Hangi bankada hesabım var

Hangi bankada hesabım var sorusu banka müşterilerinin zaman zaman aklına gelebilir. Bunun temel sebebi ise bankaların hesaplar için uyguladıkları hesap işletim ücreti olduğu söylenebilir. Bankalar, kullanılsa da kullanılmasa da aktif olan tüm hesaplardan hesap işletim ücreti tahsil ediyor. Hesapta para olmaması durumunda kişileri borçlandırıyor, hesaba ilk para girişinde bu tutarı tahsil ediyor. Bu konu pek çok tartışmalara sebep olsa da bankalar geri adım atmadığı için kullanıcılarımıza kullanmadıkları banka hesaplarını kapatmalarını tavsiye ediyoruz. Her bankada hesabınız olması yerine, en sık kullandığınız veya kredili ürünlerinizin bulunduğu bankaları tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Ayrıca bankalarda bulunan hesaplarınıza hesap işletim ücreti işlemesini istemiyorsanız hesabınızdan veya kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı vererek bunun önüne rahatlıkla geçebiliyorsunuz.

Hangi Bankada Hesabım Var, Nasıl Öğrenirim?

Özellikle de Eylül 2013’de çıkarılan yasayla beraber bankalar, kişilerin hesaplarında herhangi bir hareket olmaması durumunda hesap işletim ücreti işletmeye başladı. Yani hesabınızı aktif olarak kullanıyor, sürekli para giriş çıkışı yapıyorsanız hesap işletim ücreti kesilmemesi oldukça doğal bir durum. Fakat bu tam tersine aktif olmayan hesaplar için yeni bir borç yükü anlamına geliyor.

Kullanılmayan banka hesabı sorgulama yöntemi de tam da burada ihtiyacımız olan yöntemlerden birisi. Eğer bankalarda açıp daha sonra unuttuğunuz hesaplar bulunuyorsa bunu öğrenmenin bir kaç yolu var. Bu yöntemler doğrudan bizi sonuca ulaştırmasa da, dolaylı yoldan istediğimiz bilgiye rahatlıkla ulaştıracaktır.

Kullanılmayan Banka Hesabı Sorgulama

Resmi olarak böyle bir hizmet bulunmuyor. Kullanılmayan veya aktif olmayan, uzun süre hareket olmayan hesaplarınız sorgulayacak bir servis henüz yayında değil. Fakat hangi bankanın, hangi şubesinde hesabınız olduğunu öğrenmek istiyorsanız ilk olarak hesabınızın olduğunu düşündüğünüz bankaları arayarak işe başlayabilirsiniz.

Hangi Bankalarda Hesabım Var?

Aslında banka hesaplarını sorgulamanın en basit yolu bankaların müşteri hizmetlerini aramaktan geçiyor. Eğer bankalarda hesabınız olduğunu düşünüyorsanız, müşteri hizmetlerini arayarak bu konu hakkında detaylı bilgi alabiliyorsunuz. Zaten bankaları aradığınızda banka size adınızla hitap ediyorsa hesabınız olduğunu anlayabilirsiniz.

Ayrıca bankalarda hesabınız olmadığını düşündüğünüz halde bazı bankalar sizlere bilgilendirme mesajı gönderiyorsa, bu bankaları da arayarak hesabınız olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Aynı zamanda iletişim izinlerini de değiştirerek bir daha mesaj atmamalarını sağlayabilirsiniz.

Hangi Bankada Hesabım Var E-Devlet Sorgulama

İlk olarak E-devlet kullanıcı şifreniz bulunuyorsa e devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. https://www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yaptıktan sonra TBB veya devlet bankalarının adını arayarak sorgulama olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Ayrıca sorgulama işlemleri için ilave bazı yöntemler de bulunuyor. Bildiğiniz üzere E-Devlet, bir çok devlet kurumu için ortak hizmet veren bir dijital kapı. E-Devlette SGK işlemleri ekranına giriş yaptıktan sonra SGK hesap tanımlama sayfasından da sorgulama yapmak mümkün. Elbette biz bu ekranı hesap tanımlamak için kullanmayacağız.

Hesap tanımlama ekranına giriş yaptığımızda, E-Devlet hesabımıza kendi TC kimlik numaramız ile giriş yapmamız durumunda, bu TC kimlik ile adımıza açılan tüm banka hesaplarını da görmüş olacağız. Çünkü SGK sistemi ödeme tanımlama işlemi yaparken yalnızca sizin adınıza açılmış olan banka hesaplarını gösterecektir.

Adıma Açılan Banka Hesapları Sorgulama

Gördüğünüz gibi, yalnızca adınıza kayıtlı hesapları sorgulamaya özel bir hizmet olmasa da, ilave yöntemlerle bu hesapları öğrenebilmek gayet mümkün. Ayrıca tüm bunların dışında en yaygın olarak kullanılan yöntem bankaların müşteri hizmetlerini aramaktan geçiyor. Tüm bankaların müşteri hizmetleri numaraları isimli makaleden hepsine ulaşabilirsiniz.

Hesapta Kalan Parayı Geri Almak

Kişiler, bankalarda açtıkları hesapları unuttuğu gibi, içinde para olduğunu da unutabiliyor. Eğer siz de banka hesaplarında unuttuğunuz para olup olmadığını merake ediyorsanız bunu sorgulamak için de bankaların resmi uygulamaları bulunuyor. Bunun için bankada unutulan para sorgulama isimli yazımızdan yardım alabilirsiniz.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin