Helal Kredi

Helal Kredi Veren Bankalar 2019, helal kredi nedir, islami kredi veren bankalar, islami bankacılık hakkında bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Bankaların helal kredi fırsatları 2019 yılında da hız kesmeden devam etmektedir. Faizsiz kredi kullanmak isteyen kimseler hem dini duygularla hem de daha az işlem masrafı ödedikleri için helal kredi veren bankalara yönelmektedirler. Helal kredi kullandıran bankalar, genellikle katılım bankaları ve faizsiz olarak işlem tahsis eden kamu katılım bankaları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu türden bankalarda herhangi bir faizli kredi kullanılamamakla birlikte çekilen kredi türüne göre kredi işlem ücreti, dosya masrafı, kar payı gibi isimler altında faizli kredilerden daha düşük miktarlarda işlem ücreti ödenmektedir. Peki helal kredi veren bankalar hangileridir? İslami usullere uygun olarak kredi veren bankalar var mıdır?

Bankalardan Helal Kredi Nasıl Alınır?

Bankalardan helal kredinin çekilmesi için dini olarak birtakım gereklerin yerine getirilmesi şartı bulunmaktadır. Bu konuda yorumlarda bulunan alanlarında uzman din görevlileri, katılım bankalarından çekilen paranın usulüne uygun olarak kullanılması halinde caiz olduğu konusunda görüş bildirmektedir. Helal kredilere de örnek göstermek gerekirse; • Konut kredisi,
 • Taşıt kredisi
 • İhtiyaç kredisi

Adı altında katılım bankaları tarafından müşteriler ile buluşturulmaktadır. Bu kredilerin dini anlamda helal sayılmaları için alınacak konut, taşıt ya da ihtiyaç kredisi gibi kullanılacak alanla ilgili malın öncelikle banka sahibi ya da görevlendireceği kimse tarafından satın alınması ve ardından üzerine kar elde edecek şekilde kar payı ekleyerek helal kredi kullanan tüketiciye ev, araba ya da ihtiyaç duyulan malın satılması şeklinde kullandırılmaktadır. Bu sayede helal krediye hem daha düşük maliyetle hem de dini olarak herhangi bir şüpheye düşmeden sahip olunmaktadır.

Ülkemizde Helal Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankacılık sektörünün gelişmesi ve helal kredilere olan talebin artmasıyla birlikte helal kredi veren bankalar çeşitlenmiştir. Hem kamu bankaları hem de özel bankalarda katılım bankası şeklinde hizmet veren ve 0 faizli kredi imkanları sağlayan bankalara rastlamak mümkündür. Helal kredi veren kamu katılım bankaları;

 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası

İken helal kredi kullandıran ve katılım bankası olarak hizmet veren özel bankalar;

 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası

Adı altında helal kredi arayanlara hizmet vermektedir. Genellikle bu bankalardan sağlanan krediler faizli kredilere oranla daha uygun ve daha az masraflıdır. Bu sebeple bu tür krediler dini duygularla faizli seçim yapmak istemeyenler için alternatif oluşturmaktadır. Yazımızın devamında ise yukarıda listelediğimiz tüm bankaların helal kredilerine nasıl başvuru yapabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

Ziraat Katılım Bankası Helal Kredi Başvurusu

Helal kredi veren kamu bankalarından olan Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım, bu alanda ihtiyaç duyulan devlet desteğini elinde bulunduran hem katılım hesabı açıp yatırım yapmaya hem de katılım hesabı sayesinde faizsiz kredi çekmeye imkan sağlayan kamu bankalarındandır.

Helal Kredi

Ziraat Katılım Bankası; konut finansmanı, taşıt finansmanı ve ihtiyaç finansmanı adı altında helal kredi kullandırmaktadır. 200.000 TL’ye kadar olan konut finansman paketlerini aylık %2,10 kar payı ile müşterileriyle buluşturan Ziraat Katılım da 200.000 TL üzeri konut finansmanlarında aylık %2,20 kar payı uygulanmaktadır. Vade sayısı konut paketlerinde 120 aya kadar ulaşmaktadır.

Ziraat Katılım taşıt finansmanın da ise 0 taşıtlara aylık %2,30 ikinci el araçlara ise aylık %2,35 kar payı üzerinden helal kredi kullandırmakta ve 48 aya varan vade ve 1 milyon TL’ye ulaşan tutarlarda kredi finansmanı sağlamaktadır. İhtiyaç kredilerinde ise aylık kar payı tutarı %2,40 olarak belirlenmiş ve 36 aya kadar vade seçenekleri uygulanmaktadır. Yine 1 milyon TL’ye ulaşan tutarda ihtiyaç kredisi Ziraat Katılım aracılığı ile kullanılabilmektedir.

 • Kimlik belgesi
 • İkametgah
 • Son 3 aya ait güncel elektrik, su gibi fatura örneği
 • Satın alınacak taşınır ve taşınmaz tapu ve ruhsatları ve ihtiyaç duyulan mal ve hizmete ait fatura bilgileri
 • Kredi kullanacak kişiye ait gelir belgesi

Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile helal kredi kullanabilmek için bankaya ait başvuru formu, kimlik ve ikametgah belgesi, kredi kullanacak kişiye ait gelir belgesi, satın alınacak ev ya da taşıta ait tapu ve ruhsatlar olmazsa olmaz belgelerdendir. Banka şubeleri aracılığı ile yapılacak kredi müracaatları kısa süre içinde cevaplanmakta ve helal kredi kullanımınız 10-15 gün içinde gerçekleşmektedir.

Vakıf Katılım Bankası Kredi Başvurusu

Helal Kredi

Helal kredi kullandıran diğer devlet bankası ise Vakıf Katılım’dır. Sıfır faizli kredi Vakıfbank Katılım Bankası tarafından verilen konut finansmanlarında ise 100.000 TL’ye kadar aylık %2,50 kar payı oranları ile 120 aya varan vade seçenekleriyle helal konut kredi kullanılmaktadır.
Tavsiye Makale: Anında 10 Bin TL Kredi !!!

Taşıt finansmanında ise Vakıf Katılım 0 ve 5 yaşa kadar ikinci el taşıt finansmanı seçenekleriyle 25.000 TL üst limit tutarı ve 12 aylık vadede Aylık %2,85, 24 aylık vadede aylık %2,90 ve 36 aylık vadede aylık %2,95 kar payı oranlarıyla hizmet vermektedir. İhtiyaç kredisi seçeneğinin bulunmadığı Vakıf Katılım işyeri kredisi ve arsa kredisi seçenekleriyle de müşterilerine hizmet vermektedir.

 • Kimlik belgesi
 • İkametgah
 • Son 3 aya ait güncel elektrik, su gibi fatura örneği
 • Satın alınacak taşınır ve taşınmaz tapu ve ruhsatları ve ihtiyaç duyulan mal ve hizmete ait fatura bilgileri
 • Kredi kullanacak kişiye ait gelir belgesi

Vakıf Katılım helal kredi başvuruları banka şubelerinden ve internet bankacılığından yapılmaktadır. Bu kredilerden kullanabilmek için gelir belgesi, kimlik ve ikametgah, satın alınacak taşınır ya da taşınmaza ait belgeler ile en yakın banka şubesine müracaat etmek gerekmektedir.   

Albaraka Türk Katılım Bankası Helal Kredi

Helal Kredi

Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası faizsiz kredi veren bankalar arasındadır.

Albaraka Katılım Bankası; konut finansmanında 120 aya varan vade ve 1 milyon TL’ye kadar aylık %2,15’ten %2,30’a değişen kar payı hesabı ile konut kredisi ihtiyacınıza cevap vermektedir. 0 ve 2. el taşıt finansmanlarında ise 48 aya varan vade 500.000 TL’ye kadar kredi üst limiti ve aylık %3,00 kar payı tutarı ile hizmet vermektedir. İhtiyaç finansmanı seçeneklerinde kar payı tutarı ve üst limit alınacak hizmet türüne göre belirlenmekle birlikte, hac, eğitim, sağlık gibi alanlarda Albaraka ihtiyaç finansmanından yararlanılabilmektedir. Albaraka kredisine başvururken istenilen belgeler ise şunlardır;

 • Kimlik belgesi
 • İkametgah
 • Son 3 aya ait güncel elektrik, su gibi fatura örneği
 • Satın alınacak taşınır ve taşınmaz tapu ve ruhsatları ve ihtiyaç duyulan mal ve hizmete ait fatura bilgileri
 • Kredi kullanacak kişiye ait gelir belgesi
KuveytTürk Katılım Bankası Helal Kredi Başvurusu

helal kredi

Kuveyt Türk Katılım Bankası; konut finansmanında 120 aya varan vade ve 1 milyon TL’ye kadar üst limit seçenekleriyle aylık %1,89’dan aylık %2,04’e değişen tutarlarda kredi sağlamaktadır. Taşıt finansmanında ise 0 ve 2. El araçlarda 500.000 TL ve 48 aya varan vade seçeneklerinde aylık %1,95 kar payı oranlarıyla helal kredi imkanı sunan Kuveyt Türk ihtiyaç finansmanında ise 36 aya varan vade ve aylık %2,25 kar payı oranı ile ihtiyaç kredisi kullandırmaktadır.

Türkiye Finans Katılım Bankası Helal Kredi

helal kredi

Türkiye Finans Katılım ise konut finansmanında 1 milyon TL’ye ulaşan üst limit ve 120 aya varan vade seçenekleriyle aylık %2,20 oranında kar payı ekleyerek kredi kullandırılmaktadır. Taşıt finansmanında ise 48 aya varan vade ve aylık %2,17 kar payı seçenekleriyle hizmet veren Türkiye finans ihtiyaç kredisi finansmanında 50.000 TL’ye kadar üst limit tutarı 36 aya ulaşan vade ve aylık %2,21 oranında kar payı uygulayarak ihtiyaç kredisi finansmanı sağlamaktadır.Tavsiye Makale: Torun Bakma Maaşı GÜNCEL 2019 !!!

Özel katılım bankaları helal kredilerin başvuruları bankalara ait internet şubeleri ve banka şubelerinden yapılmakla birlikte;

 • Kimlik belgesi
 • İkametgah
 • Son 3 aya ait güncel elektrik, su gibi fatura örneği
 • Satın alınacak taşınır ve taşınmaz tapu ve ruhsatları ve ihtiyaç duyulan mal ve hizmete ait fatura bilgileri
 • Kredi kullanacak kişiye ait gelir belgesi

Gibi belgeleri zorunlu olarak talep etmekle birlikte kefil ya da teminat istemekle ilgili talepleri saklı tutmakta ve kredi kullanılacak kişinin kredi sicil notu ve durumunun değerlendirmesine göre ek belgeler talep edilmektedir. Katılım bankalarının da kredilendirme seçeneklerinin hemen hemen diğer bankalar ile aynı olduğunu unutmamak gerekiyor.

Tavsiye Bağlantı: Krediler

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin