Helal Kredi Veren Bankalar Hangileridir? (İslami Kredi)

Helal Kredi

Helal kredi veren bankalar ve islami bankacılık Türkiye’de en çok merak edilen konuların başında geliyor. İslami şartlara uygun bir şekilde kredi çekmek isteyen vatandaşlarımız, helal kredi başvurusu yaparak katılım bankaları ile çalışmayı tercih ediyor. Daha doğru bir tabir ile, katılım bankaları ile faizsiz bankacılık sistemi ile tanışmayı isteyen vatandaşlarımız için hazırladığımız rehberimize göz atabilirsiniz. Bazı kamu bankaları da, tıpkı katılım bankaları gibi dönemsel kampanyalar ile faizsiz kredi imkanı sunuyor olsa da, vatandaşlarımız ilk tercih olarak katılım bankalarını tercih ederek faiz yerine katılım payı ödemeyi tercih ediyor. Elbette kamu bankalarının da yeni hizmete geçen katılım bankası uzantıları mevcut. Bu kredilerin bazılarında da katkı payı ve işlem ücretleri olabileceğini hatırlatmakta fayda var.

İslami Şartlara Uygun Helal Kredi Veren Bankalar

İslami şartlara uygun bir şekilde sunulan yani faizsiz olan bankalar, vatandaşlarımız tarafından yoğun olarak tercih edilmeye başlandı. İslami bankacılık adı altında değerlendirilen bu hizmetleri katılım bankaları veriyor ve bunları faiz olmadan yapıyor. Bunu nasıl yapıyor diyecek olursanız, belirli gruplar oluşturularak katılım payı adı altında ücretler tahsil ediyor.

Katılım bankaları da, aynı bankalar gibi hizmet veriyor ve tek fark olarak müşterilerinden faiz almıyor. Yani, normal bir bankada yapabileceğiniz işlemlerin tamamını katılım bankaları sayesinde de yapabiliyorsunuz. Bunları sıralamamız gerekirse şöyle örneklendirilebilir;

 • Konut kredisi
 • İhtiyaç kredisi
 • Taşıt kredisi
 • Kredi kartı
 • Banka kartı
 • Altın alım satım
 • Döviz alım satım
 • Yatırım işlemleri
 • Borsa
 • Para transferleri

Üstte verdiğimiz gibi bankalardan rahatlıkla yapabileceğiniz işlemlerin tamamını katılım bankaları ile de yapabiliyorsunuz. Eğer siz de helal kredi kullanmak istiyorsanız, altta listeleyeceğimiz bankaları tercih edebilir ve faiz ödemeden kredi çekebilirsiniz.

Helal Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankalara olan ilgi ve özellikle helal bankacılık sistemi olan Katılım Bankası sistemine olan ilgi oldukça artmış durumda. Halk arasında bile kendine yeni yeni yer edinmeye başlayan katılım bankaları sayesinde faiz olmadan sadece katkı payına dahil olarak kredi çekebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet yanlış duymadınız, bu bankaları şöyle listeleyebiliriz.

Devlet bünyesindeki katılım bankaları;

 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası

Özel katılım bankaları;

 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Kuveyttürk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası

Bu bankaları tercih ederek, helal kredi kullanabilirsiniz. Şimdi bu bankalar hakkında detaylı bilgi verelim ve bankaların güncel kredi kampanyalarını inceleyelim.

Ziraat Katılım Helal Kredi Başvurusu

Helal kredi veren kamu bankalarından olan Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım, bu alanda ihtiyaç duyulan devlet desteğini elinde bulunduran hem katılım hesabı açıp yatırım yapmaya hem de katılım hesabı sayesinde faizsiz kredi çekmeye imkan sağlayan kamu bankalarındandır.

Ziraat Katılım; konut finansmanı, taşıt finansmanı ve ihtiyaç finansmanı adı altında helal kredi kullandırmaktadır. 200.000 TL’ye kadar olan konut finansman paketlerini aylık %2,10 kar payı ile müşterileriyle buluşturan Ziraat Katılım da 200.000 TL üzeri konut finansmanlarında aylık %2,20 kar payı uygulanmaktadır. Vade sayısı konut paketlerinde 120 aya kadar ulaşmaktadır.

Ziraat Katılım taşıt finansmanında ise 0 taşıtlara aylık %2,30 ikinci el araçlara ise aylık %2,35 kar payı üzerinden helal kredi kullandırmakta ve 48 aya varan vade ve 1 milyon TL’ye ulaşan tutarlarda kredi finansmanı sağlamaktadır. İhtiyaç kredilerinde ise aylık kar payı tutarı %2,40 olarak belirlenmiş ve 36 aya kadar vade seçenekleri uygulanmaktadır. Yine 1 milyon TL’ye ulaşan tutarda ihtiyaç kredisi Ziraat Katılım aracılığı ile kullanılabilmektedir.

 • Kimlik belgesi
 • İkametgah
 • Son 3 aya ait güncel elektrik, su gibi fatura örneği
 • Satın alınacak taşınır ve taşınmaz tapu ve ruhsatları ve ihtiyaç duyulan mal ve hizmete ait fatura bilgileri
 • Kredi kullanacak kişiye ait gelir belgesi

Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile helal kredi kullanabilmek için bankaya ait başvuru formu, kimlik ve ikametgah belgesi, kredi kullanacak kişiye ait gelir belgesi, satın alınacak ev ya da taşıta ait tapu ve ruhsatlar olmazsa olmaz belgelerdendir. Banka şubeleri aracılığı ile yapılacak kredi müracaatları kısa süre içinde cevaplanmakta ve helal kredi kullanımınız 10-15 gün içinde gerçekleşmektedir.

Vakıf Katılım Bankası Kredi Başvurusu

Helal kredi kullandıran diğer devlet bankası ise Vakıf Katılım’dır. Sıfır faizli kredi Vakıfbank Katılım Bankası tarafından verilen konut finansmanlarında ise 100.000 TL’ye kadar aylık %2,50 kar payı oranları ile 120 aya varan vade seçenekleriyle helal konut kredi kullanılmaktadır.

Taşıt finansmanında ise Vakıf Katılım 0 ve 5 yaşa kadar ikinci el taşıt finansmanı seçenekleriyle 25.000 TL üst limit tutarı ve 12 aylık vadede Aylık %2,85, 24 aylık vadede aylık %2,90 ve 36 aylık vadede aylık %2,95 kar payı oranlarıyla hizmet vermektedir. İhtiyaç kredisi seçeneğinin bulunmadığı Vakıf Katılım işyeri kredisi ve arsa kredisi seçenekleriyle de müşterilerine hizmet vermektedir.

 • Kimlik belgesi
 • İkametgah
 • Son 3 aya ait güncel elektrik, su gibi fatura örneği
 • Satın alınacak taşınır ve taşınmaz tapu ve ruhsatları ve ihtiyaç duyulan mal ve hizmete ait fatura bilgileri
 • Kredi kullanacak kişiye ait gelir belgesi

Vakıf Katılım helal kredi başvuruları banka şubelerinden ve internet bankacılığından yapılmaktadır. Bu kredilerden kullanabilmek için gelir belgesi, kimlik ve ikametgah, satın alınacak taşınır ya da taşınmaza ait belgeler ile en yakın banka şubesine müracaat etmek gerekmektedir.   

Albaraka Türk Katılım Bankası Helal Kredi

Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası faizsiz kredi veren bankalar arasındadır.

Albaraka Katılım Bankası; konut finansmanında 120 aya varan vade ve 1 milyon TL’ye kadar aylık %2,15’ten %2,30’a değişen kar payı hesabı ile konut kredisi ihtiyacınıza cevap vermektedir. 0 ve 2. el taşıt finansmanlarında ise 48 aya varan vade 500.000 TL’ye kadar kredi üst limiti ve aylık %3,00 kar payı tutarı ile hizmet vermektedir. İhtiyaç finansmanı seçeneklerinde kar payı tutarı ve üst limit alınacak hizmet türüne göre belirlenmekle birlikte, hac, eğitim, sağlık gibi alanlarda Albaraka ihtiyaç finansmanından yararlanılabilmektedir. Albaraka kredisine başvururken istenilen belgeler ise şunlardır;

 • Kimlik belgesi
 • İkametgah
 • Son 3 aya ait güncel elektrik, su gibi fatura örneği
 • Satın alınacak taşınır ve taşınmaz tapu ve ruhsatları ve ihtiyaç duyulan mal ve hizmete ait fatura bilgileri
 • Kredi kullanacak kişiye ait gelir belgesi

Kuveyt Türk Katılım Bankası İslama Uygun Kredi Başvurusu

Kuveyt Türk Katılım Bankası; konut finansmanında 120 aya varan vade ve 1 milyon TL’ye kadar üst limit seçenekleriyle aylık %1,89’dan aylık %2,04’e değişen tutarlarda kredi sağlamaktadır. Taşıt finansmanında ise 0 ve 2. El araçlarda 500.000 TL ve 48 aya varan vade seçeneklerinde aylık %1,95 kar payı oranlarıyla helal kredi imkanı sunan Kuveyt Türk ihtiyaç finansmanında ise 36 aya varan vade ve aylık %2,25 kar payı oranı ile ihtiyaç kredisi kullandırmaktadır.

Türkiye Finans Katılım Bankası İslami Kredi Başvurusu

Türkiye Finans Katılım ise konut finansmanında 1 milyon TL’ye ulaşan üst limit ve 120 aya varan vade seçenekleriyle aylık %2,20 oranında kar payı ekleyerek kredi kullandırılmaktadır. Taşıt finansmanında ise 48 aya varan vade ve aylık %2,17 kar payı seçenekleriyle hizmet veren Türkiye finans ihtiyaç kredisi finansmanında 50.000 TL’ye kadar üst limit tutarı 36 aya ulaşan vade ve aylık %2,21 oranında kar payı uygulayarak ihtiyaç kredisi finansmanı sağlamaktadır.

Özel katılım bankaları helal kredilerin başvuruları bankalara ait internet şubeleri ve banka şubelerinden yapılmakla birlikte;

 • Kimlik belgesi
 • İkametgah
 • Son 3 aya ait güncel elektrik, su gibi fatura örneği
 • Satın alınacak taşınır ve taşınmaz tapu ve ruhsatları ve ihtiyaç duyulan mal ve hizmete ait fatura bilgileri
 • Kredi kullanacak kişiye ait gelir belgesi

Gibi belgeleri zorunlu olarak talep etmekle birlikte kefil ya da teminat istemekle ilgili talepleri saklı tutmakta ve kredi kullanılacak kişinin kredi sicil notu ve durumunun değerlendirmesine göre ek belgeler talep edilmektedir. Katılım bankalarının da kredilendirme seçeneklerinin hemen hemen diğer bankalar ile aynı olduğunu unutmamak gerekiyor.

İslami Bankacılık Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’de islami bankacılık var mıdır?

Katılım bankaları, faiz almadan hizmet veren bankalardır. Faiz olmadan, katkı payı ile taşıt, konut ve ihtiyaç finansmanı ürünlerine başvuru yapabilirsiniz.

Helal kredi çekmek için hangi bankaları tercih etmeliyim?

Faiz olmadan helal kredi kullanmak istiyorsanız tercih etmeniz gereken bankalar katılım bankaları olmalıdır. Bu bankalar; Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Türkiye Finans Katılım, Albaraka Türk Katılım, Kuveyttürk katılım bankaları olarak karşımıza çıkıyor.

Katılım bankalarında doğrudan hesap açmak mümkün mü?

Evet, kredi çekmenize gerek olmadan yine herhangi bir ek ücret olmaksızın katılım bankalarına giderek kendi adınıza vadesiz hesap açabiliyorsunuz.

Katılım bankalarında kâr payı helal midir?

Katılım bankaları, kanunda yer alan bilgilere göre İslam dininin helal kıldığı işler yaparak para kazanıyor. Gecelik faiz veya İslam dinine göre haram olan yöntemlerle para kazanmadıkları için bu kâr payı helal olarak kabul ediliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın