Hesap işletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

hesap işletim ücreti nasıl geri alınır

Bankalar, sizlerin kullanımına sunduğu hesaplardan “Hesap İşletim Ücreti” adı altında bazı ücret kesintileri yapmaktadır. Bu ücretler kimi zaman çok fazla tartışma konusu olmaktadır. Bazı hukukçular bu tarz ücretlerin kesilmesinin hiçbir şekilde yasal olmadığını belirtirken, bankalar ise bu ücreti alma konusunda oldukça ısrarcılar. Hal böyle olunca da, günlük hayatımızda oldukça yaygın kullandığımız banka hesapları bizlere bazı maliyetler doğurabiliyor. Peki bu maliyetler nelerdir? Eğer bir banka benden hesap işletim ücreti alıyorsa bunu nasıl öğrenebilirim? Hesap işletim ücreti nasıl geri alınır? gibi sorularınıza yanıt arayacağız. Ancak belirtmek isteriz ki, hiç kimse kesin bir şekilde hesap işletim ücreti geri alınır veya alınmaz diyemez. Yazımızı okuduğunuzda nasıl geri alabileceğinize dair fikirler edinebilirsiniz. Hesap işletim ücreti nasıl geri alınır?

Hesap İşletim Ücreti Geri Alma

Hesap işletim ücreti, bankaların belirlemiş olduğu tarih aralıklarında hesabınızdan size uyarı yapılarak veya hiçbir uyarı olmadan hesabınızdan otomatik olarak kesilebilir. Bankada sürekli olarak para bulunduran birisiyseniz bir gün hesabınızdan kesinti yapıldığını, hesap işletim ücretinin de hesabınızdan otomatik olarak kesildiğini görebilirsiniz. Peki hesap işletim ücreti nasıl geri alınır?

Hesap İşletim Ücretinin Kesilmesi Yasal Mıdır?

Hesap işletim ücreti, kimi hukukçulara göre asla yasal değil. Ancak az önce de bahsettiğimiz gibi bankalar bu ücretleri kesmekte oldukça kararlılar ve kimi zaman da geri adım atmıyorlar. Ancak bu konuda net bir yaptırım veya kanun bulunmuyor. Bu sebeple de banka hesabını açarken imzaladığınız sözleşmeler sayesinde yapılan kesintileri tamamen yasal hale getiren ibareler bulunuyor. Bu sözleşmelere imza atarak hesap işletim ücretini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Bankalarda işlem yapan bireylerin %80‘i de bu tarz sözleşmeleri okuyamıyor çünkü bu sözleşmeler okunmayacak kadar uzun.

Tavsiye Bağlantı: Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Hesap işletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Hesap İşletim Ücretinin yasal olup olmaması konusunda belirli yaptırımların olmadığını söylemiştik. Son zamanlarda güncellenen banka hesabı açılış sözleşmelerinde de bu alınan ücretleri yasal hale getirdiklerini söyleyebiliriz. Ancak eskiden beri banka hesabınız bulunuyor ve o bankada eski bir müşteri iseniz banka hesabınızın açılış sözleşmesinde bu tarz ibarelerin yer almadığı da ihtimaller arasında yer alıyor. Bu aşamadan sonra yapabileceğiniz işlemlerin başında da Tüketici Hakları Hakem Heyetine başvurmak olabilir. O ibarenin yer alıp almadığını bilmiyorsanız bile, bankanın tarafınızdan bilgi verilmeden hesap işletim ücreti kestiğini söyleyerek ilgili birimlere şikayetinizi yapabilirsiniz.

Ancak söylediğimiz gibi bu konuda kesin hükümler olmadığı için hesap işletim ücretini geri almak konusunda net bir yargı olmadığını da unutmamalısınız. Yapacağınız işlem ve şikayetler tamamen sizin banka hesap açılış sözleşmenize bağlıdır. Bu sözleşme içinde bu tarz ibareler yer alıyorsa bu durum son derece yasal olabilir.

Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin Ne Yapabilirim?

Bankanız sizden hesap işletim ücreti kesiyor ve siz bu ücreti ödemek istemiyorsanız bankanızı değiştirerek işe başlayabilirsiniz. Örneğin hesap işletim ücreti almayan bankalar isimli listemizi inceleyebilir ve size uygun olan bankadan hesap açarak bu ücretleri ödemeyebilirsiniz. Ayrıca mevcut bulunduğunuz bankada da kalabilir, bu banka hesabından vereceğiniz otomatik ödeme talimatları ile de bu ücretten kurtulabilirsiniz. Bankanızı arayarak otomatik ödeme talimatı vereceğinizi ve hesap işletim ücreti almamaları için kaç adet vermeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Gereksiz yere, kullanmayacağınızı bile bile banka hesabı açmak da yanlış bir adım olacaktır. Bu şekilde kullanmadığınız banka hesaplarınız varsa bunları direkt olarak kapatabilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın