Hata Kodu 57 Nedir, Nasıl Çözülür? Banka 57 Hatası

Hata Kodu 57 Nedir

Hata Kodu 57 nasıl çözülür, nedir diyorsanız bu yazımızda kapsamlı bilgiler vereceğiz. Özellikle nakit bulundurmadan kredi kartı ile harcama yapan kişiler, kredi kartı veya pos cihazlarının sebep olduğu arızalar sebebiyle mağdur olabiliyor. Bu mağduriyetlerin başında da hata kodu 57 karşımıza çıkıyor. Bu ve benzer hatalar, alışveriş sırasında başımıza geldiğinde mahçup olmamıza dahi sebep olabiliyor. Elbette hatalar, kod olarak ekran veya sliplere yansıdığı için müşteri hizmetleri aracılığıyla çözümü de oldukça kolay ve hızlı oluyor. Şimdi ilk olarak bu kodun ne anlama geldiğini anlatalım ve başınıza gelmesi durumunda bundan nasıl kurtulacağınızı da maddeler halinde açıklayalım.

POS Hata Kodu 57 Nedir?

Kredi kartımız ile alışveriş yaptığımız sırada bankalar yapılan işlemi provizyona gönderir. Provizyon, yapılan işlemin onay sürecinde bekletilmesi anlamını taşıyor. Bazı hatalar var ki, daha işlemin provizyona bile düşmesine gerek kalmadan POS cihazı üzerinden hata kodu vererek işlemin reddedilmesi ile sonuçlanabiliyor. İşte 057 hata kodu da tam da böyle bir şey.

Hata kodu 57, kredi kartınızın bloke olduğunu ifade eden bir hata kodudur. Bu kod ile karşılaştığınızda, bankanın kredi kartınızı iptal ettiğini düşünebilirsiniz. Eğer ödenmemiş bir borcunuz veya kredi kartında farklı bir problem bulunuyorsa, POS cihazında bu hata kodu yazarak işlem reddedilir. Eğer borcunuz olmadığından eminseniz ve işlemin hatalı olduğunu düşünüyorsanız, müşteri hizmetlerini arayarak sorunu çözebilirsiniz.

Provizyon konusunda bilgi sahibi değilseniz altta yer alan bağlantıdan ilgili makalemize de gözatabilirsiniz. Bu hata kodunun provizyonda bekleme ihtimali olmadığını da hatırlatalım.

Provizyonda Bekleyen İşlemler

057 POS Hatası Nasıl Çözülür?

Bu hatayı çözebilmek için müşteri hizmetleri ile görüşmeniz şarttır. Fakat kredi kartınız, borç yüzünden bu hatayı vermişse, o an için çözümü mümkün olmayabilir. Kredi kartınızın bloke olmasından kaynaklı bir hata olduğunu ifade ettiğimiz için, kredi kartındaki blokenin kalkması için de tabii ki borcun ödenmesi gerekiyor. Bazı durumlarda bankalar, üst üste çok fazla geç ödeme yapıldığını farkettiğinde kredi kartını kalıcı olarak da kapatabiliyor.

Bu konu hakkında kapsamlı bilgi almak, hatta kredi kartınızın üzerinde mevcut olan blokeyi kaldırmak istiyorsanız kapsamlı olarak ele aldığımız kredi kartı bloke kaldırma isimli rehberimize göz atabilirsiniz.

Kredi Kartı Hata Kodu 57 Nasıl Çözülür?

Bazı zamanlarda bu hata kodu yanlış yorumlanarak, POS cihazı ile kaynaklandığı düşünülebiliyor. Eğer POS ekranında veya red slibi üzerinde bu kodu gördüyseniz, sorunun tamamen kredi kartı ile alakalı olduğunu söylemek gayet mümkün. Bunun önüne geçmeniz için de maalesef yapacağınız bir işlem bulunmuyor.

Elbette elektronik sistemler ile çalışıldığı için, bazı anlık sistemsel problemler sebebiyle de bankaların yanlış kod üretme gibi problemi olabiliyor. Bu gibi durumlarda (borç olmadığından eminseniz) işlemin tekrar denenmesi için yetkiliden rica edebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın