisseli tapuya hangi banka kredi veriyor diye merak mı ediyorsunuz? Bu yazımızda hisseli tapularınız için kredi çekebileceğiniz bankalar hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Konut satın almak ve hızlı şekilde ev sahibi olmak isteyen kişiler genellikle banka kredilerine başvuru yaparak tercihlerini bu yönde kullanıyor. Daha öncelerinde birikimi olmayan kişiler, direkt olarak peşin daire satın alamayacağı için bu yöntemler daha çok tercih ediliyor demek doğru olur. Bankaların da tahmin edeceğiniz üzere kredi değerlendirirken dikkat ettiği bir çok nokta olmakla birlikte, konut kredilerinde bu kriterler giderek artıyor. Bireysel ihtiyaç kredisi çekerken kredi notuna göre direkt kredi çekebilirken, konut kredilerinde işin içine evin tapusu da dahil oluyor. Bunun için biz de sizlere hisseli tapuya kredi veren bankalar hakkında bilgi vereceğiz.

Hisseli Tapuya Kredi Çekebilir Miyim?

Hisseli bir tapu için bankalardan konut kredisi çekilip çekilemeyeceği, vatandaşlarımız tarafından oldukça merak konusu haline gelmiştir. Sadece ev satın alacak vatandaşlarımız değil, evini satmak isteyen vatandaşlarımız da satmak istedikleri evin krediye uygun olup olmadığını merak ediyor haliyle. Kredi çıkmayan veya kredisi onaylanmayan kişiler, bankaya ilave teminatlar sunarak kredi çekme yöntemlerine başvuruyor.

Ancak bankaya sunacağınız teminat, tamamen sizin üzerine olmalıdır. Yani bankaya sunmak istediğiniz, ipotek olarak vereceğiniz evin tapusu size ait olmalıdır. Bazı durumlarda mülklerin tapuları da hisseli olabiliyor. Yani konut tek kişinin değil, kaç hissedar varsa o kadar eşit payda bölünmüş oluyor. Durum böyle olunca da vatandaşlarımız hisseli olan tapuyu bankanın kabul edip etmeyeceğini merak ediyor.

Bankalar, kredi çekemediğiniz için veya sicilinizde herhangi bir olumsuzluk olduğu için sizden ipotek talep edebiliyor. İpotek istemeleri, kredinin kesin bir şekilde onaylanacağını göstermese de, ihtimal oldukça artıyor. Elbette ipotek göstereceğiniz mülkün mevcut durumu da oldukça önemli. Bunun için dikkat etmeniz gerekenleri altta listeledik.

Hisseli Tapuya Konut Kredisi Çıkar Mı?

Bankaları genel olarak incelediğimizde her birinin farklı farklı kredi değerlendirme kriteri olsa da, hisseli tapulara kredi veren banka maalesef yoktur. Tamamen kestirip atmamak gereken bu durum, bazı şartlar yerine getirilirse mümkün olabiliyor. Yani tapunuz hisseli olsa bile, bunu bankaya teminat olarak sunabiliyorsunuz. Tabi bazı şartlar karşılığında.

Hisseli tapu ile kredi çekme şartları;

 1. Kefillik durumu: Eğer hisseli bir tapuyu krediye teminat olarak sunmak istiyorsanız, Tapu üzerinde adı geçen herkesin başvuru yapılan krediye kefil olması gerekiyor.
 2. Tapudaki hisseyi bölmek: Tapu tamamen bir kişinin üzerine geçirilerek bu durumun da önüne geçilebilir. Veya ilave olarak arazi veya arsanın eşit parsellere bölünerek yeniden tapulaştırılması ile de sorun çözülebilir.

Üstteki şartların tamamını yerine getirebilirseniz, bankanın şartları dahilinde kredi kullanabilirsiniz. Eğer tapu üzerindeki hissedar sayısı yüksekse, tamamını krediye kefil yapmak zahmetli olabilir.

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar

hisseli tapuya kredi

Hemen hemen tüm bankalar, Tapu Senedi İpoteği talep ederek hızlı bir şekilde konut kredisi çekmenize imkan tanıyor. Yani kredi notunuz düşük olduğunda kredinizin onaylanmayacağını biliyorsunuzdur. Bankalar bu durumu ortadan kaldırmak için, başvuru yaptığınız krediye bir teminat sunmanızı isteyebilir. Bu teminat karşılığında da kredinin onaylanma ihtimali, bankanın kendini aldığı güvence ile yükseliyor.

Ziraat Bankası İpotekli Bireysel Konut Kredisi Kredisi

Ziraat Bankası, ipotekli bireysel finansman kredisi adı altında tüm müşterilerine ihtiyaç ve konut kredisi sunmaktadır. Kredi üzerine göstereceğiniz ipotek ile rahatlıkla kredi kullanabiliyorsunuz. Konut kredisi çekmek istiyorsanız, genel konut kredisi kullanım şartları geçerli olduğu gibi, kredi notu ve sicil durumunuzun da olumlu olması gerekiyor.

Krediye başvuru şartları genel olarak şunlar;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • TC Kimlik Kartı
 • Kredi notunun ortalama seviyelerde olması

Vade seçenekleri ise 36 aydan 60 aya kadar değişmektedir.

Denizbank Bireysel ve Ticari Finansman Kredisi

Hisseli tapunuzu teke düşürdüğünüzde veya tüm hissedarları kefil olarak getirdiğinizde, Denizbank ile de ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi kullanabiliyorsunuz. Üstte vermiş olduğumuz şartları tamamının sağlanması ise banka tarafından aranan ilk şart. Hisseli tapu ile kredi veren bankalara örnek gösterilebilecek Denizbank ile kredi çekebilmek için ilk olarak şubelerden başvuru yapmanız gerekiyor.

Tavsiye Makale: Sicili Bozuk Olanlara Kredi

Ziraat Bankası Hisseli Tapuya Konut Kredisi

hisseli tapuya kredi

Genellikle baktığımızda hisseli tapuya en rahat kredi veren bankalardan birisi de Ziraat Bankası’dır. Ancak bu durumunda kesinlikle hissedarlar ve kredi siciliniz ile alakalı olduğunu unutmayın. Banka siciliniz bozuksa, ödemelerinizde geriden gelen düzensizlikle mevcutsa kredi kullanma ihtimalinizin de bir o kadar düşeceği aşikardır. Eğer hisseli konut kredisi konusunda tüm kriterleri karşıladığını düşünüyorsanız Ziraat Bankası‘nın sunmuş olduğu hisseli tapuya konut kredisi kampanyasına başvuruda bulunabilirsiniz.

Eğer tapu hisseli tapu ise tek tapuya dönüştürülmeli ve daha sonrasında ipotek gösterilerek evin %80’lik kısmına denk gelecek şekilde kredi başvurusunda bulunulabilir. Kredi başvurusu esnasında belirlenecek tutar satıcı tarafından değil, bankanın eve göndereceği eksper tarafından belirlenecektir. Banka seçmiş olduğunuz eve gönderdiği eksper sayesinde evinize bir değer biçecek ve bu tutar üzerinden kredi kullandıracaktır. Ziraat Bankası hisseli tapularda kredi vadesini 36 ay olarak belirlemiştir.

** Yukarıda vermiş olduğumuz oranlar ve vade sayıları bankaların yapmış olduğu kampanyalara göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple güncel bilgiyi bankaların müşteri hizmetlerinden alabilir, güncel hisseli tapu kredisi kampanyaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

VakıfBank Hisseli Tapuya Konut Kredisi

hisseli tapuya kredi

VakıfBank’ta hisseli tapulara kredi vermemektedir. Yine yazımızın ilk bölümlerinde bahsetmiş olduğumuz gibi, tapu hissedarlarının krediye kefil olmasıyla beraber rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz. Aslına bakarsanız kefil alınarak kredi verilmesi daha risksiz olarak görüldüğünden, kredinin de daha hızlı onaylayacağını söyleyebiliriz.

Bu bilgiden ışıkla yola çıkarak, hisseli tapularda kredi kullanma işleminin en rahat olanı hissedarların krediye kefil olması ile yapılan başvurulardır. Ancak VakıfBank politikaları gereği hisseli tapuya kredi vermediği için, buradan kredi çekmek istiyorsanız öncelikle tapuyu tek tapuya çevirmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

VakıfBank kredi başvurusu sırasında sizlerden Arsa veya farklı bir konutun ipoteğini isteyebilir. Genellikle kriter olarak belirlense de, sicili çok düzgün olan müşterilerden bu istenmeyebilir. Ancak hisseli bir tapu için kredi kullanıyorsanız da banka bunu kesin koşul olarak da önünüze koyabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Ercument avatarı
  Ercument

  hisseli tapumuz var anlaşmazlık da var nasıl yapabiliriz

 2. Timur avatarı
  Timur

  hisseli tapuya rahatlıkla kredi aldım.

  1. Sadettin özen avatarı
   Sadettin özen

   Nasil aldin iz ne kadar alabildiniz

  2. Hakan avatarı
   Hakan

   Güneydoğuda 1/8’i bana ait olan (326 dönüm bana ait olan kısım) arazim var. Toplam değeri 30 milyon lira civarında. Bu arsa üzerinden kredi almak istiyorum. Nasıl alabileceğim konusunda yardım almak isterim.

Yorum yapın