Havale Ne Zaman Hesaba Geçer? (Ne Zaman Gelir)

havale ne zaman hesaba geçer

Havale ne zaman hesaba geçer diyorsanız, bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Sadece banka değil, bankalardaki işlem yoğunluğu da havale işleminin tamamlanma süresine doğrudan etki ediyor. Havale ne zaman gelir, kaç dakikada hesaba düşer diyorsanız bunun genellikle 5-10 dakika içinde tamamlandığını söylemek mümkün. Bazı istisna durumlar haricinde bu kadar kısa süre içinde tamamlandığını söyleyebiliriz. Bankalardaki işlem yoğunlukları ve hatalı bilgi girişi, havale işleminin aksamasında büyük rol oynuyor. Bunların önüne geçmek için yazımızda verdiğimiz bilgilerden faydalanabilirsiniz. Havale ne zaman gelir, inceleyelim.

Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Havale ne zaman hesaba geçer diyorsanız, aynı bankanın hesapları arasında yapılan bir işlem olduğu için dakikalar içinde tamamlanıyor. EFT işlemlerinin onay süresi daha uzun olsa da, havale işlemi dakikalar içinde karşı tarafın hesabına düşüyor. Tüm bu bilgileri dikkate alarak hesap sahibinin onay vermesi durumunda paranın 10 dakika içinde hesaba düşeceğini söylemek mümkün. Elbette bazı istisna durumlar da yok değil.

Örnek vermek gerekirse, bankanın anlık işlem yoğunluğu havale işlemini sekteye uğratan durumlardan sadece biridir. Sizinle birlikte çok fazla para transferi gerçekleştiren banka müşterisi varsa, bu durumda havale işleminiz gecikmeye uğrayabilir.

Elbette gecikmeye uğraması demek, paranın gitmeyeceği anlamına da gelmiyor. Yine de hızlı bir şekilde para karşı tarafa ulaşacaktır. Tabiki bu gibi durumlarda bilgilerin de doğru girildiğinden emin olmanız gerekiyor. Bu bilgilerden bazıları şunlar;

  • Hesap numarası
  • Şube kodu
  • TC kimlik numarası
  • Ad Soyad

Bankalar üstteki bilgileri talep ederek havale işlemini tamamlıyor. Bazı bankalar, TC kimlik bilgisine ihtiyaç duymuyor. Bu bilgileri doğru yazmanız durumunda işlem tamamlanıyor.

Havale Ne Zaman Gelir?

Havale kaç dakikada hesaba düşer diyorsanız, bunun yanıtını üstte verdik. Havale dakikalar içinde tamamlanan bir işlem olsa da, işlemi gerçekleştirdiğiniz kanal da oldukça önemli. Havale işlemi internetten, atm ve şubelerden yapılabiliyor. Elbette bu işlemler sırasında farklı farklı ücretler ödeyeceğinizi de bilmeniz gerekiyor. En güvenilir ve düşük ücretli havale işlemi internet ve mobil bankacılık ile yapılabiliyor.

ATM ve şubelerden yapacağınız havale işlemleri hem daha fazla ücret alıyor, hem de hesaba geçme süresi uzayabiliyor. Havale kaç dakikada hesaba geçer diyorsanız ve aciliyetiniz bulunuyorsa ilk olarak internet bankacılığını tercih etmelisiniz.

Havale Aynı Gün Hesaba Geçer Mi?

Evet, yapacağınız havale işlemi aynı gün, aynı dakikalar içinde hesaba geçer. Havale işlemlerinde banka hesapları aynı olduğu için, işlem kesinlikle uzun sürmüyor. Eğer sistemsel bir hata olduğunu veya bilgileri yanlış girdiğinizi düşünüyorsanız mutlaka müşteri hizmetleri ile görüşmeli ve EFT iptali işlemini öğrenmelisiniz.

Havale Hafta Sonu Ne Zaman Hesaba Geçer?

Havale, EFT işleminden tamamen bağımsız bir işlemdir. EFT işlemlerinde mesai saatleri ve günleri dışında işlem yapılmadığı gibi, paranın karşı tarafa ulaşması da mümkün olmuyor. Havale ise tam tersine 7 gün 24 saat boyunca para transferi yapabileceğiniz bir işlem.

Bu durumda hafta sonu veya saat kısıtlaması olmadan aynı bankadaki farklı bir hesaba dakikalar içinde para gönderebilirsiniz. Hafta sonu, hafta içi veya geç saatlerde yapacağınız tüm havale işlemleri dakikalar içinde alıcı hesaba ulaşacaktır.

Havale Ücretli Midir?

Havale işlemleri, bankadan bankaya değişiklik gösterebilen işlemlerdir. Bazı bankalar bu işlemleri ücretsiz olarak yapmanıza izin verirken, bazıları da komisyon talep etmektedir. Bu komisyon oranları, işlemin yapıldığı kanala göre de değişiklik gösteriyor.

Eğer hızlı yoldan para göndermek istiyorsanız, yine sizler için hazırladığımız CepBank Nedir isimli makalemizi okuyabilir ve cebe para gönderme konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın